K odchodu arcibiskupa Desmonda Tutua

Vždy, když tento svět opustí nějaká významná osobnost, zajímá mě její vztah k Izraeli. Je to něco jako lakmusový papírek. Nejinak nahlížím i na emeritního jihoafrického arcibiskupa Anglikánské církve Desmonda Tutua.

 

Jsem bytostně přesvědčeno tom, že skutečný křesťan nemůže zaujímat antiizraelské postoje.

 

S politováním konstatuji, že arcibiskup Tutu je zaujímal.

 

Server novin The Jerusalem Post napsal 26. prosince:   Když tehdejší americký prezident Donald Trump v roce 2017 prohlásil Jeruzalém za hlavní město Izraele, jihoafrický emeritní arcibiskup Desmond Tutu odpověděl: „Bůh pláče nad pobuřujícím a diskriminačním uznáním Jeruzaléma za hlavní město Izraele prezidentem Donaldem Trumpem. Je naší odpovědností říci panu Trumpovi, že se mýlí.“

 

Pobuřujícím a diskriminačním?

 

Něco takového zní jako z jiné planety. Anebo z tábora nejzavilejších nepřátel Izraele. Nečetl snad bratr arcibiskup Bibli? Samozřejmě že ano. Pak nejspíš nesprávně porozuměl tomu, jakou roli (napovím: ústřední) v životě lidu Izraele hraje Jeruzalém. Už víc než tři tisíce let – od doby starověkého krále Davida. Hrál ji za jeho syna Šalomouna, v éře Judského království, po návratu Židů z babylonského zajetí, v čase makabejského povstání, v době působení Ježíše Krista, pak znovu při povstání proti Římanům.

 

A hraje ji i nyní, v našich časech, kdy se znovu zrodil moderní židovský stát, moderní demokratická židovská republika.

 

Jeruzalém patří k Izraeli stejně jako Praha k českým zemím, Vídeň k Rakousku, Londýn k Anglii, Budapešť k Maďarsku. V tomto smyslu se nemýlil prezident Trump, ale bratr arcibiskup Tutu. Bohužel.

 

Pokud Bůh plakal, pak nikoli nad rozhodnutím Donalda Trumpa, ale nad omylem arcibiskupa Tutua. Představa, že by Jeruzalém, případně jeho část, kde stály dva izraelské Chrámy, měl připadnout muslimům jako jejich hlavní město je absurdní – a nehodná významného křesťanského duchovního.

 

Nepopírám roli, kterou bratr arcibiskup sehrál v procesu společenského usmíření v JAR po ukončení politiky rasového oddělení. Ale pokud jde o jeho vztah k Izraeli a k Jeruzalému, je nebiblický a tudíž nesprávný.

 

Pokud si Donald Trump zaslouží, aby byl za něco oceněn, pak za uznání Jeruzaléma jako hlavního města Izraele a přesun amerického velvyslanectví z Tel Avivu do této izraelské metropole. Pakliže s tím měl bratr arcibiskup problém, pak znovu opakuji: nesprávně porozuměl biblickému poselství.

 

Což je víc než politováníhodné.

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 27.12.2021 21:31 | karma článku: 19,39 | přečteno: 321x