Islandská sopka Bárdarbunga začala chrlit lávu

Z islandské sopky Bárðarbunga [Báurdarbunga] začala dvě minuty po půlnoci dne 29.8. 2014 vytékat láva z přibližně 600 m dlouhé pukliny.

Erupce sopky Bárdarbunga, oblast Holuhraun - zdroj: visir.is

Děje se tak v oblasti Holuhraun [Holuhrojn], zhruba 5 km severně od ledovcového splazu Dyngjujökull [Dyngjujekutl], který je součástí ledovce Vatnajökull [Vatnajekutl]. Místo výtoku lávy je od samotné kaldery sopky vzdálené přibližně 40 km a v minulosti zde již došlo k podobné erupci. Lávy vytéká relativně malé množství. Záplavy prozatím nehrozí, protože k erupci nedošlo pod ledovcem.

Letecký provoz momentálně ohrožen také není, ve tři hodiny v noci byl sice vyhlášen červený, tedy nejvyšší stupeň ohrožení leteckého provozu nad sopkou, po 11 hodinách bylo však varování sníženo na nižší, oranžový stupeň. Poté bylo dokonce veškeré omezení letecké dopravy zrušeno. V současnosti totiž není pravděpobné, že by se nějaký popel dostal do atmosféry, je ho minimální množství.

 

Dne 16.8. 2014 byla pod islandským ledovcem Vatnajökull zaznamenána zvýšená seismická aktivita. Tento ledovec se nachází v jihovýchodní části Islandu. Centrum otřesů bylo v oblasti sopky Bárðarbunga, která je jedna z největších a nejsilnějších islandských sopek, na ledovci ji najdeme v jeho severozápadní části.

Zemětřesení od té doby pokračují. Co se množství otřesů týče, během 24 hodin jich bývá několik set, výjimkou není ani tisíc a více. Nejsilnější otřes o síle 5,7 stupňů Richterovy škály byl zaznamenán 26.8. 2014. Několik dalších zemětřesení větších než 5 stupňů vědci naměřili před i po tomto datu.

Zhruba 50 km od Bárðarbungy se nachází další činná sopka Askja. Před několika týdny došlo k sesuvu horniny z okraje kaldery do jezera Öskjuvatn, které se nachází uvnitř kaldery. Hladina jezera se poté zvedla o 2 m. Jezero má hloubku 220 m. 27.8. 2014 bylo u Askji naměřeno nejsilnější zemětřesení od roku 1992, o síle 4,8 stupně.

Vědci se nejdříve domnívali, že může dojít k výbuchu přímo na Bárdarbunze. Roztavené magma (zřejmě z Bárðarbungy) si však pod zemí razí tunel, který postupuje rychlostí přibližně 4 km za den směrem na sever, tedy k Askji. Pokud si tunel prorazí cestu až do oblasti Askji, je pravděpodobný výbuch, který může být silný. Erupce v oblasti Holuhraun dne 29.8. 2014 probíhá právě nad zmiňovaným tunelem. Již den předtím, 28.8. 2014 byly na lávových polích Holuhraun pozorovány nové trhliny.

 

Zdroje: visir.is, mbl.is, ruv.is

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lenka Foltýnová | pátek 29.8.2014 17:33 | karma článku: 11,78 | přečteno: 594x