Egypt: Po dvou letech opět útok žraloka

Možná si vzpomenete na tragický pátek 3. srpna 2018. Toho dne zaútočil u mola hotelu Kahramana Beach Resort v destinaci Marsa Alam žralok na turistu – a připravil ho o život. Tím turistou byl občan České republiky.

 

Dva roky od této tragédie jsme o něčem podobném v Rudém moři neslyšeli. Až nyní. V neděli 25. října zaútočil žralok v mořské části národního parku Ras Muhammad na jihu Sinajského poloostrova. Oblast patří do destinace Šarm aš Šajch.

 

CO SE STALO?

Do lokality Ras Muhammad se vypravila ukrajinská turistka s dvanáctiletým synem a průvodcem na potápění z jachty. Bohužel na stejné místo zamířil i dvoumetrový  žralok dlouhoploutvý,  který je považován za jednoho z nejnebezpečnějších. To se záhy potvrdilo. Napadl a zranil matku, chlapce i průvodce. Žena utrpěla hluboké rány způsobené zuby zvířete, její syn dopadl hůř: přišel o část ruky pod loktem.

 

Oba skončili v nemocnici, kde je čekala operace, chlapce zřejmě ještě jedna, a poté léčení na JIP. O zranění průvodce média neinformovala; podle webu Ahramonline byly zraněny ještě další dvě osoby, zřejmě místní.

 

K tragédii by nedošlo, kdyby návštěvníci, přesněji dospělá žena (zodpovědná i za svého syna), respektovala pokyn, který zná každý, kdo do Egypta jezdí. Do omrzení je turistům opakováno: Nekupujte si žádné výlety od plážových či jiných „podomních“ prodejců, ale pouze od své cestovní kanceláře nebo jejích autorizovaných partnerů (obvykle přímo od delegáta). Pokud se přesto turisté nechají nalákat, třeba na dobrou cenu, činí tak na vlastní nebezpečí a v případě jakéhokoli problému (úrazu apod.) jim nikdo žádné odškodnění neposkytne a musí si hradit i léčebné výlohy.

 

Lidé totiž netuší, že v případě potápěčského výletu je obvykle nutné zvláštní pojištění. Nemluvě o tom, že takovéto potápěčské aktivity jsou od listopadu 2019 v oblasti zakázány kvůli ochraně ekosystému.

 

Zde je ovšem nutné dodat, že vzhledem k mimořádně nepříznivé situaci v oblasti cestovního ruchu kvůli koronaviru a také s ohledem na mimořádnost případu zaplatí léčení obou Ukrajinců egyptská vláda (a podle jedné informace se bude podílet také nejmenovaná ukrajinská pojišťovna).

 

Úřady okamžitě zareagovaly, zakázaly v oblasti tragédie v moři jakoukoli turistickou činnost a vytvořily zvláštní vyšetřovací skupinu v čele s ministryní životního prostředí  Yasmine Fouadovou.  Jejím posláním je pokusit se zjistit příčinu, proč k události došlo.

 

Že je tato smutná – byť zbytečná – událost tím posledním, co pozvolna se vzmáhající egyptský turistický ruch potřebuje, je nabíledni. Byť v minulosti tyto tragédie zásadní vliv na pokles návštěvníků neměly.

 

OHLÉDNUTÍ

Kromě již zmíněného případu z roku 2018 v Marse Alam, kde přišel o život Čech, připomněl Ahramonline žraločí útoky v destinaci Šarm aš Šajch z prosince 2010. Nejprve v lokalitě Ras Nasrani byl vážně zraněn jeden turista a dvě turistky z Ruska (včetně amputace končetin) a relativně lehce jeden návštěvník z Ukrajiny. O několik dní později přišla o život po ataku žraloka žena z Německa. K jejímu osudovému setkání s predátorem došlo o něco jižněji, v sousedství zálivu Naama Bay.

 

Z této statistiky vyplývá, že žraločích útoků na člověka je v Egyptě naprosté minimum, ovšem každý takový incident má obvykle fatální následky. Žel nikoli pro útočníka.

 

... obr. 1/Orientační mapa k článku. (Podklad: Google Maps)

 

... obr. 2/Orientační mapa k článku. (Podklad: Google Maps)

 

... obr. 3/Pohled z letadla na oblast národního parku Ras Muhammad - šipka. (Foto: Autor článku.)

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 27.10.2020 19:55 | karma článku: 12,80 | přečteno: 504x