Do nového týdne (války s terorismem)

V pondělí 17. května vstoupila do druhého týdne obranná válka proti terorismu, kterou pod kódovým označením „Guardian of the Walls“ vede Izrael s hnutím Hamas – raketovým agresorem. Vládcem v Pásmu Gazy.  

 

Její součástí je i válka propagandistická a zaznamenat jsme mohli také kyberútok.

 

Začnu poznámkou osobního charakteru. Pokud jsem v minulých dnech měl z něčeho obavu, pak z toho, aby izraelská vláda pod enormním zahraničním tlakem nepřistoupila na příměří s Hamasem. K tomu dříve či později bezpochyby dojde, ale nyní bych to považoval za uspěchané. Neboť tak drzého, zpupného, zákeřného a současně zbabělého nepřítele, jakým Hamas je, musí Izrael drtit co nejdéle, a když už ne pozemní operací, tak masivními vzdušnými údery.

 

Začínám den na internetu otevřením webové stránky izraelské armády (IDF), kde v sekci, v níž je aktualizován průběh operace „Guardian of the Walls“, nacházíme počet raket, které agresor na Izrael od 10. května vystřelil:

 

... zdroj: Web IDF.

 

Do nedělního (16/5) večera jich bylo 3100, z toho

 

  • 450 jich dopadlo ještě na území Pásma (Hamas a spol. tak útočí také sám na sebe - pak se musíme ptát, v jaké kolonce eviduje takto vzniklé škody);
  • 1210 zachytil obranný systém Iron Dome.

 

To ovšem neznamená, že by tento systém měl pouze 46procentní účinnost (1210 děleno 2610 krát 100), protože na rakety mířící do neobydlených oblastí po vyhodnocení situace nereaguje; o to větší prioritu má likvidace raket nepřítele v lokalitách s vysokou koncentrací obyvatelstva, což je severovýchodně od Pásma.

 

V reportážích z Pásma – ve zpravodajství českých televizí - můžeme občas slyšet nářky místních Arabů typu: Copak my posíláme někam rakety? Tak se ptal i jeden zoufalý mladý muž ve zprávách v neděli 16/5 večer. V duchu jsem mu odpověděl: „Vy možná ne, ale vaši mocipáni ano.“

 

A pak jsem položil řečnickou otázku: „Kolik starších Gazanů a obyvatele Autonomie vůbec volilo Hamas při posledním hlasování v roce 2006? A kolik by volilo teroristy znovu 22. května, kdyby předseda Abbás volby nezrušil?“

 

Na první otázku odpověď známe. Ve volbách do Legislativní rady (zastupitelského sboru) Autonomie konaných 25. ledna 2006 bylo odevzdáno 990.873 platných hlasů. Z toho nejvíce, 440.409, dostala kandidátka teroristického hnutí Hamas, která ve 132členné Legislativní radě obsadila 74 křesel, což je nadpoloviční většina (132 děleno 2 plus 1 rovná se 67). Vítězství ve volbách dalo teroristům do ruky argument, proti němuž formálně bylo těžké něco namítat: získali demokratický mandát k vládnutí (což ovšem v praxi znamenalo občanskou válku s Fatahem v Pásmu Gazy a jeho následné ovládnutí). Důsledky této volby pociťují Gazané dodnes.

 

Ve 30. letech 20. století v jedné evropské zemi preferovali lidé ve volbách opakovaně jistou totalitní stranu – a skončilo to pro tu zemi katastrofální porážkou ve válce, kterou její vůdci svojí agresivní politikou vyvolali. Morální spoluvinu nesli jako cejch všichni, kdo tuto partaj volili - řeč je o předválečném Německu a NSDAP. Formálně vzato se ale Hitler dostal na vrchol demokratickou cestou. A když už na vrcholu byl, demokracii zlikvidoval.

 

Čili: volit teroristy a očekávat mír je čirá pošetilost.

Válka má i svůj „kyberaspekt“. Řada lidí sledující blízkovýchodní vývoj používá jako podpůrný informační zdroj internetové stránky tamních televizí. Včetně izraelského veřejnoprávního kanálu KAN 11. Jeho web měl koncem 19. týdne problém.

 

Když jsem se pokusil v sobotu 15. května web televize KAN 11 otevřít, narazil jsem na hlášení „Přístup odepřen“:

 

... šipka ukazuje na webovou adresu televize KAN. Zdroj: Screenshot obrazovky PC autora článku.

 

Hlášení o chybě obsahovalo informaci, že „tento web používá systém zabezpečení, který ho chrání před on line útoky“.

 

Při dalším pátrání jsem našel o něco více informací na webu listu Jerusalem Post:

 

... zdroj: Web Jpost.com.

 

V článku je uvedeno, že web kanálu KAN byl v pátek 14. května zasažen kybernetickým útokem. Hackeři se měli pokusit přetížit (zahltit) servery KAN. Útok byl údajně veden z Německa, nicméně i tamní servery do útoků zapojené mohly být hacknuty odjinud. Co je podstatné: ve snaze útoky zastavit byl přístup na stránky KAN zcela zablokován.

 

Je pravda, že se mi podařilo web KAN o víkendu krátce otevřít (přes ověřovací otázky „Jste člověk?“ a varianty otázky „Klikněte na obrázky s vyobrazením toho či onoho“), ovšem v neděli večer a v pondělí dopoledne (16-17/5) byla stránka opět nepřístupná.

 

Jak patrno, válka pokračuje na všech frontách.

 

V pondělí 17. května dopoledne přinesl web listu Jerusalem Post článek, který se týká počtu vystřelených raket během prvního týdne války proti terorismu. Zde je stručné shrnutí (U každého dne je uveden souhrnný počet raket Hamasu a spol. od začátku agrese 10. května):

 

  • pondělí 10/5 … cca 150
  • úterý 11/5 - do 19:00 izraelského času … cca 630
  • středa 12/5 – do 24:00 … cca 1500
  • čtvrtek 13/5 – do 19:00 … cca 1750
  • sobota 15/5 – do 07:00 … cca 2300
  • neděle 16/5 – do 19:00 … cca 3100

 

K tomu jediná otázka: Dokážeme si to vůbec představit?

 

 

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 17.5.2021 12:01 | karma článku: 24,41 | přečteno: 344x