Bolševik jen ničil a boural...

Ráda bych předeslala, že minulý režim jsem z hloubi duše nenáviděla, protože mi zničil mládí. Ale vím, že je to zbytečné, protože už jen zmínkou, že mnohé památky byly udržovány i za komančů, se automaticky zařadím mezi rudou lůzu

Nemám ráda neobjektivní a pravdu překrucující informace. Minulý režim rozhodně nadělal víc škody než užitku, a nikdy by mě nenapadlo, že budu něco z té strašné doby obhajovat, ale nedávné články o tom, že jen ničil a boural sakrální stavby a budoval samé moderní šílenosti, jsou trochu moc. Co budujeme dnes? Nevkusné a kýčovité podnikatelské baroko, satelitní městečka, krajina pokrytá solárními panely, silnice roubené obrovskými reklamními plochami díky nimž přišel o život nejeden řidič, a přestože byly před časem zakázány a majitelům přikázáno je odstranit, stojí jich zde většina dodnes, starobylé a často hodnotné  budovy v centru měst zbourané zahraničními investory, kteří tam postavily obludné obří megaobchody, na periférii měst zas obrovské skladištní haly a nekonečná obchodní centra, to je jen pár negativ dnešní doby. O tom, že máme snad nejdražší ale nejméně kvalitní dálniční síť široko daleko radši ani nemluvě. Tolik let po pádu komunismu jsme nedokázali  dálnice prodloužit až k sousedům, přestože oni z druhé strany hranice na mnoha místech už mají případné napojení dávno vybudované? Mimochodem právě v těchto dnech, kdy se hádáme kdy dorazí ta vlna imigrantů i k nám a vše zde zpustoší, nedopadl ani třetí pokud prodat kladenskou Poldovku. Ani jeden  vydražitele nezaplatil včas-smůla či manipulace? Jedna firma s italsky znějícím názvem a jednatelem, který hovořil se silným ukrajinským přízvukem, byla založena krátce před dražbou v Brně. Takže půjde kdysi tak slavná Poldovka do dražby? A kdo z toho bude těžit?

Tak jak to bylo s tím ničením kostelů? Zanedbané a zdevastované byly, to ano, ale vyloženě zbourané? Naopak, v Mostěbyl roku 1975 například zachráněn místní pozdně gotický kostel  Nanebevzetí Panny Marie z roku 1517, místo aby byl stržen jako okolní čtvrť, která padla za oběť těžbě uhlí - to bylo jistě nákladné a na svou dobu i technicky obdivuhodné . Během necelého měsíce (přesně 27 dní) byl posunut o 841,1 metru pomocí speciálních hydraulických podvozků a zajišťovací ocelové konstrukce rychlostí 2.16 cm za minutu.. Nebo rekonstrukce Jiřského kláštera a přilehlé baziliky na Pražském hradě v letech šedesátých až sedmdesátých. Klášter byl zrušen již v roce 1782, s tím tedy komouši fakt nic společného neměli,  a byly vněm zřízeny byty pro kněží a kasárna, teprve v roce 1969 byl přestavěn pro účely Národní galerie. jakkoliv diskutabilní a někdy možná i neodborné zásahy byly provedeny, rozhodně tak památka nebyla zničena ale naopak zpřístupněna veřejnosti, stejně jako přilehlý kostel. Také v katedrále svatého Víta, o kterou se církev přetahovala  s Hradem respektivě prezidentskou kanceláří, proběhlo za režimu mnoho stavebních úprav , Třeba západní stěna kaple svaté Ludmily (když tam vejdete tak první  po pravé ruce), byla v roce 1955 pokryta mozaikou Křtu Kristova v Jordáně  podle kartónu Maxe Švabinského, nebo korunovační komora v kapli svatého Václava, která byla stavebně zabezpečena a opravena v roce 1975, nemluvě o pravidelně se opakujících finančně velmi náročných konzervačních pracích na venkovní mozaice Zlaté brány (v letech 1955, 1959, 1967 atd.), Také Konirny u Prašného mostu na Hradě byly upravené v Obrazárnu, podobně jako jízdárena byla přestavěná na výstavní síně. Rovněž hradní Kaple sv. Kříže byla v 1960_1963 renovována a otevřena veřejnosti jakožto Klenotnice, v níž byl vystaven svatovítský poklad. Krátce po Sametovce byla veřejnosti opět uzavřena. Anebo věž Mihulka, která sloužila jako obydlí svatovítských kostelníků, byla renovována v sedmdesátých letech a bylo v ní zřízeno muzeum. Podobně byl zachráněn a obnoven  Anežský klášter,  Emausy, v osmdesátých letech byl zevně i vnitřně kompletně rekonstruován Kostel Panny Marie před Týnem, v letech 1967-77 velmi nákladná rekonstrukce kostela Svatého Mikuláše na Starém městě, výčet by byl mnohem delší. Jsou ale opačné příklady, kdy v minulosti k sakrálním stavbám neprojevovali úctu samotní duchovní-například na sever od kostela P.Marie Vítězné, kde býval hřbitov špitálu Petřína, byl v roce 1581 postaven kostelík mistra Jana Husa. Byl vybaven oltářem který dodal jakýsi Samuel Lorenz z Freiberku. V roce 1623 kostel daroval Ferdinandr II. obci Francouzů usedlých v Praze a ti ho upravila a zasvětili svatému Ludvíkovi. Od nich ho roku 1654 koupili karmelitáni a zbořili ho, pět let nato tam vybudovali malou poustevnu, která později sloužila jako dům kostelníka. (Emanule Poche-Prahou krok za korkem).

Ještě žalostnější je osud odsvěceného kostela sv. Michala, přímo v centru Starého města v Michalské ulici. V něm byl po Sametovce zřízen podnik pochybné pověsti, pak muzeum s kýčovitým programem alá Disneyland, a jakýsi bar, hovořilo se o poskytování erotických služeb. Přímo nad kryptou s pozůstatky profesorů Karlovy university!. Tak to snad ani bolševik nedokázal. Ostatně v Praze je asi deset sakrálních staveb které neslouží svému původnímu účelu.. Mimochodem ani tento kostel  tedy svatého Michla, neodsvětili komunisté ale byl zrušen dávno před nimi :Po zrušení kostela a kláštera 23.června 1786 se budovy dostaly do držení Náboženského fondu, který je postupně rozprodal. Většina kostelního mobiliáře byla rozprodána do velkého množství jiných kostelů po celém Českém království. Mimochodem tento fond pod názvem Náboženská matice existoval i  za totáče a sloužil jen církvi, takže to s tím rozkrádání církevního majetku tak horké nebylo.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svatého_Michaela_archanděla_(Praha,_Staré_Město

Mnohé cenné památky byly samotným českým národem ničeny dávno před komunisty: Na Staroměstském náměstí stával sloup Panny Marie se zábradlím a čtyřmi klečícími andílky od vynikajícího sochaře J.J Bendla. V roce 1650 ho nechal postavit Ferdinand III. na památku vestfálského míru. Po Mariánském sloupu v Mnichově byl nejstarší ve střední Evropě. Bohužel 3.listopadu 1918 ho zfanatizovaný dav svrhl jako symbol habsburské nadvlády. Ne všechny zdevastované památky přeměnil v kasárna a sklady právě minulý režim, třeba jezuitský areál v Chomutově byl jako kasárna používán již od roku 1773, stejně jako klášter Chotěšov byl zrušen už 1782, stejně tak  klášter Stříbro byl zrušen Josefem II.  navíc později zdevastován požárem a roku 1791 definitivně opuštěn. Podobně kláštery Předklášteří a Dolní Kounice, Svatý Jan pod skálou a mnohé jiné chátraly už od konce osmnáctého století.

Lidé na venkově zas rádi poukazují, že malé kostelíky, kapličky a Boží muka roztroušené po malebné české krajině, zcela upadaly a chátraly.  Ale upřímně řečeno, kdo jim bránil, aby se svépomocí sami nepostarali o jejich údržbu? Existoval snad zákon který to zakazoval? Anebo jen ze zbabělosti a pohodlnosti chodili kolem, občas někdo něco čmajzl a dal si to na zahradu, anebo prodal do tehdejšího Západního Německa za tučné marky? Kde byli všichni ti dnešní kritici minulosti a vychvalovači přítomnosti? Místo aby po nocích tajně opravovali Boží muka u silnic, kradli ze státního tvárnice na stavbu svého domku? A že to není jen můj názor bych ráda doložila třeba touto citací:

Jan Hurka Bohužel proti Komárům dnešní doba ještě mnohonásobně znásobila kulturní marast našeho dědictví..není den aby zde někdo něco neničil aby to nanahradil sklem a betonem vydávaje to za skvost architektury zmíním historický dům na rohu Jindřišské a Václaváku minulý týden v Truhlářské ulici potichu za plechovou ohradou šel k zemi tiše bez povšimnutí jeden z prvních domů v Praze marné upozorňování podplacených úředníků...zmizí kultura zmizí národ...a nejhorší je že u cizinců doma co si dovolují zde by jim nikdy neprošlo i s celou rodinou by do konce života z erárního pyžama nevylezli ale zde řádí že i Klondajk bledne závistí...2/0 2.10.2018 https://kielbergerova.blog.idnes.cz/diskuse.aspx?iddiskuse=A181002_681404_blogidnes

pokud vás zajímá víc o nevhodném využití kostela svaté Michala zde https://praha.idnes.cz/z-kostela-na-starem-meste-bude-galerie-d8w-/praha-zpravy.aspx?c=A150226_2142813_praha-zpravy_bur

https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_svatého_Michaela_archanděla_(Praha,_Staré_Město

http://www.svatymichael.cz/index.html

 

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libuše Palková | sobota 6.10.2018 16:56 | karma článku: 34,59 | přečteno: 2381x
  • Další články autora

Libuše Palková

Veřejná omluva

28.4.2019 v 6:35 | Karma: 10,61

Libuše Palková

Libo-li koprolit?

25.4.2019 v 11:07 | Karma: 5,53