K jordánsko-izraelskému diplomatickému incidentu

Bdělé oko a ucho jordánské a jednostranně přecitlivělé duše na ammánském ministerstvu zahraničí zaznamenaly dva jevy provázející nedávnou návštěvu člena izraelské vlády Becalela Smotriče v Paříži.

 

Záležitosti související s jeho vyjádřením, že palestinský národ je umělý konstrukt vytvořený ve 20. století jsem se věnoval v článku „Palestinci? Zavádějící označení“ (20. 3. 2023). Návštěva měla ale ještě jeden aspekt, který rozbouřil vlny mezi Jordánskem a Izraelem na hodně vysoké politické úrovni. Neoficiálně se hovoří o předvolání izraelského ambasadora Eitana Sarkise na jordánský kobereček.

 

A to nejen kvůli tomu, jak se Smotrič vyjádřil o „Palestincích“. Ministr se v Paříži dopustil ještě jednoho politického hříchu, který jordánská strana – v duchu biblického podobenství „komára cedíte, ale velblouda pojídáte“ – vnímá jako porušení jordánsko-izraelské mírové smlouvy.

 

Co se tedy v Paříži ještě stalo (kromě toho, že Smotrič řekl o „Palestincích“ pravdu)?

 

Na soukromé vzpomínkové akci věnované předloni zemřelému pravicovému sionistickému aktivistovi Likudu Jacquesi Kupferovi hovořil ministr Smotrič u řečnického pultu, který byl na straně od publika vyzdoben izraelskou vlajkou, na níž byla ovšem místo Davidovy hvězdy modifikace historického emblému bývalého Irgunu (Národní vojenské organizace v Zemi izraelské), pravicové ozbrojené sionistické organizace čelící arabským protižidovským útokům v Palestině a bojující za zřízení nezávislého židovského státu. (Podobnou, ale levicovější organizací byla Hagana, všeobecně považovaná za významnější; byla také početnější. Po vzniku Izraele se obě formace staly součástí pravidelné armády nového státu.)

 

Základem onoho emblému organizace Irgun (jejíž politické vedení v čele s Menachemem Beginem vytvořilo po vzniku státu stranu Herut, základ dnešního Likudu) je něco, co vyvolalo onen diplomatický konflikt. Irgun, který byl zformován v roce 1931, měl totiž ve svém znaku mapu, která zobrazovala původní britský mandát pro Palestinu, tedy území Izraele v hranicích linie příměří z roku 1949, Pásmo Gazy, Judeu a Samaří – a také celé území dnešního Jordánska, které se ovšem tehdy nazývalo Transjordánsko. Sionisté v Irgunu byli toho názoru, že židovská národní domovina se má budovat na celém území tohoto mandátu svěřeném Británii Společností národů, tedy nejen na teritoriu západně od řeky Jordánu, ale také na východ od ní. Ovšem Londýn jako vládnoucí mocnost v letech 1921/1922 rozhodl, že celý mandát bude rozdělen na vlastní Palestinu, tedy na území na západ od Jordánu ke Středozemnímu moři, a na Transjordánsko, což byl emirát v postavení britského protektorátu, přičemž židovská národní domovina měla být budována pouze na teritoriu západně od Jordánu, tedy v oné vlastní Palestině. S tím ovšem Irgun nesouhlasil a ve svém znaku měl i nadále mapu celého původního britského mandátu.

 

Tento vhled do historie byl nutný, abychom porozuměli tomu, proč organizátoři vzpomínky na Jacquese Kupfera vyzdobili řečnický pult, u něhož mluvil také ministr Smotrič, zmíněným symbolem – fotoodkaz  ZDE. Jordánsko ovšem interpretovalo onen symbol „po svém“ – a nikoli nepochopitelně, dlužno dodat. Základ starého znaku Irgunu (a také Smotričovo vyjádření o „Palestincích“, to ale nechme stranou) vnímá jako porušení mírové smlouvy.

 

V Jeruzalémě vyhodnotili nastalé napětí jako vážné, proto se na oficiálním twitterovém účtu ministerstva zahraničí objevilo 20. března ujištění, že Izrael je cítí být oddán mírové smlouvě s Jordánskem z roku 1994, přičemž v postoji Státu Izrael, který uznává územní celistvost hášimovského království, nedošlo k žádné změně (obr. 1).

 

... obr. 1/Zdroj: Twitter izraelského ministerstva zahraničí.

 

Kromě toho šéf vládní Národní bezpečnostní rady Izraele Cachi Hanegbi na svém Twitteru napsal 20. března:

 

Po rozruchu způsobeném zveřejněním obrázku izraelského ministra financí vedle mapy Země izraelské, která zahrnovala Jordánské hášimovské království, jsem dnes večer hovořil s jordánským ministrem zahraničí Aymanem Safadim. Ujistil jsem ho o závazku izraelské vlády dodržovat mírovou smlouvu mezi našimi dvěma zeměmi, která po téměř 30 let posílila stabilitu a bezpečnost našeho regionu a že zcela respektujeme územní celistvosti Jordánského hášimovského království.

 

Ačkoli důvod toho, proč na setkání v Paříži byl takový symbol, jaký tam byl, je vysvětlen výše, z pohledu Jordánska to jistě nebyl nejlepší nápad.

 

Na druhou stranu je ale nutné říci, že Jordánci, pokud se symbolů týká, by si měli všimnout emblémů, které používají jejich palestinskoarabští přátelé, za něž se tak rádi berou. V jejich případě nejde o nějaké „zaprášené“ historické logo použité na privátní akci kdesi v zahraničí, ale o oficiální znaky organizací, které jsou součástí Palestinské osvobozenecké organizace PLO, jejíž představitelé podepsali v 90. letech minulého století s Izraelem mírové dohody, jejichž klíčovou součástí jsou dva body: 1.) PLO se vzdá terorismu; 2.) PLO uznává právo Státu Izrael na existenci.

 

Navzdory tomuto ujednání několik uskupení, která jsou součástí PLO, včetně samotného Fatahu vládnoucího na Západním břehu (Judea a Samaří), má ve svém znaku mapu nikoli s vyznačeným územím Západního břehu a Pásma Gazy, kde by měl být zřízen tzv. stát „Palestina“, nýbrž teritorium celého bývalého britského mandátu, tedy včetně území Státu Izrael, což si lze vysvětlit jediným možným způsobem: že zmíněné organizace a formace existenci Izraele na teritoriu historické Palestiny neuznávají. Což je samozřejmě nesrovnatelně závažnější, než že na jedné soukromé akci v západní Evropě byl použit z hlediska Arabů nevhodný symbol.

 

ZNAKY NĚKTERÝCH ČLENŮ PLO

... obr. 2/Znak PLO - Palestinské osvobozenecké organizace. V zeleném provedení celá mapa Palestiny./Zdroj: Wikipedia, licence Fair Use  – vyobrazení použito v souladu s ustanovením paragrafu 34b autorského zákona ČR.

... obr. 3/Znak organizace Fatah. V zeleném provedení celá mapa Palestiny./Zdroj: Wikipedia, licence Fair Use  – vyobrazení použito v souladu s ustanovením paragrafu 34b autorského zákona ČR.

... obr. 4/Znak Lidové fronty pro osvobození Palestiny. V bílém provedení celá mapa Palestiny./Zdroj: Wikipedia, licence Fair Use  – vyobrazení použito v souladu s ustanovením paragrafu 34b autorského zákona ČR.

obr. 5/Znak Demokratické fronty pro osvobození Palestiny. V černém provedení celá mapa Palestiny./Zdroj: Wikipedia, licence Fair Use  – vyobrazení použito v souladu s ustanovením paragrafu 34b autorského zákona ČR.

... obr. 6/Znak Palestinské fronty lidového boje. V červeném provedení mapa celé Palestiny. /Zdroj: Wikipedia, licence Fair Use  – vyobrazení použito v souladu s ustanovením paragrafu 34b autorského zákona ČR.

 

Při pohledu na těchto několik symbolů člověka nemůže nenapadnout: co vlastně chtějí Jordánci Izraelcům vyčítat?

  (Zpracováno podle The Times of Israel - „Jordan summons Israeli envoy over ‘racist’ Smotrich speech, ‘Greater Israel’ map“/20. 3. 2023.)

 

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 21.3.2023 14:26 | karma článku: 9,78 | přečteno: 184x