Jedli jste někdy islandská jablka?

Asi nejedli. Já také ne, není to totiž běžně dostupné zboží. To však neznamená, že se na Islandu nepěstují... 

Možná někoho překvapí, že na ostrově, který je často vystavován silným větrům a dalším rozmarům počasí, místní pěstují nejen jablka, ale také hrušky, švestky a třešně a to s poměrně dobrými výsledky.

Již více než 20 let sedláci i zahrádkáři z různých koutů Islandu pěstují ovocné stromy. Více než kde jinde tu hraje roli vhodná poloha, stromek lépe prospívá v závětří a na slunném místě. 

Garðyrkjufélag Íslands, tedy Islandská zahranická společnost a Landbúnaðarháskóli Íslands, Vysoká škola zemědělská na Islandu zahájily v roce 2011 experiment s pěstováním ovocných stromků po celé zemi.

Pěstitelé zkouší u každého druhu ovoce celou řadu odrůd. Cílem akce je vybrat ty nejvhodnější druhy, které bude možné pěstovat ve větším měřítku. Ve městě Kópavogur, což je druhé největší město v zemi splývající s metropolí Reykjavíkem, byl založen ovocný sad. 

Společnost se o nové možnosti živě zajímá. Jsou pořádány např. nejrůznější akce pro děti a mládež, aby se s pěstováním ovoce seznámila i nová generace.  

Na Islandu v přírodě hojně rostou některé druhy drobného ovoce, jako jsou borůvky, brusinky či klikvy. Islanďané je rádi sbírají, jejich využití a příprava jsou podobné jako u nás - tedy přímá spotřeba, různé zavařeniny a omáčky, želé, náplň koláčů a buchet. 

Na zahrádkách lidé také často pěstují rebarboru a rybíz. Rebarbora je velmi oblíbená, rebarborová marmeláda patří k místním pochoutkám. Rybízové keře najdeme často jako živé ploty okolo domů. 

Samostatnou kapitolou jsou skleníky. Tam lze vypěstovat téměř cokoli. K dostání jsou tak islandské jahody, daří se i banánům. Ty však opravdu na běžném trhu (navzdory různým povídačkám o islandské soběstačnosti v produkci banánů, které lze nalézt v některých příručkách o Islandu) rozhodně nesežete. S úspěchem jsou pěstovány také okrasné květiny, např. růže, žampiony a především mnoho druhů zeleniny. 

Dodatek: Díky informacím přímo od zdroje můžu rozšířit výčet ovoce rostoucího a používaného na Islandu. Takže jsou to angrešt, jeřabiny a šícha černá, což jsou bobule podobné borůvkám, rostoucí na stejných místech. (Upraveno 4.1. 2014 14:35).

 

Použité zdroje:

http://www.nattura.is/samfelagid/article/12778/

http://skemman.is/handle/1946/15576

http://sigurdurarni.annall.is/2010-03-24/raektun-avaxtatrjaa-a-islandi/

Autor: Lenka Foltýnová | pátek 2.1.2015 19:15 | karma článku: 13,57 | přečteno: 1090x

Další články autora

Lenka Foltýnová

Alternativní teorie stravování – co nám dávají a co berou?

V poslední době začíná být čímdál modernější stravovat se zdravě. No, tedy řekněme, že se nám to leckdo snaží namluvit. Každou chvilku se objeví nějaká nová a naprosto zaručená teorie, která nám neomylně poradí...

9.5.2015 v 9:00 | Karma: 14,07 | Přečteno: 548x | Diskuse | Společnost

Lenka Foltýnová

Je libo ovčí hlavu nebo beraní varlata?

Komu to je málo, může si dát pivo s příchutí mletých velrybích kostí či uzených velrybích varlat anebo shnilého žraloka. Říkáte si, co to jako má znamenat?

27.1.2015 v 13:12 | Karma: 11,86 | Přečteno: 1453x | Diskuse | Kultura

Lenka Foltýnová

Bárdarbunga by mohla přestat soptit příští týden

Erupce sopky Bárðarbunga by mohla skončit příští týden, alespoň podle vulkanologa Ármanna Höskuldssona.

23.1.2015 v 18:42 | Karma: 8,95 | Přečteno: 310x | Diskuse | Ostatní

Lenka Foltýnová

Bárdarbunga - třetí největší erupce v dějinách Islandu

Erupce sopky Bárðarbunga, která začala v srpnu loňského roku, je s největší pravděpodobností třetí největší erupcí na Islandu od dob jeho osídlení co do množství vyvržené lávy.

5.1.2015 v 15:43 | Karma: 12,63 | Přečteno: 542x | Diskuse | Ostatní

Lenka Foltýnová

Kde roste nejlepší zelenina na světě?

Ve které části světa obsahuje nejvíce výživných látek a naopak nejméně těch škodlivých?

4.1.2015 v 10:49 | Karma: 11,42 | Přečteno: 561x | Diskuse | Ostatní

Nejčtenější

Dvorecký most promění také pražskou autobusovou dopravu v Praze. Máme velký přehled

Dvorecký most
10. dubna 2026  7:34

Příští pátek se slavnostně otevře Dvorecký most, nová 361 metrů dlouhá spojnice přes Vltavu mezi...

Netradiční dobrodružná hřiště dobývají Prahu. Najdete je na Vypichu, Solidaritě i Žižkově

Na hřištích vznikají bunkry, prolézačky a další atrakce. A to nejen díky...
7. dubna 2026  13:01

Po úspěšných pilotních projektech Na Kocínce a Pod Juliskou se koncept adventure playground poprvé...

Dvorecký most otevře za týden. Zatím je tu staveniště se schovaným „vodníkem“

Dvorecký most, který spojí Prahu 4 a 5, se otevře 17. dubna, pravidelný provoz...
10. dubna 2026  20:09

Už příští týden se po novém Dvoreckém mostě projedou první tramvaje a autobus. Most, který propojí...

StarDance 2026 se blíží. Zatančí rockerka, spekuluje se o populární herečce i tenisové legendě

Marta Jandová (2025)
9. dubna 2026  9:58

Na podzim se na televizní obrazovky vrátí oblíbená taneční soutěž, ve které známé osobnosti usilují...

Putin poručil, ale soudruzi nesplnili. Legendární Kukuruzniky zase vytáhnou z hangárů

Antonov An-2
13. dubna 2026  18:30

Čeští parašutisté ji dobře znají, dodnes létá na kdejakém letišti. AN-2 zvaný Andula posloužil k...

Na Žižkově hořela ubytovna, část střechy se propadla. Evakuovalo se přes 40 lidí

Hasiči bojují s požárem ubytovny na pražském Žižkově. (14. dubna 2026)
14. dubna 2026  15:52,  aktualizováno  22:34

V Praze na Žižkově v úterý odpoledne hořela ubytovna. Hasiči vyhlásili třetí ze čtyř stupňů...

Nizozemský taneční soubor NDT vystoupil ve vyprodaném Janáčkově divadle v Brně

ilustrační snímek
14. dubna 2026  20:24,  aktualizováno  20:24

Prestižní taneční soubor Nederlands Dans Theater (NDT) dnes vystoupil v Janáčkově divadle v Brně, a...

Policie obvinila cestující, kteří se poprali s revizory. Video rvačky budilo emoce

V trolejbusu v Ostravě se poprala rodina černých pasažérů s revizory
14. dubna 2026  20:32

Z ublížení na zdraví a výtržnictví obvinili policisté v Ostravě 30letého muže a jeho o rok starší...

Pacienti doufají, že pomůžou pojišťovny i e-žádanky, které ukážou reálné čekací lhůty v Česku

Lékaři i pacienti s nadějí vyhlíží elektronické žádanky.
14. dubna 2026  19:43

U tuzemských odborných lékařů zůstávají čekací lhůty dlouhodobě velmi dlouhé a v řadě oborů se...

  • Počet článků 35
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1219x
Mám ráda vaření a všechno co souvisí s jídlem, severské země, cestování a hudbu. Více informací o mě:
http://www.made-in-iceland.estranky.cz/

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.