Začíná válka o veřejnoprávní média?
Stížnost Agrofertu na pořad Reportéři České televizebyla velmi propíraná. Společnost současného ministra financí šla tak daleko, že žádala potrestání konkrétních redaktorů za reportáže, ve kterých Česká televize zveřejnila negativní informace o firmách ze skupiny Agrofert. Zatím se nicméně zdá, že generální ředitel veřejnoprávní televize Petr Dvořák tlaku šéfa ANO neustoupí a že ho v této snaze dokonce podpoří i jiné (nejen opoziční) politické subjekty.
Pod stížností nebyl z pochopitelných důvodů podepsán Andrej Babiš, který má prostě spoustu jiné práce s neděláním politiky. Ve vyjádření, které ke kauze poskytl ČTK, si dokonce nasadil svoji oblíbenou masku přitroublého strýce z východního pohraničí. "To, že jsou tam někdy manipulované reportáže, snad ví každý," řekl doslova. Stížnost jeho firmy také podle něj nevytváří tlak na veřejnoprávní televizi. Zůstává pak ovšem otázkou, proč se Agrofert s několikastránkovým elaborátem vůbec obtěžoval...
Ještě zajímavější je kauza týkající se Českého rozhlasu, která zatím zůstala trochu v pozadí. Právě v ní se ukazuje, jak intenzivní může být touha ekonomicko-politického konglomerátu, pro který se už pomalu vžívá označení ANOfert, po ovládnutí mediálního prostoru.
Politik, oligarcha a vlastník MAFRY může využívat služby svých novin, tedy Mladé fronty Dnes a Lidových novin, potažmo onlinových deníků iDnes.cz a Lidovky.cz.To, jak říká ministr financí, „snad ví každý“. Postupem času se ukázalo, jakou strategii k tomu používá. Není to ani tak MF Dnes jako právě Lidové noviny, kterými rozehrává své „kauzy“ a vytváří nátlak na politickou konkurenci i na své vlastní spolustraníky či spolupracovníky. Lidové noviny jsou pro to ideální. Nejsou tak velké, jako MfD, takže nejsou tolik na očích. Prodaný náklad sice nyní s bídou přeleze 40 000 výtisků, listale plní své poslání „rozehrávače“, který dokáže otevřít případ, živit ho, mít v předstihu „exkluzivní“ informace.
Byly to právě Lidové noviny, které nedávno odstartovaly sérií článků o někdejší Babišově ministryni Válkové. V době, kdy se ministryně ještě usilovně snažila obhájit svoje kroky, Lidovky na základě „exkluzivních informací“ zveřejnily na titulní stránce článek „Osudové chyby ministryně Válkové“. Od té chvíle bylo víceméně jasno, jaký osud Helenu Válkovou v ministerském křesle čeká. Lidovky se staly ideálním nosičem informací, které její odchod uspíšily, před veřejností obhájily a „zlegalizovaly“.
Deník, kterým prošlo množství legend a žurnalistických osobností, včetně Karla Čapka, klesá na úroveň (nepřiznaného) stranického tisku. Redaktoři Lidových novin zasazují své rány zcela účelově. V den demise Heleny Válkové se autor zmíněného článku Martin Shabu nezapomněl pochlubit na Twitteru slovy „Skončila jedna etapa. Ode dneška sbírám tipy na další favority k odchodu.“
Není proto náhoda, že den poté, co Český rozhlas v investigativní reportáži Janka Kroupy odvysílal informaci o podezření z korupčního skandálu ve stavební firmě Skanska, kterou tehdy řídil nynější ministr dopravy za ANO Dan Ťok, zveřejnil Babišův „lidový deník“ informaci o údajných schůzkách ředitele Českého rozhlasu a bývalého šéfa nemocnice Na Homolce Dbalého.
Kauza deníčků bývalého šéfa Homolky a jejich seriálového zveřejňování přitom není kdovíjak invenčním novinářským počinem. Vzhledem k tomu, s kolika lidmi se průměrný člověk, ať už padouch nebo hrdina, za rok setká, je množina lidí, které lze do něčeho z titulu setkání se s Dbalým namočit, poměrně rozsáhlá. Kapitola o schůzkách šéfa veřejnoprávního rádia s panem Dbalým má číslo 9. Nechce se věřit, že by se v deníku nenašla zajímavější témata, než Dbalého vytahovačný „report“ o setkáních v kavárně, která vlastně vůbec o ničem nevypovídají a k žádnému závěru nevedou.
Proč ale nepoužít munici, která může někoho poškodit v okamžiku, kdy se jeho podřízení obuli do jednoho z Babišových chráněnců a zástupců ANO? Je zjevné, že Babiš, hnutí ANO a Lidové noviny jedno jsou. Sledují stejné cíle, mají stejné zájmy, vytváří nátlak tak, jak se jim to hodí. Vicepremiér a majitel Agrofertu není hloupý strejc a neutrácí peníze zbytečně. Když už MAFRA prodělává, musí jeho deníky odvést práci, kterou potřebuje. K čemu by mu také jinak byly. Pustil se teď do velkého zápasu s Českou televizí, respektive Agrofert začal tímto způsobem válčit o vliv s konkurenční PPF. Teď k tomu přibyl i Český rozhlas. Jedině tato dvě média si (zatím) tak docela koupit nemůže.
V případě Rozhlasu jde doposud jen o lehké varování a nepříjemnosti pro generálního ředitele. To Česká televize je na tom podstatně hůř. Kritici na ni pálí ze všech stran, ve sněmovně to vře. A jestli poslanci neschválí její Výroční zprávu, může padnout televizní Rada. Poté už nic nebude bránit zvolení „těch správných“ radních, odvolání ředitele Dvořáka a… Co dál? Těžko říct. Ale nastal by boj, nebo spíš totální válka o ČT. Andrej Babiš už po nějaké televizi dlouho pokukuje, ale proč ji za miliardy kupovat, když stačí mít správného člověka v čele té největší a navíc veřejnoprávní. To bude přeci „skoro zadarmo“. Prostě se to udělá.
Marek Lichtenberk
Slabiky.cz
Marek Lichtenberk
A tohle chtělo do vlády. Mediální gramotnost v praxi.

Poučení je jen jedno: „Když se nepoučíme z historie, budeme opakovat stále stejné chyby. Jako pitómiové!“
Marek Lichtenberk
Porno versus dekonsolidace. Co ohrožuje veřejnoprávní média?

V pondělí jsem navštívil veřejný seminář „Nezávislost veřejnoprávních médií v ČR“, pořádaný Stálou komisí Senátu pro sdělovací prostředky.
Marek Lichtenberk
Mediální gramotnost

Média se stala součástí našeho života, naší kultury. Od chvíle, kdy se ráno probudíme, jsme vystaveni přívalu různých obrazů a názorů nejen z televizní obrazovky, ale také z novinových titulků,
Marek Lichtenberk
Levná voda, která se nám může pěkně prodražit

Dostatek kvalitní vody patří k nezbytným životním potřebám. Jak čím dál tím více roste populace je hlavním problémem hospodaření s vodou. Dochází ke změnám vodního režimu, jak stavbou přehrad, tak znečištěním vody.
Marek Lichtenberk
Vodovody ve správě obcí – výhra nebo riziko?

Na scéně se objevila řada „nezávislých odborníků“, kteří nabízejí obcím i městům poradenství. Přesvědčují je, že když si budou vodárenskou infrastrukturu spravovat sami, všichni na tom vydělají a vodárenští vydřiduši utřou nos.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Plzeň truchlí, oblíbený učitel a psycholog Václav Holeček nepřežil drama u přehrady
Ve věku třiasedmdesáti let náhle zemřel oblíbený plzeňský učitel, matematik, vědec a psycholog ...
Zlomový nález v septiku. Nová stopa v záhadném zmizení Ivany Koškové
Premium Bylo jí 14 let, když v roce 1997 beze stopy zmizela. Ivana Košková z Příšovic na Liberecku se stala...
Střelec v Minnesotě napadl demokratické politiky. Vydával se za policistu
Neznámý pachatel střílel v americkém státě Minnesota po členovi místního Senátu Johnu Hoffmanovi....
Nové dači a vinice. Medveděv proválečnou nenávistí vydělal miliardy rublů
Ruský exprezident Dmitrij Medveděv byl začátkem roku 2022 v politickém důchodu, ruská invaze na...
Nemají na nás nic kromě nálepek. Hřib Piráty vycentroval, říká Olga Richterová
Premium Místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová mluví o volebních šancích Pirátů, možných povolebních...
Putin hovořil s Trumpem, odsoudil Izrael a vyjádřil ochotu jednat s Ukrajinou
Sledujeme online Ruský prezident Vladimir Putin dnes měl zhruba padesátiminutový telefonický hovor s americkým...

Prodej bytu 2+kk 56 m2
Na hvězdárně, Praha 5 - Velká Chuchle
9 860 000 Kč
- Počet článků 25
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1388x
představitel iniciativy za svobodná média "Slabiky.cz"