Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Symbolem letošních voleb do EP je chybějící velké téma (Komentář)

Média se v několika dalších dnech po oficiálním zveřejnění výsledků do EP jistě budou předhánět v politologických analýzách nízké volební účasti v České republice (i když nejenom u nás). Příčin může být samozřejmě více, ale  tou jednou (jak se domnívám snad i hlavní), na které se už nyní shodnou média a politologové napříč různými názorovými směry, je chybějící zásadní (unijní) téma (či témata). Pozn.: Komentář publikován ještě před sdělením oficiálních výsledků. Budu se také zaměřovat primárně na příčiny nízké volební účasti v ČR, i když budou určité momenty platné i pro jiné členské státy s nízkou volební účastí.

Přitom to měly být hlavně strany, které obhajují (nebo lépe ve volbách obhajovaly) současnou podobu EU a které měly takové zásadní téma přinést. Místo toho se volila buď témata zástupná[1] (klasické ideologické řeči o prospěšnosti Unie, plynoucí jenom z její existence) či nikoli velká (Ukrajina).[2] Zkrátka chybí zde velké unijní téma, tedy téma, které by bylo podstatné pro soužití 28 členských států v jednom nadnárodním celku. Namísto toho jsou nám vnucována témata „evropská“. Tyto volby, jak už jsem kdesi nepsal, skutečně nebyly volbami, které měly význam pro evropský kontinent (s cca 46 nez. státy), jak se nám snažily namluvit některé strany. Právě fakt, že pro-unijní strany volily rétoriku odkazující k evropským tématům (řeči o návratu k evropským kořenům a ochraně evropských hodnot a evropské kultury), ukazovalo na chybějící témata unijní. Zároveň je nízká volební účast v ČR také zrcadlem informovanosti české veřejnosti o EU. Pochybuji však, že by po těchto volbách do EP následovalo hojné propouštění odborníků na komunikaci a marketing v rámci organizací (institucí či portálů), kteří  mnohdy placeni z různých fondů mají komunikaci EU v ČR na starosti. Opět budeme svědky lakonického tvrzení, že zkrátka Češi zvolili k volbám do EP přístup pasivní rezistence a byrokratická mašinérie bude dále pokračovat. Zkrátka „The Show Must Go On“ za občasného našincova nadávání po hospodách, kavárnách či v kyberprostoru.

Pokud bychom hledali jednoznačnou definici takového zásadního tématu, většina z nás by se v obecné rovině shodla na tom, že by to mělo být téma, které českou společnost spíše sjednocuje,[3] než rozděluje. Z tohoto důvodu nebylo zásadním tématem ani téma ukrajinské krize (to i nadále českou společnost rozděluje) a tvrzení typu „buď s EU na věčné časy anebo s Ruskem“ (tedy rétorika, kdo nejde s námi, jde proti nám).[4] Dost možná to právě byla ona malá volební účast, díky níž se chybějící unijní témata překlenula věrností členských základen jednotlivých stran.

Silná témata nebylo ovšem možné nalézt ani u stran, které se staví k současné EU kriticky. Téma přijetí či nepřijetí Eura, s nímž nějakým způsobem koketovala většina stran a které si pro sebe urvala ODS, také pro tyto volby nelze považovat jako téma hlavní, protože nejsme v situaci, kdy by se vyhlašovalo referendum. Problematiku jednotné měny také nelze smrsknout pouze na (projekt) Eura, ale v budoucnosti se také bude rozhodovat o tom, jestli se bude chtít ČR podílet na vzniku jednotného trhu, směřujícího k centralizaci jeho pravidel. Část potenciálních voličů, kteří nakonec zůstali doma, volalo po tématu setrvání či vystoupení ČR z EU, což (podle mého soudu u těchto voleb marně) očekávali právě po stranách, zastávajících k současné EU odměřený postoj. Právě tito ne-voliči dali svou neúčastí u voleb signál[5], že je EU vlastně nezajímá. Je také pravda, že už během voleb některé strany pochopily, že vstřícným postojem k EU mnoho voličů nezískají, nastoupily proti-unijní vlnu.[6] Jedna z velkých „pravicových“ stran se koneckonců na toto proti-unijní směřování rozvzpomene vždy v rámci předvolebního svádění, zatímco po volbách bude štědře využívat dotací a na svou razantní „proti-unijnost“ brzy zapomene. Nicméně disciplinovanost její členské základny je (alespoň v hlavním městě) natolik velká, že to mnoho jejích skalních voličů (kteří při nízké volební účasti sehrávají důležitou úlohu) od volby stejně neodradí. Ostatní pro-unijní strany zase cítí potřebu zvýšeného zájmu o existenci a fungování EU také jenom během voleb. Možná proto oba tábory (pro i proti- unijní) tak těžko hledají zásadní téma, která by voliče motivovala jít k volbám do EP v hojnějším počtu.

Kromě chybějícího velkého (nebo zásadního tématu) lze také hovořit o chybějící politické osobnosti, která by ho dokázala prezentovat. Už předvolební debata (byť tento formát nepovažuji pro české prostředí za relevantní, hodí se spíše pro americkou politik show) byť nemusela mít na konečný výsledek voleb vliv, odhaluje nezralost českého politického prostředí, které dává prostor exhibicionistům, nebo těm arogantním. V rámci volebního boje jsme byli také svědky různých osobních či ideových sporů (žabomyších válek), které potenciální voliče skutečně spíše odrazují a to nejenom v případě voleb do EP. Oběma skupinám se pak velmi těžko přesvědčuje, že volby do EP neberou jako příležitost, pro využití nemalých výhod, které funkce europoslance přináší (viz jeden z dílů seriálu Jistě pane premiére). Nebo že jsou volby do EP (v některých případech) příležitostí, jak „odklonit“ některé jednotlivce z české politické scény. Když se tedy budou v následujících několika dnech hledat chyby a příčiny nízké volební účasti, bude třeba, abychom se „za nos“ chytli všichni (politici, strany, média, ne-voliči - ti, kteří letos volili díky tomu už mohou příště rezignovat úplně). Dost možná se jednou ohlédneme zpět a zjistíme, že právě tyhle volby byly šancí, jak něco změnit, i když to teď vůbec tak nevidíme.

 



[1] Tj. objevující se v podstatě u všech voleb do EP či při obhajobě smyslu EU.


[2] Ještě se v článku dostanu k tomu, proč ukrajinskou krizi nepovažuji za velké téma, které by zvýšilo volební účast.


[3] Rozuměje alespoň většinu české populace sjednocuje.


[4] I toto téma zásadně dělí českou společnost. Motivace strachem také nezapůsobila a dost možná je na tento způsob česká veřejnost už imunní. Navíc se část veřejnosti podivovala nad tím, kde jsou výsledky oné obranné politiky EU, která stále funguje pouze na papíře. Navíc ukrajinská krize se ukazuje být české každodennosti vzdálená a ani přesvědčování o důležitosti tohoto tématu tady nezafungovalo.


[5] Názory typu „k volbám jsem nešel, protože EU stejně jednou skončí sama,“ lze v tomto ohledu brát jako typickou českou Švejkovinu. Tedy laicky řečeno, české přesvědčení o tom, že se problémy vyřeší sami, nebo že je někdo vyřeší za nás, se nám jednou mohou historicky vymstít, ale to už je na zodpovědnosti každého z nás.


[6] Šlo i o nově vzniklé strany a hnutí, jejichž životnost bych považoval za jepičí.

Autor: Pavel Lopušník | neděle 25.5.2014 19:40 | karma článku: 5,17 | přečteno: 220x
  • Další články autora

Pavel Lopušník

Zvítězili v Británii extrémisté? (Komentář)

„Británie už zkrátka není taková, jaká kdysi bývala,“ povzdechne si anglický lord a usrkne si trochu Sherry, jejíž chuť mu alespoň na okamžik připomene zlaté časy britského impéria. To lordovo povzdychnutí je ovšem třeba chápat v širších souvislostech. V intencích knihy The Broken Compass britského novináře Petera Hitchense lze tvrdit, že nejenom v Británii, ale v celé EU sílí hlasy hodnotově zmateného liberalismu, ve své podstatě podporujícího vše protizápadní, vytvářející identitu pseudo-evropskou (jak nazvat uměle vytvářenou identitu občana EU, jež je prezentována jako identita „evropské tradice“), která jenom demaskuje svůj globalizační charakter. Tento nový trend, jehož pilíře tvoří multikulturalismus, gender, zelená politika a co nejširším způsobem definovaná oblast lidských práv, se pomalu stává kánonem, relativizujícím hranice mezi pravolevým (konzervativním a liberálním) politickým spektrem, mezi západem a východem. Nejenom Británie v takto nastaveném prostředí relativizující původní evropské (rozuměj především západní) hodnoty ztrácí svou tvář. V souvislosti s tímto trendem se objevuje ještě jeden jev, který demaskuje ušlechtilost tohoto hodnotově vyprázdněného liberalismu. Ti, kteří nás ještě včera utvrzovali v demokratičnost svých idejí a v mírovou podstatu liberální koncepce mezinárodního prostředí, dnes každého, kdo nesouhlasí, automaticky označí za extrémistu, nacistu, xenofoba, nacionalistu, populisty či člena krajní pravice bez nároků na vyjasnění těchto termínů a argumentaci důvodu jejich užití.

2.6.2014 v 20:19 | Karma: 16,23 | Přečteno: 638x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Zamyšlení nad pomazánkovým máslem (Polemika s L. Rakušanovou)

Novinářka Ludmila Rakušanová se ve svém sobotníku, v aktuálním (papírovém) víkendovém vydání regionálních Deníků pozastavuje nad letošními volbami do EP a svůj článek věnuje národním zájmům (sobotník nese název Vážené a milé Národní Zájmy). V jednom místě nalézáme tuto větu: „Anebo další příklad: v čím zájmu je asi boj o to, aby výrobek, předstírající v názvu něco, co v něm není, směl i nadále klamat spotřebitele, když ne v zájmu firmy, která ho vyrábí a má zadarmo reklamu?“ Nevím, zda- li novinářka nepochopila podstatu oné nepřímo zmiňované reklamní kampaně, nebo úmyslně její sdělení dezinterpretuje a bagatelizuje, snad kvůli svému sluníčkovému pohledu na EU. „Pes je zakopán“ jinde a problém je přeci jen vážnější.

19.5.2014 v 11:55 | Karma: 30,22 | Přečteno: 1583x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Volby do EP nejsou evropskými volbami (Komentář)

Veřejnoprávní média, konkrétně Česká televize, už spustila informační blok, který nazvala Evropské volby (viz např. podmínky k vysílání http://www.ceskatelevize.cz/ct24/evropske-volby/268359-evropske-volby-ct-zverejnila-pravidla-vysilani/). Nevím do jaké míry neúmyslně či úmyslně mystifikuje diváky, když v nich vytváří pocit, že volby do Evropského parlamentu (dále EP) jsou volbami, které mají rozhodnout o budoucnosti celého evropského kontinentu. Česká televize však není sama, která tento mylný název používá. Spojení Evropské volby naleznete buď v titulcích a rubrikách na zpravodajských portálech, či na webech oficiálně propagujících EU. Volné (a často záměrné) zaměňování termínu Evropa a Evropská Unie se velmi často objevuje v oficiální proslovech a prohlášení čelních představitelů Evropské Unie.

12.5.2014 v 20:28 | Karma: 8,48 | Přečteno: 274x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Polemika s Ivanem Bartošem

Tento článek reaguje na páteční rozhovor s předsedou České pirátské strany Ivanem Bartošem v rámci předvolebního vysílání na ČT24. Na tento rozhovor naleznete odkaz v následujícím textu, který je polemikou s tezemi, které zde Bartoš nastínil. Důvod, proč se k tomuto rozhovoru vracím, je stále přetrvávající (a s prominutím až naivní) přesvědčení o možném reformování stávajícího stavu EU. Jako alternativu k tomuto přesvědčení nabízím úvahu o přehodnocení současného stavu Unie a o hledání jiných forem společenství evropských států, kterou vyslovím až na konci tohoto článku.

26.4.2014 v 19:14 | Karma: 9,45 | Přečteno: 366x | Diskuse| Politika

Pavel Lopušník

Vliv unijní legislativy na vnitrostátní legislativu (Komentář)

Často kolem sebe slýchám, že současná podoba EU je vlastně fajn a za většinu problémů si můžeme sami, protože máme neschopné a korumpovatelné politiky. To, že máme takové politiky, jaké jsme si zvolili, je smutný fakt a o jejich morálním kreditu se s autory takovéhoto tvrzení přít nehodlám. Co však mohu zpochybnit, je část výše uvedeného tvrzení, které odráží nezájem české veřejnosti o fungování implementace unijních předpisů a nařízení do národní legislativy. Je velmi zjednodušující a obávám se, že dost pohodlné tvrdit, že za všechno, co se v nynější Unii (potažmo v jednotlivých členských státech) děje, si můžeme vlastně sami a že je současné nastavení Unie de facto v pořádku. Často takováto tvrzení vlastně banalizují sílící vliv evropské legislativy na právní systém jednotlivých členských států. Pozn. Téma není úmyslně vyčerpáno a zasloužilo by si mnohem delší prostor, než formu jednoho (byť poněkud delšího) článku.

31.3.2014 v 15:54 | Karma: 8,58 | Přečteno: 303x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 85
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 905x
Jsem zatím student a začínající žurnalista

Seznam rubrik