Exotická tvář přírody na dosah

„Budeme na Facebooku?,“ ptali se chlapci sloužící v plážovém baru, když jsem je požádal, aby se nechali vyfotit na památku. „Facebook nemám,“ řekl jsem jim, „ale budete na mém blogu. Stejně jako ryby v moři.“

 

Zjevně je to uspokojilo.

 

Ten slib musím samozřejmě splnit. A tak vedle fauny v Rudém moři nabízím záběr těchto dvou barmanů, kteří se v Egyptě starali o to, abychom nepadli v  úmorných červencových a srpnových vedrech žízní. Služba to není lehká, od rána do pozdního večera den co den a pak po několika týdnech na pár dní domů. A po návratu znovu.

 

Stěžovat si ovšem nemohou. Pořád je lepší být zavalen prací v turistickém centru a vedle pravidelné mzdy si přijít na nějaký ten bakšišový dolar, než živořit jako nezaměstnaný v Luxoru, kde mají mnozí své domovy; mnozí z těch, kdo jsou zaměstnáni v jižní části destinace Marsa Alam, kde jsme si my užívali slunce, žhavého vzduchu a podmořského ráje. A v našem hotelu také skvělé italské kuchyně, skromně nazvané „Italian Corner“. Kdo miluje těstoviny, byl tu správně.

 

Následující kolekce pořízená mnou a mým věrným parťákem Tomem (12) budiž důkazem, že i v lokalitě, kde koráli nepatří k nejbohatším (spíše naopak), lze pozorovat zajímavé rudomořské tvory. Snad poslouží jako inspirace k následování.

...1/Šipka ukazuje na "cosi". Je to mořský jazyk na písečném dnu. Všimnou si ho jen ti pozornější.

... 2/Stejný mořský jazyk v detailu.

... 3/Rudé moře, to jsou především barvy. Ostenec modrovlnkatý. Loví na travnatém dnu.

... 4/Chňapal modropruhý.

... 5/Králíčkovec hvězdnatý. Není tak bezpečný, jak se může jevit. K obraně mu slouží jedovaté paprsky na hřbetních a řitních ploutvích.

... 6/Ostenec zelenkavý (nazelenalý). Pavla Charousková na českém webu Reaseadiving upozorňuje, že jde o jednu z nejagresivnějších rudomořských ryb. Platí to ovšem o období, kdy si důrazně chrání hnízdo s jikrami a je s to zaútočit i na potápěče (a kousnout). Kromě tohoto kritického období se ovšem chová klidně a plavců si nevšímá; pokud se k ní přiblížíte, mizí. Délka: až 75 cm.

... 7/Snímek pro radost: klaun dvoupruhý.

... 8/Sytě zbarvený bodlok žlutoocasý.

... 9/Bodlok Desjardinův.

... 10/Havýž žlutohnědý - samička. Jedna z mála "nekulatých" ryb.

... 11/Ostenec arabský se vztyčeným ostnem. Pavla Charousková k tomu na výše zmíněném webu uvádí: "První hřbetní ploutev mají přeměněnou na osten, který zdvihnou jako varování, pokud se jim něco nelíbí. Položený osten není téměř vidět. Odtud se vzalo jejich anglické pojmenování – triggerfish, osten připomíná spoušť pistole. V noci ryba používá osten tak, že se pomocí něho zapře v útesu, aby ji predátor nemohl vytáhnout. Do skuliny se ryba vmáčkne hlavou napřed, takže směrem ven kouká její opancéřovaný ocas."  Něco podobného jsem vypozoroval i ve dne, jak ilustrují následující tři snímky nazvané Hra na schovávanou.

... 12a/Hra na schovávanou (I-III): Osten sice vztyčený nemá, ale nebezpečí v mé osobě vnímá. Proto ... 

... 12b/ ... zamířil do úkrytu.

... 12c/Schován v korálové skulině, uvažuje jako dítě. Nevidím, tedy nejsem vidět. Když ostenec usoudil, že nebezpečí pominulo, obezřetně vycouval - aby zjistil, že trpělivý pozorovatel ze suchozemského středu Evropy je stále na místě. Rychle se vrátil do otvoru ... a toto se několikrát opakovalo. Zážitek, který mě nesmírně obohatil. 

... 13/Ostenec zelenkavý ještě jednou - v celé své kráse. Korálový majestát. Čím dravější ryba, tím větší přitažlivost. Toto jsou obrázky, kvůli nimž mnozí tak milujeme Rudé moře. 

... 14/Chňapal černoskvrnný.

... 15/Bodlok Sohal, jedna z nejúchvatnějších rudomořských ryb, ale také nejvíce nepříjemných. Loví na okraji útesu a své teritorium  úzkostlivě chrání. Nejen ve vztahu k jiným rybám, ale i ke zvídavým šnorchlařům. Když se přiblížíte, vyrazí proti vám ve snaze vás zahnat - velikostní nepoměr velkou roli nehraje. O to víc je třeba mít na paměti, že je u ocasu vyzbrojen ostrým oranžovým trnem, kterým dokáže nepříjemně pořezat (i několik cm). Proto je lépe, když vyjeví svoji nelibost, odplavat o kousek dál, pronásledovat nás rozhodně nebude. Na obrázku nad ním kněžík Klunzingerův. 

 ... 16/Toto je naopak jedna z nejpřátelštějších korálových ryb - útesník indopacifický.  Když se blížíte ke korálu, pluje naproti  a pak je stále ve vaší blízkosti. Je jasné proč: očekává krmení.

... 17/Netopýrník se svými čističi, pyskouny rozpůlenými. 

... 18/Blízké setkání s jedním  z druhů trnuch. Bodlinkami na povrchu, ale nikoli tvarem ocasu připomíná trnuchu mauricijskou.  Ať tak či onak,  každém případě úžasný pocit.

... 19/Výjev naprosto fantastický. Co živočich, to nebezpečí.  Obří trnucha s menším rejnokem a nad nimi ostenec zelenkavý. Ten má odhadem 40 cm. Z toho můžeme usoudit na průměr tvora v popředí.

... 20/Čtverzubec běloskvrnný. Ryba s jedovatým masem, v Japonsku známá jako delikatesa fugu (když víte, jak ji připravit, aby to nebylo vaše poslední sousto).

... 21/Pruhatec skvrnoploutvý. Zdržuje se pod korálovými převisy. O to hůř se fotí.

... 22/Tento minitvoreček je mládě kněžíka pestrého.

... 23/Čtverzubec maskovaný. Ryba zdánlivě pomalá, ale stíhá uplavat, když chce.

... 24/Koncem pobytu se v moři objevovalo víc a víc medúz. Toto je jedna z nich, v celé své fialové kráse.

... 25/Muréna šedá. Takové setkání vždy potěší, zejména tam, kde ho nečekáte - u torza korálu o průměru sotva 1 m. Jako není na divadle malých rolí, není ani malých korálů.

... 26/Po chvíli se ukázalo, že tam jsou vlastně murény dvě. Dvojnásobná radost.

  

... 27/Ostenec žlutolemý.

... 28/Klidných a zvolna plavajících  netopýrníků bylo u korálů v laguně opravdu dost. Jsou pomalí, volně se vznášejí u korálů a když se přiblížíte, sestoupí o kousek blíže ke dnu, ale nemizí. Můžete mít pocit jedinečného souznění s přírodou.

... 29/Parmice Forsskalova. Tyto i další druhy parmic mají na bradě dva vousky, které jim slouží jako receptory při hledání potravy na písečném dnu. Přesně jako tady.

... 30/Dokonale maskovaný písečník. Stáčí pozorně se podívat.

... 31/Bodlok unicornis - s rohem mezi očima (viz šipku) překrytým sapínem zeleným.

... 32/Hlaváč (nahoře) a garnát žijící  symbióze. Hlaváč hlídá, poloslepý garnát vyklízí kamínky a zbytky korálů z nory. Takto si vytvářejí společný domov. Aktivita, kterou jsem s prstem na spoušti fotoaparátu (letos jsem poprvé testoval Nikon Coolpix W300) dokázal sledovat dlouhé minuty.

... 33/Ryby hodující na medúze. Že ještě žije? To se v přírodě neřeší. Vzpomeňme, co se děje dnes a denně třeba v africké savaně při lovu mezi suchozemskými zvířaty.

... 34/Setkání s karetou mířící k hladině. Důvod: čas od času se potřebuje nadechnout. A to je příležitost pro šnorchlaře - fotografy.

 ... 35/Pod křídlem karety. Pozice, do níž se jen tak někde nedostanete.

... 36/To nejlepší na konec. Celé to trvalo jen několik vteřin. Náhle se objevila  v naší blízkosti. V takové chvíli poskočí člověku srdce radostí.Tom byl naštěstí vedle mě, ale díval se jinam. Píchl jsem ho jemně do pravého ramene a ukázal směrem k ní. Záleželo mi na tom, aby ji viděl, byl to vrchol našich společných pozorování. Pak zbyl čas pouze na několik snímků - pohybovala se příliš rychle, jako pták.  Ano, síba skvrnitá! Nezapomenutelný zážitek. Pár desítek metrů od pobřežní mělčiny.

A NYNÍ: LIDÉ A VĚCI

... 37/Nejprve ploutve, pak masku se šnorchlerm - a Tom je připraven jít do akce.

... 38/Tom v akci aneb Hledání pokladů.

... 39/Dva barmani z plážového baru, o nichž píšu v úvodu článku.

... 40/Autor článku s hotelovým šéfkuchařem Emadem.   

... 41/Teplota Rudého moře se na přelomu července a srpna pohybovala v rozmezí od 28 do 32 stupňů. Zde 29°C.

... 42/Selfie s parťákem. Lepšího si nedovedu představit.

... 43/Návrat, už v Boeingu 737-800 (a ne jako loni v MAXU 8, u něhož jsem si do deníku napsal: Více místa na nohy). Tady, severně od Káhiry, začíná nilská Delta. Takto se jeví z okénka boeingu. 

... 45/A takto při pohledu na mapu (zdroj: Google Maps). Šipka ukazuje směr, z něhož byl pořízen obrázek 44.

... 46/Opouštíme Afriku, opouštíme Egypt. Ve výšce 10 km nad alexandrijským přístavem.

... 47/Dráha letu z Marsy Alam do Prahy na webu Flightradar24. Jenom pro představu, jak dlouho let trvá. Směr Praha-Marsa Alam: Vzlet 01,20 hod SELČ z dráhy 06/24, přistání 05,20 SELČ (přistáním je myšlen dotek kol stroje s dráhou) na dráze 15/33. Směr Marsa Alam - Praha: Vzlet 06,33 SELČ (33/15), přistání 11,06 SELČ (24/06).

... autor blogu děkuji za pozornost.

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 9.8.2019 8:35 | karma článku: 19,51 | přečteno: 559x