Google versus(?) knihy na stránkách románu

Moderní technologie versus papír. Google jako všemocný gigant, který ví vše. Vypadá to však, že na rozluštění některých dávných tajemství je stále krátký. Musejí se googláci spojit s moudrostí čtenářů prastarého spolku, aby obě skupiny dosáhly svého?

Tajemné knihkupectví a ještě tajemnější knihovna. Výjimečný román, který nesmí uniknout nikomu, kdo miluje knížky, a také žádnému knihovníkovi. Na své si však přijde i kdejaký geek či nerd. To je Nonstop knihkupectví pana Penumbry.

Právě do tohoto podivného podniku se jako prodavač knih dostává hlavní hrdina Clay Jannon. Proč podivného? V knihkupectví pana Penumbry se totiž mnoho knížek neprodává. Zato se v něm v noci objevují neobvyklí zákazníci, kteří si půjčují ještě neobvyklejší knihy ze zadní části obchodu. Clay o jejich návštěvách i o nich samotných musí navíc vést podrobné záznamy na příkaz svého vedoucího Penumbry. Protože je ale rád, že získal práci (nedávno o jinou přišel), ze začátku se v provozu knihkupectví příliš nešťourá. Až jednou…

A tak Clay zjišťuje, že obsah svazků je zašifrován neznámým kódem, a dobrodružství může začít. Na cestě za odhalením toho, o co se v knihách jedná a jaký mají vůbec smysl, ho doprovázejí další lidé – jeho přátelé. Neel je jeho dlouholetý přítel a podnikatel ze Silicon Valley, a Kat, se kterou se teprve nedávno seznámil, je zaměstnankyně Googlu. Co se stane, když se k nim přidá stařičký pan Penumbra a dají hlavy dohromady?

Děj románu plyne svižně. Do hry vstupuje typografie, scannery, vizualizace dat i sci-fi literatura v podobě Dračích kronik. Nic z toho se ale nelíbí některým staromilcům ze zmiňovaného spolku čtenářů, kterým vládne nepříjemný Corvina. Tento čtenářský řád si říká Nezlomný hřbet a snaží se v zašifrovaných knihách cosi rozluštit. Že by nějaké věčné poselství? Snad to, co Kat označuje jiným slovem – singularita (ve futurologii se jedná o okamžik, kdy umělá inteligence překoná lidskou ve všech směrech; od této chvíle se bude člověk ještě výrazněji propojovat s inteligentními technologiemi a teoreticky už nebude muset zemřít). Jejich cíle jsou pravděpodobně společné, metody odlišné. Nechte se však překvapit, k čemu dojdou.

Autorovi se povedlo zachytit velmi aktuální téma. Google digitalizuje miliony knih. Vědění se proměňuje v nekonečnou sekvenci jedniček a nul. Stává se tím stále přístupnější. Data ale ještě neznamenají znalosti. Každý, kdo se alespoň trochu zajímá o informační technologie a zároveň miluje s ničím nezaměnitelnou vůni knih, najde v knihkupectví pana Penumbry zalíbení.

Robin Sloan vykreslil zaměstnance Googlu a další ajťáky s jistou ironií, stejně tak mi přijde název společenstva Nezlomný hřbet jako parodie. A je to jedině dobře, nadsázka dává románu šťávu a špetku provokativnosti. Dostává se k nám „správná kniha v tu správnou chvíli“.

Robin Sloan

(nar. 1979) vyrůstal nedaleko Detroitu a nyní dělí svůj čas mezi San Francisco a internet. Vystudoval ekonomii v Michiganu, na škole spoluzaložil literární časopis. Mezi lety 2002 a 2012 pracoval v médiích — v Poynter, Current TV a na Twitteru. Nonstop knihkupectví pana Penumbry (2012) je jeho první román, jenž byl původně zpracován formou povídky.

Autor: Lenka Šimková | sobota 4.1.2014 0:00 | karma článku: 5,15 | přečteno: 218x
  • Další články autora

Lenka Šimková

Riskla jsem to… jsem knihovnice

21.9.2017 v 16:42 | Karma: 20,81

Lenka Šimková

Den poté

15.11.2015 v 13:29 | Karma: 11,56

Lenka Šimková

Co mi dává moje práce?

4.10.2014 v 11:28 | Karma: 9,00

Lenka Šimková

Nížiny bohem zapomenuté

21.7.2014 v 0:35 | Karma: 5,62