K judistickému incidentu v Riu

Zařadí se do série protiizraelských nenávistných projevů na letošní olympiádě. V jednom ohledu se ale přece jenom liší.

Pro ty, kdo to snad nezaznamenali, což považuji za téměř nemožné: po skončení judistického duelu mezi Orem Sassonen (Izrael) a Islamem El Šehabym (Egypt), v němž Izraelec zvítězil na ippon, došlo k trapnému výstupu. Sasson přišel k soupeři a podával mu ruku, ten však zakroutil hlavou a nabízenou ruku nepřijal. Byl za to publikem vypískán.

 

Proč to udělal? To zatím nevysvětlil, ale takové jednání složité vysvětlování nepotřebuje. El Šehaby je postižen virem, který je horší než zika – fanatickou protiizraelskou nenávistí. Když už musel zápasit s reprezentantem Izraele – takové bylo rozhodnutí egyptských sportovních činovníků, ačkoli čelili tlaku části veřejnosti, aby El Šehaby proti izraelskému reprezentantovi z politických důvodů nenastoupil -, alespoň svůj nenávistný postoj demonstroval tím, že mu zbaběle odmítl podat ruku.

 

Za normálních okolností by byla na místě rozhořčená reakce z mé strany, neboť takovéto jednání zásadně odsuzuji: na olympiádě nemá co dělat. Nicméně je v tom neblahém příběhu cosi pozitivního.

 

Egyptský olympijský výbor se od činu svého judisty de facto distancoval, když uvedl, že El Šehaby byl před zápasem instruován, aby si počínal v souladu s pravidly a zásadami sportovního chování a že to, co se stalo, bylo čistě soukromé rozhodnutí judisty.

 

Takovýto postoj si zaslouží ocenění.

 

Dodejme, že Or Sasson po vítězství nad Egypťanem pokračoval v úspěšné sérii. Prohrál pouze s francouzským fenoménem jménem Teddy Riner a vybojoval pro Izrael druhou (bronzovou) olympijskou medaili.

... záběr víc než výmluvný. Egypťan je v modrém. (Zdroj Rediff sports.)

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 13.8.2016 9:00 | karma článku: 34,40 | přečteno: 1598x