Dokument doby: Karlovarské Horní nádraží

Blížil se konec roku 2001 a já jsem seděl v zasedací místnosti karlovarského Horního nádraží s jeho přednostou Petrem Barochem. Hovořili jsme o připravované revitalizaci staniční budovy.

Na místě jsem byl s mikrofonem jako externí spolupracovník Českého rozhlasu Plzeň. Tehdy se mělo za to, že obnovu budovy bude realizovat italská společnost Grandi Stazioni. A mnozí z nás věřili tomu, že k zahájení prací dojde v dohledné době.

 

Dnes, kdy píšu tento příspěvek, máme září. Září 2015. A na Horním nádraží, čtrnáct let po mém rozhovoru s přednostou stanice, se začíná konečně něco dít. Místními tolik očekávaná demolice. První krok k čemusi novému.

 

Hodně se toho mezitím změnilo. Grandi Stazioni z projektu vycouvala a místo revitalizace budovy čeká cestující budova nová. Moderní, až oko zaplesá (viz obr. 9 níže).

 

Co si budeme namlouvat: lázeňská metropole má nebo měla několik oblud, které hyzdily její tvář. Namátkou: hotel Brix (již stržen a na jeho místě roste budova nová), Národní dům (již exkluzivně zrekonstruován), někdejší sídlo České spořitelny v sousedství Vřídla (již se rekonstruuje). K nim patří i budova Horního nádraží. Šok pro každého, kdo přijel na tuto stanici vlakem od Chebu nebo od Prahy poprvé. Toto má být vstupní brána do světových lázní?

 

Pokud mi v tom nečekané okolnosti nebudou bránit, mám v úmyslu čas od času zveřejňovat na těchto stránkách snímky přinášející informaci o tom, jak demolice a poté stavba pokračuje. Jako dokument naší doby. Dnes nabízím první kolekci.

 

A ještě gramatická poznámka. Ačkoli nově budovaná stanice se oficiálně jmenuje Karlovy Vary, a nikoli Karlovy Vary – Horní nádraží, a správně se píše s malým „h“, rozhodl jsem se toto pravidlo porušit a psát Horní nádraží. Mimo jiné proto, že v Karlových Varech existuje také dolní nádraží (železniční a autobusový terminál) – a také tento dopravní uzel, v rozporu s pravidly, uvádím ve svých textech s velkým „d“. Domnívám se, že obě nádraží si velká písmena ve svém názvu zaslouží.

... obr. 1/Pohled na postupně demolovanou budovu Horního nádraží. V popředí lávka spojující stanici se sídlištěm Růžový Vrch na severní periferii města. Také ta má být obnovena.

 ... obr. 2/ První novou věcí, která se u stávající budovy stanice objevila, byl v září 2015 nový anténní stožár. Působí jako dominanta.

... obr. 3/Nové je i provizorní dřevěné schodiště na spodním konci lávky.

 ... obr. 4/Omluva se přijímá ... 

 ... obr. 5/Ve čt 24/9/2015 dopoledne byl na místě malý štáb České televize. Redaktor s kameramanem. Později během dne se jejich příspěvek objevil ve vysílání ČT24.

 ... obr. 6/Šipka ukazuje na anténní stožár na střeše prostřední části nádraží. Do jeho odstranění zbývá několik minut.

 ... obr. 7/Speciální demoliční stroj právě uchopil střešní stožár.

 ... obr. 8/V tomto okamžiku se ze stožáru stal kovový odpad.

         

... obr. 9/A takto by mělo Horní nádraží v roce 2016 vypadat. Podle plánu už v červnu. Stihne Skanska termín?  Uvidíme. (Pozn.:  Všechny snímky kromě č. 9 byly pořízeny 24/9/2015.)  

 

 

         > Pokračování příště ... 

Autor: Lubomír Stejskal | pátek 25.9.2015 9:00 | karma článku: 11,77 | přečteno: 384x