Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jsme to my, lidé

Pokud se ozývaly hlasy proti opětnému označení 17. listopadu jako Mezinárodního dne studentstva, dokonce s dodatkem, že to je pokus vrátit se ke zvyklostem minulého režimu, pak jde o politováníhodnou nezodpovědnost.

Připomeňme, že se 28. října 1939 konala v Praze manifestace k poctě výročí vzniku Československé republiky, kterou německé jednotky rozháněly ostrou střelbou. Usmrcen byl dělník Václav Sedláček, střelnou ránu do břicha utrpěl student Lékařské fakulty Univerzity Karlovy Jan Opletal. Třebaže byl okamžitě operován a dostala se mu kvalitní lékařská péče, 11. listopadu zemřel. Navzdory úředním zákazům, rozhlašovaným do všech stran, se Opletalova pohřbu 15. listopadu zúčastnily tisíce studentů a dalších občanů. Smuteční průvod vyšel z Albertova a zvolna se sunul k právnické fakultě, kde ho německé bezpečnostní síly násilně zastavily, došlo i k potyčkám s Němci a řada účastníků byla zadržena.

Nacisté odpověděli vzápětí, a to akcí, kterou na území protektorátu řídil státní tajemník K. H. Frank: příslušníci ozbrojených složek SS a německé bezpečnostní policie přepadali během 16. a 17. listopadu budovy vysokých škol a kolejí v Praze i v jiných městech, kolem tisíce dvou set studentů nacisté následně transportovali do koncentračního tábora Sachsenhausen a devět náhodně vybraných studentských předáků bez soudu popravili. A aby bylo neposlušným Čechům úplně jasno – české vysoké školy byly zavřeny.

Jako se v případě Opletalova pohřbu jednalo o první český spontánní a mnohahlavý projev nesouhlasu s německou okupací, tak i zmíněné hromadné popravy studentů se jako první uskutečnily podle výnosu o takzvaném zvláštním zacházení (Sonderbehandlung) praktikovaném v protektorátu, to jest k vraždě, k níž není třeba ani obvinění, ani zdůvodnění.

Lze vůbec uvěřit, že se někomu příčí, aby byl 17. listopad trvale zasvěcen studentům? Ano, lze – ve společnosti, která je rozkolísaná, nestabilní a nejednotná a která jako by se živila vyvoláváním věčných konfliktů a svárů, ve společnosti, která odhodila stupnici hodnot a kde morálka a čest platí asi jako sníh v létě, neboť cílem veškerého snažení budiž ostré lokty a zisk, dosažený jakýmkoli způsobem, ve společnosti, v níž triumfují bulvár, vulgarita a pokleslé historky nad dějinnými událostmi, jimiž český národ procházel a jejichž nástrahy a překážky nejednou překonával. Ano, lze – v naší soudobé společnosti.   

Nedávno jsem se setkal se vzdělaným, citlivým a vnímavým mužem, absolventem bohoslovecké fakulty, který byl farářem Českobratrské církve evangelické na českém venkově a nyní již řadu let působí jako vojenský kaplan Agentury personalistiky Armády České republiky. Vedli jsme přátelský, zcela otevřený rozhovor. Naskakovaly mi všelijaké otázky, ale obával jsem se, abych se – teologicky nevzdělaný – případnými naivními dotazy nedotkl jeho přesvědčení a víry. Ale pak jsem si dodal kuráž:

Jak může Bůh dovolit, že se stále válčí? Že se vraždí? Že se dějí nejrůznější svinstva, podrazy a nepravosti?“  

Kaplan, zároveň magistr a podplukovník, který se zúčastnil několika, i bojových, zahraničních misí, odpověděl naprosto klidně, bez náznaku zneklidnění, avšak s přesvědčivou jistotou:

Pán Bůh dovolí-nedovolí, to není správná formulce, tak to není, tak to nefunguje. Máme se ptát: Jak si můžou lidi dovolit, že mezi sebou válčí? Že se uchylují k teroristickým činům, k odporným svinstvům a podrazům? Že se k sobě chovají jako dravá zvěř, jen aby pro sebe urvali větší díl? Jedna část křesťanské teologie učí,“ pokrčoval kaplan, „že svědomí, které každý člověk v sobě má, obsahuje jiskru boží nápovědy. Kdyby člověk téhle nápovědi naslouchal, měl by vědět, že se nezabíjí a že podraz nebo podvod je čin nízký, nehodný člověka. Čili nikoli Pán Bůh dovolí-nedovolí, lidé si dovolují. A Bůh se na to musí dívat a v jedné své osobě dokonce trpí na kříži. Nic jiného se s tím totiž nedá dělat, než být svědkem hrůz, které vyvolávají lidé, naplněni nenávistí a zvrácenou touhou dusit náš svět apokalypsou, rozvraty, rozpory, sváry a opomíjením nebo znevažováním skutečných hodnot.“

Takže Bůh není tak všemocný, aby tomu zabránil?“ osmělil jsem se závěrem.

Bůh dal lidem svobodu,“ pravil vojenský kaplan. „Kdyby byl všemohoucí a my nesvobodní, tak jsme pouhými loutkami. Bůh se totiž o svou moc s lidmi dělí."

Neměl jsem v úmyslu končit náboženským rozjímáním, nemám k tomu ani osobní oprávnění, ale chtěl jsem připomenout, že jsme to my, lidé, kteří máme moc utvářet svou, naši vlastní společnost. Nemusíme věřit, že se o tuto moc s námi dělí Bůh. Ale věřme – pokud dovolíme, aby se 17. listopad 1939, 15. březen 1939, 10. červen 1942, 28. říjen 1918, ale i Bílá hora nebo Jan Hus stali něčím, co nestojí za řeč, budeme to my, lidé, kteří nezodpovědně povedeme vlastní společnost na okraj zkázy. 

Přemysl Veverka
autorem je členem KALF a spolupracovníkem Památníku Lidice

Autor: Památník Lidice | úterý 22.3.2016 8:59 | karma článku: 9,25 | přečteno: 118x
  • Další články autora

Památník Lidice

Dobrovolnictví v Památníku Lidice

Sochorová válcovna pomáhala opět v Památníku Lidice. Tento závod, který je dnes již nedílnou součástí Třineckých železáren, se svou činností nepohybuje pouze v hutnictví jako takovém, leč i v dobrovolnictví.

1.10.2019 v 12:21 | Karma: 8,70 | Přečteno: 240x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Památník Lidice

Sdílíme motiv, proč se skrze děti připomínají lidické události, říká ředitel SCHP Souček.

Jedna z nejslavnějších dětských výtvarných výstav na světě je k vidění v Lidické galerii do 24. 11. Ředitel SCHP ČR Ivan Souček se rozhodl vybraná díla expandovat dále - do Senátu ČR, ministerských budov či Evropského parlamentu.

5.9.2019 v 10:33 | Karma: 6,67 | Přečteno: 201x | Diskuse| Kultura

Památník Lidice

Také němečtí teenageři zachovávají vzpomínku na lidickou tragédii

Do Památníku Lidice každoročně dorazí jeden dobrovolník, většinou čerstvý maturant, ze Spolkové republiky Německo, aby zde pracoval přibližně rok. Přesně tak učinil v roce 2018 Jannik Oestmann.

26.8.2019 v 15:47 | Karma: 15,21 | Přečteno: 421x | Diskuse| Praha a střední Čechy

Památník Lidice

Mé druhé setkání s Lidickou Madonou za hranicemi naší vlasti

Německé město Aachen, (česky Cáchy), leží přibližně 70 km západně od Kolína nad Rýnem, v místě, kde se setkávají hranice Německa, Belgie a Holandska. Traduje se, že z jedné nejmenované místní restaurace můžete...

26.10.2017 v 20:57 | Karma: 10,10 | Přečteno: 443x | Diskuse| Ostatní

Památník Lidice

Zajati na hradě Lidice

Lidice byly ve středověku nevelkou zemědělskou vsí v údolí lidického potoka zhruba 20 km severozápadně od Prahy.

10.7.2017 v 10:33 | Karma: 20,48 | Přečteno: 545x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Německo sabotuje projekt bruselského Starlinku. Zvýhodňuje Francouze, tvrdí

3. května 2024  16:19

Evropská unie chtěla do roku 2027 na nízkou oběžnou dráhu Země vyslat soustavu satelitů v rámci...

Vlak po nárazu do stromu vrátil na koleje jeřáb, zvedal 21tunový kolos

2. května 2024  18:56,  aktualizováno  3.5 15:56

Uzavírka trati u Plesné na Chebsku, kde ve čtvrtek vykolejil osobní vlak, skočila v pátek kolem...

Škody po požáru v Mionší jsou jen minimální, prales podle hasičů někdo zapálil

3. května 2024  11:46,  aktualizováno  15:54

Hasičští experti se vrátili do terénu, aby vyšetřovali příčinu požáru v pralese Mionší v Dolní...

Musíme to řešit rychle, říká Válek. TOP 09 má po konci Tuleji čtyři možnosti

3. května 2024  15:46

Hledá se nový ministr. Zn.: Rychle. Takový inzerát by si teď mohla dát vládní TOP 09 poté, co...

  • Počet článků 80
  • Celková karma 4,45
  • Průměrná čtenost 609x
Státní příspěvková organizace Památník Lidice pečuje o trvalou vzpomínku na obec Lidice, vyhlazenou 10. června 1942 německými nacisty. Památník Lidice má rovněž na starost péči o NKP Pietní území Ležáky.
http://www.lidice-memorial.cz
http://www.facebook.com/Lidice.pamatnik, #lidicememorial 

Speciál blog s podporou Blog iDNES.cz

Seznam rubrik