Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Britští konzervativci budou muset změnit svůj vztah k EU

Konzervativci jsou vítězem britských voleb a nabízejí jednání o koalici Liberálním demokratům. Pokud se David Cameron stane britským premiérem, bude muset nově zformulovat svou evropskou politiku. Bude nucen řídit se zájmy státu a nikoli strany. Dokud byli toryové v opozici, jejich euroskeptická rétorika byla možná v pořádku. Zájmem současné Velké Británie ale není „splendid isolation“, kterou známe z dějin 19. století.

Británie Evropskou unii potřebuje víc než kdykoli v minulosti. O tom, že bylo po pádu železné opony třeba radikálně přehodnotit britský odstup od evropské integrace, se přesvědčila již celá generace politiků. Největší zásluhu za návrat Londýna do centra rozhodování o evropských záležitostech má bývalý premiér Tony Blair. Bylo by hrubou chybou podceňovat současné chladné vztahy mezi britskými konzervativci a politickými lídry Evropy. Kontakty konzervativních špiček s klíčovými pravicovými politiky EU jakými jsou Angela Merkelová či Nicolas Sarkozy jsou sporadické a málo vřelé.

Konzervativci se v Evropském parlamentu dopustili neomluvitelné krátkozrakosti, když vystoupili z lidovecké frakce (EPP-ED), která je tam nejsilnější politickou silou (mimo jiné v ní pracují europoslanci německé CDU/CSU a francouzské UMP). Místo podílu na moci v tomto hlavním a tradičním proudu evropské politiky dali přednost založení vlastní nové frakce Evropských konzervativců a reformistů, která čítá pouhých 54 poslanců. Tím sice získali nějaké parlamentní posty navíc, ale jinak prakticky eliminovali svůj význam. Řada z britských konzervativních europoslanců šla do nové frakce jen s velkou nelibostí a na výslovné přání stranického šéfa, který chtěl uspokojit europesimistické křídlo v domácí politice. Proč ta nelibost? Jedním důvodem byl již uvedený pokles politického vlivu v Evropském parlamentu, který díky Lisabonské smlouvě posílil svůj význam. (Na pokles vlivu a existenční závislost nové frakce na „přemlouvání“ jednotlivých britských poslanců Davidem Cameronem si s obdivuhodnou upřímností postěžoval i šéf europoslanců za ODS Miroslav Ouzký v časopise Respekt č. 2 z ledna tohoto roku.) Dalším důvodem je podivná společnost ve frakci samotné: kromě toryů (25 europoslanců) tam totiž sedí již jenom nacionálně konzervativní zástupci polské strany Právo a spravedlnost (15), česká ODS (9) a ještě pět více či méně eurofobních jednotlivců z dalších pěti zemí.

Evropská strana lidová je oproti tomu zásadně proevropská a to jejím poslancům umožňuje ovlivňovat dění v Unii. Je nyní otázkou, zda si David Cameron bude moci v pozici britského premiéra dovolit ponechat své europoslance v izolaci obklopené lidmi z ODS a PiS, kteří sotva kdy definují svou práci v Evropském parlamentu pozitivně. Jejich politikou je stálé kritizování návrhů ostatních (k blokování naštěstí nemají dost sil). Není proto vyloučeno, že se Cameron pod tlakem vládní zodpovědnosti rozhodne pro nějakou formu zpětného začlenění svých poslanců do lidovecké frakce. Ve prospěch změny dosavadní politiky britských konzervativců vůči EU také hovoří proevropský program liberálů, kteří jsou potenciálními koaličními partnery konzervativců na domácí půdě.

Tradičně zdrženlivý vztah Britů k evropské integraci měl v minulosti své historické a geografické důvody. Dnešní EU ale již není tím Evropským společenstvím z doby Margaret Thatcherové, kdy bylo možné záměry kontinentálních partnerů jednoduše zhatit vetováním. Aby byla národní politika v dnešní rozšířené Unii úspěšná, musí být schopna hledat konsensus s ostatními a utvářet většinové koalice při hlasování.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Libor Rouček | sobota 8.5.2010 21:29 | karma článku: 9,81 | přečteno: 963x
  • Další články autora

Libor Rouček

Čtěte životopisy kandidátů!

Rozhlédneme-li se po dominantních heslech letošní kampaně před volbami do Evropského parlamentu, snadno se nás zmocní skepse.

18.5.2014 v 13:51 | Karma: 12,39 | Přečteno: 591x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Má ještě Putin v ruce klíč k osudu Ukrajiny?

Ukrajina stojí před dalším dnem, který pro ni může být osudový. V neděli chtějí proruští separatisté z Doněcku a Lugansku uspořádat referendum o odpojení těchto regionů od Ukrajiny. Tento scénář nápadně připomíná Krym, který se koncem února přesně stejným způsobem rozhodl osamostatnit, aby se vzápětí připojil k Rusku.

11.5.2014 v 8:07 | Karma: 12,66 | Přečteno: 995x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

Kdy a jak skončí Putinův režim se možná rozhoduje už dnes

Pokud jde o Putina, tak jakkoli to nebude snadné, není možné se otočit k Rusku zády – musíme se v rámci snahy o uklidnění konfliktu na Ukrajině snažit s Kremlem navázat jednání, jehož výsledky budou závazné pro všechny zúčastněné. Nejhorší, co by se mohlo stát, by byla analogie k roku 1914, kdy spolu mocnosti úplně přestaly komunikovat a celý kontinent zachvátila válka. Putin asi nepřestane podněcovat nepokoje na jihovýchodní Ukrajině, protože potřebuje Ukrajinu slabou, kterou bude moci zpovzdálí ovládat. Pořádání svobodných voleb není v jeho zájmu.

5.5.2014 v 10:46 | Karma: 18,20 | Přečteno: 1393x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

10 let poté: nedokončená symfonie pokračuje

Letos máme rok významných výročí: připomínáme si 100 let od vypuknutí první světové války a 75 let od vypuknutí druhé světové války. Před deseti lety jsme spolu s dalšími devíti zeměmi přistoupili k Evropské unii a definitivně zpečetili konec studené války. Za ta léta našeho členství se hodně změnila Unie i my sami. Je to příležitost k bilancování a k tichému zamyšlení nad starým kontinentem.

2.5.2014 v 9:14 | Karma: 12,08 | Přečteno: 391x | Diskuse| Politika

Libor Rouček

„Rozděl a panuj“ – osvědčená ruská metoda

Ukrajinská krize obnažila nemilosrdnou pravdu o kremelském režimu. Putinovy kroky jsou vedeny snahou upevnit si moc v Rusku, které technologicky zaostává za Západem a chudne. Ruské vedení se obává přitažlivosti Evropské unie pro bývalé sovětské republiky a snaží se proto Unii oslabit a podporovat nejrůznější extremisty uvnitř EU. Zatímco Putin horuje proti fašistům v Kyjevě, sám paradoxně financuje extrémní pravici v zemích Západu (od Jobbiku v Maďarsku, přes Národní frontu ve Francii a britský UKIP až po vyloženě neonacistický Zlatý úsvit v Řecku). Subjekty, které jsou proti EU, a hlásají referenda o vystoupení z Unie, jsou pro Putinovy záměry nadějnými partnery. Nenávist k EU spojuje Putina i s našimi euroskeptiky – vzpomeňme na výroky Václava Klause a jeho otevřené sympatie vůči Moskvě.

18.4.2014 v 8:29 | Karma: 12,31 | Přečteno: 522x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Fica stále operují. Padlo pět výstřelů, ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  21:31

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl terčem atentátu, je mimořádně vážný....

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

Všechny nás to zasáhlo. Situace je napjatá nejen na Slovensku, reagoval Fiala

15. května 2024  21:29,  aktualizováno  22:05

Premiér Petr Fiala ve středu večer na CNN Prima News ohledně atentátu na slovenského premiéra...

VIDEO: V Istanbulu vzplála Atatürkova oblíbená restaurace, oheň zasáhl i bazar

15. května 2024  21:43

Znamý Egyptský bazar v Istanbulu ve středu zasáhl požár. Plameny se začaly šířit z komína více než...

Fica stále operují. Padlo pět výstřelů, ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  21:31

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica, který byl terčem atentátu, je mimořádně vážný....

Na Děčínsku narazil vlak do spadlého stromu, trať do Německa stála

15. května 2024  18:10,  aktualizováno  20:44

Vlak jedoucí z Drážďan do Prahy narazil v Dolním Žlebu na Děčínsku do stromu. Cestující se museli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 186
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1832x
Narozen 1954 v Kladně, v roce 1977 emigroval z politických důvodů do Rakouska. 1984 doktorát z politologie a sociologie na Vídeňské univerzitě.
1988-1991 redaktor Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Je členem obnovené ČSSD od r. 1990. Mluvčí vlády ČR v letech 1998 - 2002, poté zvolen poslancem parlamentu ČR. Od r. 2004 je členem Evropského parlamentu, kde působí v Zahraničním výboru. V lednu 2012 byl zvolen místopředsedou Progresivní aliance socialistů a demokratů v EP. Dlouhodobě se věnuje otázkám mezinárodní a evropské politiky.

Seznam rubrik