Co se stalo v Hebronu: Pohled i z druhé strany (Doplněno)

Voják izraelské armády sloužící v praporu Tsavar (součást brigády Givati), který byl odsouzen na 10 dní vězení za verbální útok na levicového aktivistu, k němuž došlo 24. listopadu v Hebronu, požádal o snížení trestu.

 

V lepším případě o prominutí.

 

Připomeňme. Do Hebronu přijela skupina levicových propalestinských aktivistů vyjádřit solidaritu s místními Araby; nikoli náhodou je někteří Izraelci označují termínem anarchisti. Dostali se do konfliktu s vojáky izraelské armády, kteří zde udržují pořádek, neboť Hebron je dle smluv z Oslo rozdělena na arabskou a židovskou část. Arabskou kontroluje Palestinská autonomní správa, židovskou Izrael (a protože toto teritorium Izrael neanektoval, vykonává zde bezpečnostní kontrolu izraelská armáda a nikoli např. policie).

 

Kromě toho, že jeden službu konající voják dal jednomu z aktivistů pěstí (o trestu pro něj zatím média nereferovala, tedy až na to, že byl do vyšetření případu postaven mimo aktivní službu), jiný voják slovně zaútočil na dalšího aktivistu, přičemž šlo zhruba o následující (zdroj: izraelská mainstreamová média):

 

Voják: „Ben Gvir tady udělá pořádek. Je konec, prohráli jste. Všechno, co tady děláte skončí, celý ten bordel, co tu předvádíte.“ (Ben Gvir je krajně pravicový politik, který má po sestavení vlády šéfovat nově zřízenému ministerstvu národní bezpečnosti.) Načež vyzval aktivistu, aby ustoupil, přičemž ten opáčil: „Proč? Dělám snad něco nezákonného?" Voják odpověděl: „Všechno, co děláte, je nezákonné. Zákon jsem já. Vypadněte.“

 

Voják byl následně kázeňsky řešen. Věc vyšetřoval šéf Centrálního velitelství izraelské armády generálmajor Yehuda Fuchs, trest udělil velitel praporu podplukovník Avitan Alfasi. Verdikt zněl: Deset dní vězení (pro vojáka, aby nedošlo k omylu). Zdůvodnění bylo zřejmé: voják si nepočínal v souladu s vojenskými řády a etickým kodexem izraelské armády.

 

Osobně jsem zastáncem toho, že je fér, když je slyšena i druhá strana, neboť nic není černobílé. V takovýchto případech to ale bývá pro prostého pozorovatele sledujícího vše mimo Izrael ne vždy splnitelné. Tentokrát ale, alespoň částečně, jsme se názor vojáka na celý incident dozvěděli. Informoval o něm 29. listopadu server Arutz Ševa v článku, v němž uvádí, že voják pořádal o zmírnění, případně odpuštění trestu. Jaká je jeho verze případu?

 

Voják uvádí toto: „Minulý čtvrtek (24. 11. - LS) jsem byl ve službě, když na místo dorazili demonstranti a začali mně a ostatním vojákům nadávat. Udělali jsme vše pro to, abychom jim co nejsrozumitelněji vysvětlili, že by nám mělo být umožněno plnit naše úkoly a že by měli místo opustit. Oni na nás ale místo toho křičeli, uráželi a začali se srocovat. Jeden z nich na mě celou dobu křičel, že poslouchám Ben Gvirovy rozkazy a že jsem Ben Gvirův voják. Nechtěl jsem říkat nic politického a nechtěl jsem se chovat způsobem, který je pro vojáka nevhodný. Odpověděl jsem mu stejným jazykem, jaký použil on. Řekl jsem, že kdybych byl vojákem Ben Gvira, tak on by tady udělal pořádek. Vysvětlil jsem také generálmajorovi (Yehudu Fuchsovi – veliteli Centrálního velitelství - LS), že v žádném případě jsem neměl v úmyslu říkat nic politického o Ben Gvirovi nebo uvádět nějaký politický postoj.“
Server dále píše, že voják v dopise veliteli vyjádřil lítost nad svým činem a požádal o mírnější trest: „Řekl jsem nějaká slova slov, aniž bych měl v úmyslu uvést izraelskou armádu do nepříjemné situace nebo spáchat zločin - a zjistil jsem, že jdu do vězení. Uvědomuji si, že jsem mluvil způsobem, jakým jsem mluvit neměl, byť to bylo neúmyslné. Byl jsem v té chvíli velmi vystresovaný a žádám o zvážení tlaku, kterému jsem čelil a všech dalších okolností.“

 

V závěru svého vyjádření požádal voják o prominutí a uvedl, že si svoji chybu uvědomuje. „V žádném případě už takové věci říkat nebudu. Mým snem bylo stát se bojovým vojákem. Věřím v to, co dělám, a chci být i nadále bojovým vojákem. Mám velkou motivaci. Proto se na vás, veliteli, obracím a žádám, abyste mě zprostil viny, nebo alespoň zmírnil trest.“

 

Izraelská televize KAN 11 k tomu 29. listopadu napsala, že vedení armády stojí plně za velitelem praporu Alfasim, který je v ozbrojených silách Izraele vysoce vážen (a trest udělil), nicméně v brigádě byl spuštěn proces umožňující případné zkrácení vojákova trestu.

 

Hodnocení případu, který má i své významné politické souvislosti (o nich případně později), nechám na čtenářích. Jen podotknu, že izraelská armáda rozhodně neodpovídá tomu obrazu, jaký o ní šíří nepřátelská, tedy levicová a jednostranně propalestinská propaganda.

DOPLNĚNÍ/30. 11. 2022

Podle reportu mluvčího izraelské armády bylo dokončeno vyšetřování hebronského incidentu, o němž referuji výše. Vojákovi, který se dostal do slovního konfliktu s levicovými propalestinskými aktivisty, byl po odvolání potvrzen verdikt 10 dnů armádního vězení, nicméně stále má možnost požádat o zkrácení trestu. Pokud jde o vojáka, který fyzicky inzultoval jiného aktivistu, byl vyšetřován vojensku policií i izraelskou policií a výsledek šetření bude předán úřadu vojenského generálního prokurátora.

 

Autor: Lubomír Stejskal | úterý 29.11.2022 23:19 | karma článku: 16,55 | přečteno: 287x