A je to tady zase: Araby vyvolaná protiizraelská hanebnost. Tentokrát na OH

Letní hry v Tokiu ještě nezačaly a už jsme se stali svědky poplivání olympijských principů. Politika opět vítězí nad sportem. Znovu se prodrala na povrch zavilá protiizraelská nenávist. Stačilo k tomu jedno losování.

 

Týká se juda a mužské kategorie do 73 kilogramů. Los úvodního kola měl přivést na tatami dva borce z arabských zemí – Alžířana Nourineho a Súdánce Abdalrasoola. V tom problém není: nachází se o kolo výše. Do něj byl nalosován Tohar Butbul, reprezentant Izraele. Pavouk stanovil, že vítěz duelu Nourine – Abdalrasool se v druhém kole poolu D utká s Butbulem.

 

Normálně uvažujícího sportovce nemůže nenapadnout nic jiného, než snažit se porazit soupeře v úvodním kole a poté v kole druhém Izraelce. O tom a především o tom hry jsou.

 

Ovšem sportovec naočkovaný protiizraelskou nenávistí uvažuje a chová se docela jinak. Pro něj měření sil s reprezentantem Izraele představuje cosi jako smrtelný hřích. Proto raději zahodí léta přípravy a než by se se „sionistickým soupeřem“ utkal a ve férovém boji se pokusil zvítězit, raději ještě před zahájením her z olympijského klání odstoupí.

 

Přesně to udělal Alžířan Nourine. Jistě nikoli sám od sebe, ale po poradě s celým týmem. Před sportem upřednostnil politiku, prohlásil (dle webu El Khabar), že případný souboj s judistou ze „sionistické entity“ by byl podporou normalizace s uzurpujícím subjektem; svým odchodem z OH vyjadřuje solidaritu s bratry v okupované Palestině.

 

Podle webu televize KAN 11 řekl alžírské televizi: „Neuznáváme izraelskou vlajku a nehodláme se s ní špinit ruce. Odstoupení z olympiády je to nejmenší, co mohu pro palestinskou věc udělat.“

 

Trenér alžírského judisty Amar Ben Yaklef se vyjádřil souhlasně, i když více diplomaticky: „V losování jsme neměli štěstí. Dostali jsme izraelského soupeře, a proto jsme museli odejít. Je to správné rozhodnutí.“

 

Štěstí možná neměli, ale rozhodnutí je to navýsost špatné. Jde o vědomé poplivání elementárních principů olympismu, na které by měla příslušná místa reagovat. Pokud jedna výprava hodlá politicky kádrovat a na základě toho bojkotovat jiné účastníky her, nemá na olympiádě co pohledávat.

 

Závěrem otázka: Proč nejsou na OH v Tokiu judisté Íránu? Odpověď: Protože se v minulosti zachovali vůči Izraelcům stejně hanebně jako nyní Alžířané.

 

Autor: Lubomír Stejskal | čtvrtek 22.7.2021 22:17 | karma článku: 32,97 | přečteno: 919x