Alternativní teorie stravování – co nám dávají a co berou?

V poslední době začíná být čímdál modernější stravovat se zdravě. No, tedy řekněme, že se nám to leckdo snaží namluvit. Každou chvilku se objeví nějaká nová a naprosto zaručená teorie, která nám neomylně poradí...

... jak dosáhnout pevného zdraví, ideálních tělesných proporcí, životní vitality a dost možná i geniální paměti a duchovního osvícení. Co mají tyto teorie společného? Velice často to, že se vzájemně naprosto odlišují.

Jednou je třeba nejíst žádné maso, podruhé zase pouze maso, jindy se nesmí jíst po 18. hodině, příště zase jenom syrové. Kdo se v tom má vyznat?

Pokud se člověk nechá ovlivňovat a bude jako třtina ve větru, bude to mít opravdu těžké. Proto je třeba zachovat si zdravý selský rozum a nepropadat panice ani módním vlnám.

I když já osobně jsem už několik let vegetarián, rozhodně nejsem žádným fanatickým propagátorem tohoto směru. Je to mé přesvědčení, které nikomu nenutím, dospěla jsem si k němu sama. A měl by to podle mě udělat každý. Nenechat si od nikoho a ničeho diktovat, jak se stravovat.

Mnoho lidí si totiž neuvědomuje, že každé tělo je jiné a z toho pramení také rozdílné potřeby každého jednotlivce. Někdo při absenci masa rozkvete, jiný se bude soužit jako tělo bez duše. Důležité je vnímat signály svého těla, dát na intuici a podle toho se zařídit. Ať už jste se dozvěděli kdekoli cokoli, je potřeba si to vždy vyzkoušet sám na sobě a udělat si vlastní představu. Na světě existuje celá řada filozofií, teorií a jiných směrů, které se zabývají tím, jak žít, jíst apod. Nic z toho neplatí univerzálně pro každého. Je třeba hledat, zkoušet a vytvářet si vlastní úsudek.

Velmi obezřetně je třeba přistupovat například k nejrůznějším alternativním potravinám, mám tím na mysli zejména různé náhražky masných a mléčných výrobků. Jejich výrobci a mnozí dietologové a výživoví poradci je rádi prezentují jako něco extrémně zdravého a to hlavně kvůli nízkému obsahu tuku či absenci cholesterolu.

Nesmíme však zapomínat na to, že tyto potraviny jsou většinou vyrobeny ze sóji, pšenice a nejrůznějších olejů, případně dalších obilovin a různých zahušťovadel. Sojová mouka, pšeničný či kukuřičný škrob, lepek, guma guar, karagenan či xantan určitě nejsou ze své podstaty nijak hrozné věci, je však ale opravdu tak zdravé jíst je bezděčně místo masa?

Situace nabírá na obrátkách, pokud ostatní složky potravy obsahují těchto surovin také nadbytek. A to bývá bohužel většinou. Co takhle dát si sojovo-pšeničný karbenátek se sojovou majonézou a pšeničným pečivem, zajíst to sojovým dezertem a navrch zapít obilninovou náhražkou kávy doplněnou o sojovou náhražku smetany? Je to to, kam by se mělo naše stravování ubírat? Podle mě určitě ne.

Pro upřesnění dodávám, že ani uvedená kombinace jídel není problémem při jednorázové konzumaci. Pokud současně daná osoba soju jí ráda, s chutí a bez potíží jí tráví ani jí nepůsobí žádné jiné komplikace (alergie). Nahrazení masa bezmasými náhražkami však může přinést mnohdy víc škody než užitku.

Stejně tak jako jakýkoli jiný extrém, i tenhle může být dlouhodobě velmi škodlivý. Přemíra masa nám určitě může také ublížit, zejména pokud vezmeme v potaz, že zvířata, která se běžnému spotřebiteli dostanou na stůl, rozhodně za sebou neměla ideální život ani smrt. Přemíra antibiotik, nevyhovující a nepřirozené životní podmínky, stres a bolest jak během života, tak během porážky… je jasné, že ani tudy cesta nevede.

Tak co třeba syrová strava neboli vitariánství? Proč ne, ale zase to není pro každého. Někdo se v tom najde, zjistí, že bez vařeného jídla nejenže může žít, ale dokonce se mu žije mnohem lépe. Jinému se naopak třeba zhorší již stávající problémy a objeví se další. 

A takhle je to pořád dokola. Kamkoli se obrátíte. 

Vždy platí, že kromě rozumu je třeba se řídit také pocitem (nebo chcete-li intuicí). Jakákoli složka potravy, i kdyby byla považována za sebezdravější na světě a skutečně pro většinu lidí i prospěšná byla, není zaručeno, že bude vhodná i pro vás. 

Takže zpět k otázce z úvodu - co nám tedy alternativní teorie stravování dávají? Nové možnosti, varianty, které by nás třeba nenapadly, často také nové druhy potravin, o kterých jsme dosud nevěděli. Nový úhel pohledu. 

A co berou? Nemusí nám brát nic, pokud si zachováme zdravý nadhled a odstup. Ten je totiž ze všeho nejdůležitější, a to neplatí pouze o stravování. 

Autor: Lenka Foltýnová | sobota 9.5.2015 9:00 | karma článku: 14,07 | přečteno: 544x