Diskriminace neskončila, diskriminace trvá

Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) je přidruženou agenturou OSN. V prosinci vybrala 32 míst na čtyřech kontinentech, která obdržela ocenění jako „globální vesnice roku“. Uznání se předávala v Saúdské Arábii.

 Ve vesnici Al Ula, která rovněž patří mezi vyznamenané. (Nachází se v severozápadním vnitrozemí monarchie, zhruba na úrovně egyptského Qusseiru.)Termín akce: 12. a 13. března 2023. Bohužel se opět ukázalo, že když něco pořádají Arabové hrozí komplikace, nefér jednání, diskriminace z politických důvodů. Tedy v případě, že mezi těmi, kdo se mají v příslušné arabské zemi mezinárodní akce zúčastnit, jsou Izraelci.

 

To platí i o tomto projektu na podporu venkovské turistiky. Mezi oceněnými (mimochodem nikdo z ČR) byla také izraelská vesnice Kfar Kama ležící v Galileji, tedy na severu Izraele, jihozápadně od Genezaretského jezera.

 

Důležité je říci, že se jedná o vesnici, v níž žijí výlučně Čerkesové, obyvatelé muslimského vyznání. Do Galileje se dostali ze severního Kavkazu ještě za Osmanské říše v 70. letech předminulého století v důsledku pronásledování a vraždění souvisejícího s rusko-čerkeskou válkou.

 

Ačkoli tedy jde o muslimy, jejichž vesnice byla vybrána jako příkladně fungující, na slavnostní předání ocenění do Saúdské Arábie se nedostali. Důvod je stále stejný – muslim nemuslim, dominantní je antiizraelská nenávist. Saúdské úřady neudělily delegaci víza.

 

Je to samozřejmě skandální rozhodnutí a ostuda OSN, že nedokázala zařídit, aby účastníci projektu pořádaného její agenturou nebyli ve vybrané hostitelské zemi politicky diskriminováni. Některé zprávy ovšem naznačují, že víza byla čerkeským Izraelcům odepřena navzdory naléhání OSN, aby Saúdská Arábie zajistila rovné zacházení s delegacemi všech členských zemí. Marně. Hrdí a pracovití Čerkesové, kteří dokázali tak příkladně zvelebit svoji vesnici, že skvěle obstála v globální konkurenci, v Al Ule chyběli. Do nebe volající nehoráznost.

 

Všechno špatné je ale pro něco dobré. Opět se potvrdilo, že ne všem Arabům lze všechno věřit. Před několika dny došlo k diplomatickému sblížení mezi Saúdskou Arábií a Íránem, což byla rána do vazu všem izraelským nadějím na oteplení s Rijádem a vytvoření protiíránské bezpečnostní fronty v regionu, byť by fungovala tak trochu na zapřenou. V každém případě to byl nepříjemný návrat do reality. Když si někdo, kdo je poctěn pořádáním prestižní mezinárodní akce usmyslí, že na ni Izraelce nepustí, pak je OSN příliš slabá a impotentní na to, aby tuto svévoli změnila.

 

Plyne z toho potvrzení pravdy, která platí přinejmenším od roku 1948. Izraelci se musejí spoléhat především sami na sebe. A rozhodně, kromě „moudrých“ rad, nic nečekat od OSN.

 

(Zpracováno podle The Times of Israel/“Israel expresses frustration as delegation is barred from UN event in Saudi Arabia“/13. 3. 2023.)

 

Autor: Lubomír Stejskal | pondělí 13.3.2023 12:13 | karma článku: 16,08 | přečteno: 367x