Jak se prodlužuje prezidentské období: demokraticky (II – aktualizovaný text)

V úterý 16. dubna se současný egyptský prezident Sisi výrazně přiblížil k možnosti vládnout do roku 2030, ačkoli jeho současný (a dle platné ústavy druhý a tedy poslední) mandát mu vyprší v roce 2022.

 

Jak lze docílit prodloužení pobytu v prezidentském paláci o dalších osm let? V Egyptě změnou ústavy a následně referendem.

 

Stačí, aby se dostatečný počet poslanců parlamentu dohodl a předložil návrh na změnu ústavy. Tento legislativní proces v současné době v Egyptě probíhá. Změn konstituce je víc, klíčová je ta, která se týká volby prezidenta; za zmínku také stojí, že ve hře je i opětné ustavení horní komory – senátu a zavedení funkce viceprezidenta. V současné době je egyptský parlament jednokomorový; Sněmovna reprezentantů má 596 zákonodárců. Jejich počet by se měl snížit na 450, přičemž 25 procent křesel mají obsadit ženy. Senát bude mít 180 členů, z toho dvě třetiny budou voleny a jednu třetinu jmenuje prezident.

 

Zůstaňme ale u volby prezidenta. Nyní se věc má podle serveru Ahramonline takto: Abdel Fattah Sisi byl zvolen v roce 2014 na čtyři roky a v roce 2018 znovuzvolen. Mandát mu tedy teoreticky skončí v roce 2022. Praxe bude ale zřejmě  jiná.

 

V neděli (14/4) schválil sněmovní výbor pro ústavní a legislativní záležitosti změnu stávajícího článku 140 ústavy, který nově stanoví toto:

 

  • délka jednoho prezidentské období se prodlužuje ze čtyř na šest let; 

 

Původní ustanovení, že prezident může být zvolen pouze na dvě po sobě jsoucí funkční období se nemění.

 

Výbor ovšem schválil nové přechodné ustanovení, v němž se uvádí, že

 

  • mandát současného prezidenta neskončí v roce 2022, ale o dva roky později (2024);
  • současný prezident bude moci znovu kandidovat v dalším šestiletém období, to je v roce 2024 (bude-li zvolen, skončí Sisimu mandát v roce 2030);

 

Pro tuto novelu hlasovalo ve výboru 43 zákonodárců, sedm bylo proti. V úterý 16/4 pak o novele ústavy hlasovala Sněmovna reprezentantů. Potřebné dvoutřetinové většiny bylo dosaženo, a to znamená, že nyní je na řadě referendum.

 

Také jeho termíny už byly stanoveny:

 

  • Egypťané v zahraničí budou mít možnost hlasovat v referendu 20. a 21. dubna;
  • Egypťané ve vlasti v dalším týdnu od 22. do 24. dubna;

 

Bude-li novela ústavy schválena, vstoupí v platnost okamžitě.

AKTUALIZACE 17. 4. 2019

Z 554 přítomných poslanců hlasovalo pro novelu 531, 22 bylo proti a jeden se zdržel.

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 16.4.2019 21:21 | karma článku: 8,43 | přečteno: 187x