Expremiér: Dohoda o vině a trestu?

Něco takového dlouholetý izraelský premiér a dnes lídr opozice Benjamin Netanjahu dosud vytrvale odmítal. Byl přesvědčen o své nevině – a o tom, že ji soud prokáže. Nyní se zdá: odříkaného chleba největší krajíc.

 

Úvodem alespoň letmo připomeňme, z čeho jeho Netanjahu viněn. Jde o tři kauzy označené kódy 1000, 2000 a 4000.

 

Server Aktuálně.cz je popsal 21. listopadu 2019 takto:

 

Kauza 1000  - Přijetí darů od přátel z řad miliardářů výměnou za politické protislužby.

 

Kauza 2000  - Ovlivňování zpravodajství nejčtenějšího izraelského listu Jediot Achronot. Jeho vydavatel Arnon Mozes podle vyšetřovatelů za příznivé zpravodajství o Netanjahuovi získal od šéfa vlády slib, že prosadí právní úpravu, jež by poškodila jeho největšího konkurenta - list Israel Hajom. (K prosazení této legislativní úpravy ovšem nikdy nedošlo – LS.)

 

Kauza 4000  – Premiér (Netanjahu) podle vyšetřovatelů uzavřel vzájemně výhodné partnerství s mediálním magnátem Šaulem Elovičem, který je většinovým vlastníkem telekomunikační společnosti Bezeq. Ta provozuje zpravodajský server Walla a premiér podle obvinění firmě zajistil výnosné regulační opatření výměnou za příznivé zpravodajství o sobě a své vládě.

 

V prvních dvou kauzách je Netanjahu viněn z podvodu a porušení důvěry, ve třetí vedle toho ještě z korupce (úplatkářství) – toto obvinění je nezávažnější.

 

Pokud by byl expremiér pravomocně uznán vinným, hrozilo by mu několik let vězení. Pravděpodobně tento Damoklův meč – ale to je jen spekulace autora článku – přiměla Netanjahua, resp. jeho právníky k tomu, aby zahájili tajná jednání s generálním prokurátorem Avichajem Mandelblitem o dohodě o vině a trestu.

 

Co by taková dohoda obnášela? Z dosud zveřejněných izraelských mediálních výstupů má celá věc dvě roviny. Zjednodušeně řečeno jde o druh trestu pro Netanjahua a jeho politickou budoucnost.

 

TREST

V případě uzavření dohody by Netanjahu souhlasil s obviněním z podvodu a porušení důvěry. Staženo by bylo obvinění z korupce (kauza 4000), expremiér by byl odsouzen k veřejně prospěšným pracím (uvádí se 3 až 6 měsíců),nikoli ke ztrátě svobody.

 

POLITICKÁ BUDOUCNOST

Podle serveru The Times of Israel (13. 1. 2022) by Netanjahu musel také akceptovat, že jeho jednání bude hodnoceno jako morálně hanebné (pro srovnání: v americkém právu spadá takové jednání pod pojem  moral turpitude  – toto sousloví používají rovněž anglickojazyčné izraelské zpravodajské servery). Pokud by soudem takto hodnoceno skutečně bylo, musel by se na sedm let vzdát veřejných aktivit, což vzhledem k jeho věku (*1949) by mohlo znamenat konec jeho politické kariéry.

 

Ale nepředbíhejme. Nejsou to všechno definitivní informace, v příštích dnech, nejdéle týdnech, bychom se měli dozvědět víc. Bude Netanjahu na dohodu o vině a trestu ochoten přistoupit? V pátek 14. ledna večer některé izraelské servery (například Arutz Ševa – obr. 1) psaly o „pravděpodobnosti padesát na padesát“.

 

Uvidíme.

 

PS: Spekulace o možné transformaci vlády a jejím posunu více doprava za účasti Likudu bez Netanjahua (a bez levice a Arabů) vezměme zatím na vědomí.

 

... obr. 1/Izraelský server Arutz Ševa (Israel National News) napsal 14. ledna, že pravděpodobnost, že Netanjahu podepíše dohodu o vině a trestu je 50 na 50.

Autor: Lubomír Stejskal | sobota 15.1.2022 20:33 | karma článku: 8,52 | přečteno: 202x