Potřebujeme vzdělanou mládež? Co vy na to? Zapojte se do diskuze!

Od lidické tragédie uplyne letos 10. června sedmdesát čtyři let. To je podprůměrná délka jednoho lidského života. Přestože se z řad veřejnosti čím dál častěji ozývají hlasy,...

... že nemá cenu neustále se utápět v dávné minulosti, paměťové instituce jako je Památník Lidice svou činností směřují k opaku. Nejen, že druhá světová válka je v očích jeho pracovníků považována za událost docela nedávnou, ale zejména lidickou tragédii vnímají jako nesmrtelné memento bestiálnosti, které se dopustilo nacistické zlo na nevinném obyvatelstvu, navíc ve válečném zázemí.

Památník Lidice pečuje o trvalé uchování památky na lidickou tragédii v různých rovinách. Pilířem jeho činnosti jsou však bezesporu edukační aktivity. Prostřednictvím této své činnosti předává historickou paměť především nejmladším generacím.

Vzdělávání žáků, studentů i pedagogů totiž přispívá nejen k poznání historie vlastního národa, ale také k prohlubování znalosti klíčových historických, politických, ekonomických a sociologických souvislostí.

Edukační činnost pod vedením Památníku Lidice rozšiřuje (a někdy i zastupuje) školní učební osnovy. Vzdělávací aktivita je zde rozdělena do několika kategorií – semináře pro pedagogy, vzdělávací programy a soutěže a projekty.

Základem edukační činnosti se staly semináře pro pedagogy. Dobře motivovaný a informovaný pedagog je zárukou předávání objektivních historických skutečností. Toho jsou si pracovníci památníku velmi dobře vědomi, proto odborníky vedoucí semináře pečlivě vybírají. Ohlasy na semináře jsou pozitivní, učitelé se do Lidic za dalším vzděláváním pravidelně vracejí. Od roku 2006 do roku 2015 se na více než 68 odborných seminářích vzdělávalo na 1300 pedagogů z celé České republiky i zahraničí. Na základě jejich názorů a potřeb se Památník Lidice následně zaměřil i na vzdělávání studentů.

Samostatnou kapitolu edukační činnosti tedy tvoří vzdělávací programy pro školky, základní, střední a vysoké školy. Pro tyto účely vzniklo v Památníku Lidice vzdělávací středisko s interaktivní třídou, které nabízí studentům profesionální badatelské zázemí. Pomocí konkrétních osudů obětí a hrdinů ze starých Lidic jsou žáci a studenti seznamováni s lidickou tragédií, s jejími následky a dopady na životy běžných občanů, kteří se stali obětí nacistické ideologie. Součástí programů jsou často i besedy s přeživšími pamětníky. Od roku 2010 do roku 2015 absolvovalo vzdělávací programy 24 tisíc dětí a studentů.

Nejúspěšnějším reprezentantem znalostních soutěží pro školy je mezinárodní vědomostní soutěž Lidice pro 21. století, jejíž jedenáctý ročník se touto dobou chýlí ke konci. Online soutěž probíhající ve dvou kolech každoročně oslovuje 2000 až 3000 žáků z České republiky i zahraničí. Účastníci mají možnost prověřit své historické znalosti ve vědomostním testu a zároveň dostávají prostor vyjádřit prostřednictvím eseje svoje názory na historická i aktuální témata.

Mezi projekty Památníku Lidice, které podněcují žáky k samostatné aktivní badatelské činnosti, dále patří Studentská konference Národní kronika a Pomníčky pro Lidice a Ležáky – známé i neznámé. Během studentské konference mají aktéři možnost představit své projekty mladému publiku a porovnávat své výzkumy navzájem.

Účastníci vzdělávacích aktivit Památníku Lidice (cca 16 tis. osob) tvoří 1/3 jeho celkové roční návštěvnosti.

Z výše uvedených dat je patrné, že edukační aktivity Památníku Lidice jsou vyhledávaným a přínosným zdrojem poznání, což pozitivně motivuje k jejich neustálému rozvíjení.

Jana Chourová Plachá
autorka pracuje v Památníku Lidice

Autor: Památník Lidice | pondělí 2.5.2016 10:20 | karma článku: 11,68 | přečteno: 518x