Když firmy krachují ...

Bylo to na samém začátku 90. let (minulého století). Jako růže z Jericha po potřebné dávce vody  rozvíjely se soukromé rozhlasové stanice. Nacházel jsem se v redakci jedné z nich; působil jsem tam jako moderátor.

 

S jednou z redaktorek přišla řeč na jev, který jsme v komunismu neznali. Krachy firem v novém, kapitalistickém systému. Razil jsem tehdy teorii, že ne všechny firmy se ekonomicky udrží. Až začnou některé krachovat, až zmizí z trhu, bude to znamení, že náš kapitalismus je zdravý, že se správně vyvíjí. Krachy firem jsou normální úkaz.

 

Netušil jsem, jaký si tím na sebe ušiju bič.

 

Poprvé se můj výklad o správně fungujícím kapitalismu obrátila proti mně samotnému (a naší rodině) v létě 1997. Tenkrát jsme ještě utekli hrobníkovi z lopaty. Pobývali jsme s jednou menší cestovní kanceláří v Katalánsku. Báječnou dovolenou na Costa Brava poněkud zkalily drobné komplikace před odjezdem. Chyběly konkrétní informace, o pomoc s jejich získáním jsme museli požádat zástupce jiné české CK, jedné z těch velkých (Čedok – ochota jeho pracovníka byla příkladná).

 

Domů jsme se nakonec dostali v pořádku. Ovšem týden po příjezdu tato malá cestovní kancelář ohlásila to, co 13. října 2021 společnost Bohemia Energy. Krach. Měli jsme štěstí.

 

Posuňme se do roku 2000. V pátek 16. června toho roku jsme se jako pravidelně vypravili na víkend k příbuzným do Prahy. Já jsem byl klientem banky IPB, po příjezdu kolem poledne jsem se vypravil k jejímu bankomatu na rohu ulic 28. října a Perlová (nedaleko Můstku), abych vybral nějakou hotovost. („V Praze je blaze, ale draze.“) Bankomat byl mimo provoz.

 

Vyzkoušel jsem jich v centru několik. Bez úspěchu. Peníze se nedaly vybrat ani v bankomatu na budově centrály IPB na Senovážném náměstí, kde nás přivítalo oznámení „Z technických důvodů zavřeno.“ Stejné čekalo tuto středu 13. října návštěvníky Zákaznického centra společnosti Bohemia Energy v paláci Archa v pražské ulici Na poříčí. Problém s Bohemia Energy se, žel, týká i naší rodiny (více níže).

 

S bankou IPB to v roce 2000 dopadlo z mého pohledu skvěle. Po víkendu, v pondělí 19. června 2000, bylo vyřešeno: banku IPB převzala (koupila) ČSOB. Ačkoliv tato transakce byla v té době některými odborníky kritizována, já jsem ji jako klient ocenil: mé peníze byly stoprocentně zachráněny. V rámci objektivity připomenu, že v čele vlády stál v té době Miloš Zeman a ministrem financí byl Pavel Mertlík.

 

Středa třináctého (října 2021). Před polednem jsem se vrátil z obchodu, nemocnou ženu dočasně umístěnou na vozík jsem pozval k prezentaci nakoupeného zboží (aby věděla, co máme v lednici), a protože do oběda zbývalo ještě pár minut, zapnul jsem PC. Pak se dostavila menší ledová sprcha: Bohemia Energy zkrachovala.

 

Deset let nám dodávala elektřinu a plyn.

 

Není to žádná tragédie, už jsme přistoupili k realizaci potřebných kroků vedoucích k zajištění jiného odběratele. Nicméně komplikace to je. Změna zabere určitý čas, možná nás to bude stát něco nervů a nejspíš i peněz navíc (jak slyšíme ze všech stran).

 

Poučení? Zatím jedno obecné: stát se může ze dne na den cokoli. Poznali jsme to se štěstím v roce 1997, pak o tři roky později a nejnověji dnes (13. 10. 2021). Volnou interpretací textu známé písně: Kočka není pes a včera není dnes.

 

A má slova ze začátku devadesátých let? Krachy firem jsou nedílnou součástí kapitalismu, to samozřejmě platí, ale ne vždy z nich lze dovodit, že v dané zemi tržní ekonomika vzorově funguje. Ale to už je trochu jiné téma.

Autor: Lubomír Stejskal | středa 13.10.2021 23:23 | karma článku: 20,36 | přečteno: 726x