Hrozí Egyptu zapojení do války? (S otázkou pro vás v závěru článku)

S blížícím se červencovým otevřením egyptského nebe pro „turistická“ letadla z ciziny a zahájením sezony pro zahraniční návštěvníky je tato otázka stále více aktuální.

 

Neboť i když hovoříme o (případných) operacích egyptské armády v Libyi, tedy dostatečně daleko od rudomořských letovisek v Hurghadě a na jihovýchodě Sinaje, svůj odstrašující efekt takové angažmá samozřejmě má. Lidé, kteří se dnes a denně nezabývají politickou (společenskou, vojenskou) situací v zemi na Nilu (na rozdíl od autora těchto řádků), si při rodinné poradě řeknou: V Egyptě se válčí, poletíme raději na Kypr. (Třeba.)

 

Na egyptském webu Ahramonline byl ve čtvrtek (25/6) v seznamu článků nejčtenějších za uplynulých 24 hodin na prvním místě tento (označen šipkou):

 

 

Jde o vyjádření šéfa libyjského parlamentu (Sněmovny reprezentantů) z 24/6 obsahující vážná slova. Aguila Saleh řekl, že libyjský lid požádá Egypt o vojenskou intervenci v jeho zemi, pokud ozbrojené milice proniknou do strategického města Syrta (viz mapa níže). Saleh řekl agentuře MENA, že egyptská pomoc bude „legitimní v souladu s mandátem libyjského lidu“; jejím cílem bude ochrana libyjské a egyptské bezpečnosti. Ještě jednou zopakoval: „Požádáme o zásah egyptských ozbrojených sil na podporu libyjské armády v případě infiltrace Syrty.

 

... mapa Libye. (Licence: Wikimedia Commons)

 

Zde si musíme připomenout, že libyjská Sněmovna reprezentantů, demokraticky zvolený orgán, po násilnostech militantů (spolupracujících s konkurenční vládou v Tripolisu – ovšem uznanou OSN) nucená přemístit se na východ země do Tobrúku k egyptským hranicím, podporuje Libyjskou národní armádu a jejího nejvyššího velitele maršála Haftara. Ten má také podporu Egypta, některých dalších arabských států a Ruska.

 

Středeční (24/6) slova předsedy Sněmovny reprezentantů Libye by ovšem neměla takovou váhu, kdyby se v sobotu (20/6) nevyjádřil podobně sám egyptský prezident Sisi. Ten armádu vyzval, aby se připravila na možnost, že bude operovat v Libyi a stanovil nepřekročitelnou „červenou čáru“ pro bezpečnost Egypta: pokud by Syrta byla napadena a linie od města k jihu překročena silami tripoliské vlády a jejími spojeneckými milicemi (o nich Saleh hovoří jako o milicích teroristických), byl by to důvod k egyptskému zásahu v Libyi.

 

Bude tedy záležet na situaci na bojišti, zda k něčemu takovému dojde.

 

Zatím v tomto textu nepadlo jedno důležité slovo - Turecko. Ankara spolu s Katarem podporuje vládu v Tripolisu, a to - k maximální nelibosti Haftara, Saleha, Sisiho a dalších - nejen slovně. Erdoganovo arogantní chování, kdy si jeho armáda dělá v podstatě to, co si zamane v Sýrii a Iráku, se přesunulo na území Libye a spolu s ním ze Sýrie také militantní skupiny bojující proti Haftarově armádě a režimu Sněmovny reprezentantů. Tato expanze Ankary je pro všechny, kdo v libyjském konfliktu stojí za Haftarem a Salehem, noční můrou.

 

Ve čtvrtečním (25/6) čísle se o tom rozepisuje týdeník Al Ahram Weekly. Uvádí, že pokud jde o Egypt, Syrta a sousední (jižní) distrikt Al Jufra (se stejnojmennou leteckou základnou u města Hun – LS) jsou příliš blízko egyptského území, než aby mohly padnout do rukou milicí loajálních k Ankaře, úhlavnímu nepříteli Egypta v regionu.

 

Informovaný anonymní zdroj týdeníku řekl, že nelze zavírat oči před džihádistickými milicemi, které Erdogan nechal přepravit ze Sýrie a umístil do oblasti Syrty, odkud mohou vést teroristické útoky proti Egyptu.

 

Článek dále uvádí, že Erdogan se snaží předvést svoji sílu právě v Syrtě a tudíž Sisiho reakce byla víc než důležitá. Turecký prezident je konfrontován s egyptskou rozhodností použít armádu – a přesně to na něj platí. Je to varování: pokud by Turci podnítili spřátelené milice, aby překročily nebo obešly linii stanovenou Sisim, dostanou se do střetu s egyptskými silami. Turecko by se tedy mělo držet od Syrty co nejdál.

 

Sisi ale podle týdeníku stále dává přednost politickému před vojenským řešením. Použití armády by byl až nejzazší krok.

 

Egypt také spoléhá na svoji roli klíčového hráče v oblasti. Bývalý vysoký představitel na ministerstvu zahraničí Abdel Rahman Salah řekl, že Egypt je příliš významný pro regionální mír a mezinárodní mír a bezpečnost, než aby byl mezinárodním společenstvím přehlížen (myšleno: než aby byly přehlíženy jeho zájmy - LS).

 

Země stojí v přední linii války proti terorismu, vojensky chrání námořní cestu do Arabského zálivu a východní Asie (oběma směry) a dlouhodobě podporuje regionální spolupráci a mír. Je sotva představitelné, že by světové mocnosti připustily ohrožení bezpečnosti a prosperity Egypta do takové míry,  aby Káhira byla nucena změnit svoji dlouhodobou politiku. Pokud by k tomu ale přece jenom došlo, všichni, včetně předních světových mocností, by zaplatili vysokou cenu.

 

Salah ovšem říká jasně a jednoznačně: čím dříve si světové mocnosti uvědomí, že Egypt nemůže dovolit a nedovolí Etiopii ani Turecku nutit ho dělat věci, které nechce („twist its arm“), tím lépe pro všechny.

 

Zmínka o Turecku je zřejmá, jde o jeho angažmá v Libyi, zmínka o Etiopii se týká chystaného naplňování nové obří přehrady Grand Ethiopian Renaissance Dam na Modrém Nilu, které může zásadním způsobem snížit množství vody v egyptské části Nilu, což Káhira vnímá jako zásadní existenční hrozbu.

 

Právě takto jsou karty rozdány týden před zahájením turistické sezony pro cizince v Egyptě, bohužel na pozadí hrozivých čísel týkajících se pandemie koronaviru. Zde jsou ta nejnovější:

 

  • neděle 21/6 … nově nakažených 1475/nově zemřelých 87;
  • pondělí 22/6 … 1576/85;
  • úterý 23/6 … 1332/87;
  • středa 24/6 … 1420/85 … celkem nakažených v zemi 59561/celkem zemřelých 2450

 

Nicméně webový deník Ahramonline 25/6 hlásí: Resorty jsou na turistiku připraveny.

 

 

Letěli byste, kdyby se Egypt vrátil v červenci do nabídky českých cestovních kanceláří?

 

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 25.6.2020 13:31 | karma článku: 24,89 | přečteno: 1207x