K výročí 6. října

Egypt nemá v moderních dějinách příliš mnoho důvodů těšit se z vojenských úspěchů. Všechny války, které vedl s Izraelem, prohrál. Přesto se každoročně 6. října plní tamní média články oslavujícími vítězství.

 

Vítězství v říjnové (též jomkipurové) válce z roku 1973. Opravdu se ale jednalo o vítězství?

 

Egypt byl poražen v první válce (1948/1949) Izraelem, během suezského tažení 1956 a doslova na hlavu v červnové válce v roce 1967. Vavříny vítězství mu nepřinesla ani tzv. opotřebovací válka 1967 – 1970.

 

Arabové, nejen Egypťané, byli frustrovaní. Jejich hlavní cíl, vojensky udolat a zlikvidovat Izrael, byl nedosažitelný jako fata morgána.

 

A tak se Egypt a Sýrie uchýlili k zoufalému úskoku. Jejich armády napadly izraelské pozice v den největšího židovského svátku – Jom kipur. (V nadsázce a zčásti žertem řečeno je to podobné, jako kdyby někdo napadl pozice Armády ČR o půlnoci na Silvestra.)

 

Egypťané byli v první fázi říjnové války 1973 úspěšní. Podařilo se jim dostat na východní břeh Suezského kanálu, kde způsobili Izraelcům těžké ztráty. Kdyby v tom okamžiku válka skončila, dalo by se hovořit o egyptském vítězství.

 

Jenomže boje pokračovaly, izraelské síly na východním břehu Suezského kanálu obklíčily 3. egyptskou armádu, kanál překročily západním směrem, obsadily 1600 km čtverečních afrického teritoria Egypta a nacházely se 99 kilometrů od Káhiry (viz fotoodkaz). V postupu na egyptskou metropoli zabránilo Izraeli dohodnuté příměří.

 

Egyptský server Ahramonline informoval o kulturním symposiu, které za účasti prezidenta Sisiho uspořádala 6. října tamní armáda jako „součást oslav 48. výročí vítězství v říjnové válce“.

 

V článku „Sisi praises sacrifices of Sinai's people against Israeli occupation on anniversary of October victory“ se opakovaně píše o egyptském vítězství v říjnové válce. Ba co víc, v textu čteme, že Egyptem dosažené vítězství ve válce s Izraelem v říjnu 1973 připravilo cestu pro vrácení okupovaného Sinajského poloostrova poté, co byla s Izraelem podepsána mírová smlouva.

 

Existuje ovšem i jiný úhel pohledu. Jelikož ve skutečnosti o žádné egyptské vítězství nešlo, lze význam říjnové války interpretovat poněkud odlišně. Prezident Sadat jako první z arabských vůdců pochopil, že Izrael vojensky porazit nelze – a proto jsme byli svědky jeho historické cesty do Jeruzaléma v roce 1977 a uzavření míru s Izraelem v roce 1979.

 

Lze rozumět tomu, proč Egypťané dílčí vítězství (přesněji dílčí úspěch) v říjnové válce prezentují jako vítězství celkové. Je to ovšem přijatelné stejně obtížně, jako kdyby Němci vnímali druhou světovou válku optikou let 1939-1942 a na základě toho tvrdili, že ji vlastně vyhráli.

FOTOODKAZ.  Oficiálně platí, že izraelský postup západně od Suezského kanálu se zastavil 101 km od Káhiry. Existuje však snímek izraelského vojáka, který se nechal zvěčnit u kilometrovníku na silnici vedoucí z Ismáilíje do egyptské metropole, z něhož je zřejmé, že se nachází 99 kilometrů od Káhiry./ZDE

 

Autor: Lubomír Stejskal | středa 6.10.2021 23:47 | karma článku: 13,43 | přečteno: 193x