Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Libyjský konflikt není řešitelný vojensky

Podle OSN sice není cílem libyjské mise změna režimu, ale nemá cenu si něco nalhávat: pro alianci už bude jen těžko přijatelný jiný výsledek libyjské anabáze než definitivní odstranění Kaddáfího. Silnou nadějí zůstává rozklad Kaddáfího tábora zevnitř. Zpráv o zběhlých exponentech Kaddáfího režimu přibývá každým dnem.

Operaci v Libyi je nyní třeba dokončit. Není představitelné, že by se spojenci z Libye stáhli, jakmile se ukázalo, že se Kaddáfí jen tak nevzdá. Není tedy divu, že se na londýnské konferenci k Libyi zrodily úvahy na vyzbrojení povstalců. Na první pohled lákavý plán. Rizika vyzbrojení rebelů jsou však pro Západ obrovská:

1/ Spojenci by se tak nechali zavléct do pozemní války. Západní veřejnost si možná mylně myslí, že vyzbrojením rebelů by si Libyjci vyřešili konflikt mezi sebou sami. To je ale nereálné. Ve skutečnosti by dodávky moderní výzbroje do Libye s sebou nesly i vyslání personálu pro výcvik povstalců. To se rovná pozemní operaci.

2/ Západ by se tímto současně jasně postavil na jednu stranu konfliktu, k čemuž rezoluce Rady bezpečnosti OSN nedává mandát. K vyzbrojení a výcviku rebelů by bylo zapotřebí nové rezoluce OSN, protože ta současná pouze ukládá ochranu civilistů. Pružné ohýbání současného textu rezoluce je sice možné, ale posílí jen kritické hlasy Číny a Ruska.

3/ Největším rizikem vyzbrojení povstalců je to, že toho o nich moc nevíme. Americké heslo z doby studené války „Nepřítel mého nepřítele je mým přítelem“ se v Afghánistánu strašlivě vymstilo. (Dříve protisovětští mudžahedíni nyní bojují na straně Talibanu proti Američanům jejich vlastními zbraněmi.) Neexistují záruky, že rebelové v Libyi se nakonec projeví jako zastánci svobody a demokracie.

4/ S tím, jak se v Libyi fronta neustále přelévá sem a tam, povstalci nepostupují a Kaddáfí se nemíní vzdát, zhoršují se životní podmínky pro obyčejné civilisty. Před čerpacími stanicemi stojí kilometrové fronty aut, dochází léky a zásobování potravinami vázne. Lze realisticky předpokládat, že hlasy kritizující zásah Západu budou s rostoucími obtížemi v ekonomice sílit a prostor pro radikální islámskou propagandu se časem ještě rozšíří.

Otázka, zda poskytnout rebelům zbraně či nikoliv, je zkrátka velmi sporná a tábor spojenců polarizuje. To poslední, co koalice zasahující v Libyi teď potřebuje, jsou vnitřní konflikty. Západ nutně potřebuje jednotu už proto, že musí během operace udržet podporu Arabské ligy a nadto usilovat o zatím nedostatečný souhlas Africké unie. Ano, spojenci by měli rebelům z Benghází poskytnout pomoc. Soustředit by se však měli na organizační a zpravodajskou podporu. V tomto směru už se činí některé ambasády a tajné služby.

Jako při každé intervenci je nutné se již nyní ptát, co bude následovat „den poté“. Jak bude vypadat Libye po Kaddáfím? Zatím vše nasvědčuje tomu, že rebelům zcela chybí administrativní zkušenosti a kapacity k nastolení a udržení pořádku. Povstalci musí dokázat, že jimi kontrolované území budou umět spravovat. (Zde se otvírají určité možnosti pro Evropskou unii, která má v oblasti veřejné správy co nabídnout.)

Nelze očekávat rychlé rozuzlení libyjského patu. Čistě vojenské řešení tento konflikt mít nemůže a bylo nezodpovědné veřejnosti namlouvat, že vzdušnými operacemi se věc rychle vyřeší. Vedle bezletové zóny na ochranu civilistů podle mandátu OSN je třeba souběžně podniknout politickou a diplomatickou ofenzívu k překonání libyjské krize.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | neděle 3.4.2011 9:47 | karma článku: 10,99 | přečteno: 1207x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Při hádce udeřil družku, upadla hlavou na skříň. Za její smrt dostal 5,5 roku

22. května 2024  16:23

Krajský soud v Hradci Králové potrestal Zdeňka K. pěti a půl lety vězení za facku, po které loni v...

Sedmnáctiletá dívka vzala na vycházku dvouměsíční dceru, do ústavu se nevrátily

22. května 2024  16:10

Pelhřimovští policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii Stojkové a jejím malém dítěti. V pátek se...

Zelenskému skončil mandát, Moskva v tom vidí šanci k destabilizaci země

22. května 2024  16:09

Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému v pondělí sice vypršel pětiletý mandát, ale...

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Kde a jak získat voličský průkaz

22. května 2024  16:04

Volby do Evropského parlamentu začínají za dva týdny, již nyní je ale možné žádat o voličské...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik