Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Euro je i náš osud. Čeští euroskeptici by to konečně měli pochopit.

Česká média vesměs papouškují po premiérovi Nečasovi, že přijetí eura pro nás není výhodné a místy to vypadá, že proto o vstup do eurozóny vůbec nemáme usilovat. Hradní pán dokonce píše dopis premiérovi, ve kterém se oddává snění o české výjimce ze smlouvy o vstupu do měnové unie. Obecně lze zaznamenat určitou českou škodolibost vůči krizi v eurozóně a „čecháčkovskou“ spokojenost nad měnovou autonomií naší centrální banky: „Ještě, že jsme se do té eurozóny nehnali! Jsme díky vlastní měně ochráněni před krizí a hlavně nemusíme platit jako například Slováci!“

Skutečnost je taková, že přijetí eura je náš smluvní závazek vůči EU. To ostatně věděl dobře i tehdejší premiér Václav KIaus, když osobně podával českou přihlášku do EU. Naše hospodářství je odvislé od exportu na evropský trh. Tento prostý fakt znamená, že projekt jednotné evropské měny má pro nás zásadní důležitost. Argument o měnové autonomii, která nás ochrání, je zcela lichý. Pokud si spekulanti na mezinárodním finančním trhu zamanou, že si vezmou českou korunu na mušku, nemá naše centrální banka naprosto žádnou šanci zabránit katastrofální měnové turbulenci. Náš pocit, že jsme s českou korunou za větrem a v bezpečí, je naprostá chiméra.

Proslulým spekulantem, který si v minulosti pohrál s nejednou národní měnou, je George Soros. On sám se domnívá, že euro je jednou z nejstabilnějších měn, které kdy existovaly! Myslí si taky, že Evropané panikaří a dělají chybu, když vlastní měně nevěří. Když bylo euro zavedeno, byl jeho kurz 1,17 USD. Nyní euro stojí 1,33 USD. Euro je tedy navenek stále silnou měnou. Hlavní oslabenou měnou světa je americký dolar a nikoli euro.

Debata kolem situace eura je z velké části hysterická. O tom svědčily tahanice kolem vytvoření záchranného balíku a aktuálně o krizovém mechanismu doplněném dvěma větami do Lisabonské smlouvy. Hysterie je nebezpečná, protože nahrává spekulantům. Ti sází na rozpad eurozóny a cena za úvěry se pak šplhá do nesmyslných výšin. Eurozóna potřebuje stabilizovat. K tomu má sloužit reforma jejích pravidel.

Potřebnou stabilitu by přineslo zavedení evropských dluhopisů, tzv. eurobondů, jak je navrhuje lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Ty by pomohly stabilizovat eurozónu tak, že by umožnily některým členským zemím postupně refinancovat své dluhy za rozumnou a nikoliv lichvářskou cenu. Proti eurobondům se vehementně brání německá vláda, protože se obává následků v podobě rostoucích úroků a hněvu daňových poplatníků. Aby eurobondy nezpůsobily zvýšení úroků, bylo by moudré zároveň s nimi zavést poplatek z bankovních transakcí. Je to způsob, jak zapojit banky do řešení problémů, které samy natropily. Kromě toho by do veřejných rozpočtů připlynuly tolik potřebné peníze.

V celé Evropě se vede živá debata o tom, jak napříště ochránit eurozónu před nestabilitou. Zvažují se možnosti lepší koordinace hospodářské politiky v rámci EU. Český příspěvek do této diskuse je však více než skromný. Česká vláda ani nepředstírá snahu o konstruktivní přístup a kde je tázána, tam naznačuje obstrukci.

Naši domácí euroskeptici by měli konečně zaujmout aktivnější postoj k změnám pravidel v eurozóně. Prohlášení premiéra, že během mandátu vlády se Česko vyjadřovat k přijetí eura nebude, je dost ubohá evropská politika. Euro je i naší budoucností. Má-li se eurozóna stabilizovat, bude zapotřebí přistoupit aktivně k otázce silnější koordinace hospodářské politiky jejích členů.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor Rouček | pátek 17.12.2010 10:03 | karma článku: 15,48 | přečteno: 1484x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Sedmnáctiletá dívka vzala na vycházku dvouměsíční dceru, do ústavu se nevrátily

22. května 2024  16:10

Pelhřimovští policisté pátrají po sedmnáctileté Stefanii Stojkové a jejím malém dítěti. V pátek se...

Zelenskému skončil mandát, Moskva v tom vidí šanci k destabilizaci země

22. května 2024  16:09

Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému v pondělí sice vypršel pětiletý mandát, ale...

Blíží se volby do Evropského parlamentu. Kde a jak získat voličský průkaz

22. května 2024  16:04

Volby do Evropského parlamentu začínají za dva týdny, již nyní je ale možné žádat o voličské...

Pavel dal „políček“ Bartošovi. Je pro odklad digitalizace stavebního řízení

22. května 2024  15:53

Ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš inkasoval ránu ze strany, ze které to nejspíš...

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik