Auta ze silnic
Představila tedy plán nazvaný Vision Zero. „Vše, co v Evropské komisi děláme, bude zaměřeno na tři nuly,“ uvedla. Těmi třemi nulami, je podle ní, míněno snížení počtu smrtelných zranění, emisí spojených s dopravou a byrokratických obstrukcí a to, opravdu na nulu. Počet řidičů má tedy, podle EU, v budoucnu klesnout na polovinu a spolu s tím i počet aut na silnicích. To je nakonec jeden z cílů EU - aby na silnicích byla asi polovina dnešních aut, později aby byla naplněna ona nula, nebude auto na silnici žádné.
Tedy malý exkurz do historie. Samo slovo automobil- obrozenečtí osvícenci dokonce vymysleli ryze české slovo kolojezd - pochází z řeckého slova "áuto" - samostatně a latinského slova "mobilis" - pohyblivý. V 18. století, provedl první úspěšné pokusy s vozidly poháněnými parním strojem Skot James Watt a ve Francii Nicolas Joseph Cugnot, který dokonce zapřičinil první automobilovou havárii v dějinách. Jeho vozidlo prorazilo zeď, sám Cugnot měl štěstí, vyvázl z bouračky jen s úlekem.
Teprve ve druhé polovině 19. století, se podařilo zprovoznit první spalovací motory, kdy Nicolaus Otto vyrobil první čtyřdobý spalovací motor. My starší jsme se sice učili, že podle záhadných sovětských pramenů, to byl jakýsi mužik Kulikov. Zřejmě válec vyrobil z dýně, o tom se však v tehdejších učebnicích nepsalo, zato tam byl namalován Kulikovův kočár bez koní.
Kdysi, v pravěku automobilizmu, byla na špici Anglie. Mezi Londýnem Paddingtonem byla zavedena pravidelná doprava parními automobily. Proti novému způsobu dopravy však rychle povstali odpůrci. Byli to hlavně majitelé dostavníkových koncesí, výrobci kočárů, chovatelé koní, formani, tedy „lidé z branže“. K nim se přidali občané, kterým vadil velký hluk nových povozů v jinak klidných městech i notoričtí stěžovatelé. A tak zachránci světa vydávali “na základě tlaku občanů” nařízení a zákony proti silniční dopravě. Nejznámější je zákon „Locomotive act“ z Anglie roku 1865. Před vozem musela kráčet jedna osoba z tříčlenné obsluhy vozidla pěšky a červeným praporkem upozorňovat jezdce a kočí na nebezpečí. Automobily navíc musely jezdit pomalu - v obcích nejvýše 3 km/hod, mimo obec až 6 km/hod. K tomu každé hrabství požadovalo vlastní licenci za provoz - za tehdy nevídaných deset liber a mnohá stanovila i hodinu, kdy smělo vozidlo jejich územím projíždět. To znamenalo konec slibného rozvoje automobilizmu v Anglii. Zatímco v celé Evropě se pořádaly automobilové závody a elegantní vozy se staly módou, v Anglii šel rozvoj motorismu zcela opačným směrem. Auto totiž v té době považovali někteří angličtí politici za odporný, páchnoucí neřád, který je třeba vymýtit a hned v zárodku zničit. Podle toho to tenkrát na anglických silnicích vypadalo. Kočáry a dostavníky jezdily rychleji jak čtyři míle za hodinu, vozy poháněné motorem se šinuly po cestách hlemýždím tempem a s mužem s červeným praporkem před vozem.
Naštěstí se časem dostali k moci rozumnější politici a praporkový zákon po 30 letech zrušili. Hned 14. listopadu 1896, kdy vstoupilo v platnost zrušení praporkového zákona, uspořádal Motor Car Club první jízdu z Londýna do Brightonu na oslavu zrušení tohoto nesmyslného zákona.
A jak to souvisí s vizí představenou eurokomisařkou Violetou Bulc? Svět přeci nelze změnit podle představ někoho, komu dali politickou moc. A to dokonce tak, že moudrá hlava eurokomisaře stanoví cíl, který všichni musí splnit bez ohledu na reálnost jeho dosažení. A takto ale uvažuje vedení Evropská unie a různé následy takového uvažování pravidelně poznáváme na své kůži. Jako příklad slouží normy emisí pro nově vyráběná auta, kdy se emise mají snižovat, ale jak ukazuje reálný život, přes všechny normy emise neklesají, naopak se ukazuje, že automobily vyrobené podle normy EURO 1 sice mají více některých zplodin než auta vyrobená podle normy EURO 5, avšak ta vyrobená podle normy EURO 5 mají jiné a daleko horší zplodiny. Nebo ta snaha o záchranu planety mícháním biosložek do PHM, nařizování kolika litry po sobě smíte spláchnout i to slavné GDPR. Fyzikání i zákony prostě platí bez ohledu na přání eurokomisařů.
Tedy snad na zrušení euronesmylů budeme čekat 30 let jako tenkrát v Anglii.
Autor je členem Svobodných.
Josef Lebduška
Rozpad EU na obzoru?
Spolu s blížícím se koncem roku se, ostatně stejně jako každý rok, se rojí předpovědi, co vše nás čeká v roce 2019.
Josef Lebduška
Fiskální pakt, nebo dluhová past?
Poslanci schválili 1.11. 2018 přistoupení k fiskálnímu paktu EU. Fiskální pakt, jinak Smlouva o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii, má podle vlády stabilizovat veřejné finance a zabránit zadlužování.
Josef Lebduška
Gender nadevše
Dočetl jsem se ve zprávách, že Česká ženská lobby podala ve čtvrtek trestní oznámení na kněze Petra Piťhu kvůli kázání, které pronesl v katedrále svatého Víta na konci září.
Josef Lebduška
Sčítání na obzoru
Tak je to zase tady. Stát potřebuje - tedy spíš pár dobře placených lidí potřebuje ukázat, že jsou k něčemu užiteční. Budeme se sčítat.
Josef Lebduška
Proč EU oslavuje Marxe
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker přijel na slavnostní odhalení sochy Karla Marxe. Sochu, kterou mimochodem dodal režim komunistické Číny, k 200. výročí narození Marxe.
Další články autora |
Barbaři na hranicích. Fotky od Hamásu zahanbily západní média
Seriál Pokud vás už válka na Blízkém východě unavuje, podívejte se na fotky ze 7. října loňského roku. Ty...
K romskému chlapci po konfliktu s učitelem jela záchranka. Zasáhla policie
Policie řeší incident, při kterém se v Koryčanech na Kroměřížsku fyzicky střetl učitel s žákem....
Pavel ve volební kampani porušil pravidla, zjistila kontrola. Trestu unikne
Premium Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí (ÚDHPSH) nedávno zveřejnil...
Matka žáka přišla do školy na schůzku, na chodbě vlepila učitelce facku
Napadení učitelky základní školy ve Zlíně matkou jednoho z žáků řešili městští policisté. Žena,...
Zemřel český raper Pavel Protiva. Bylo mu sedmadvacet let
V sedmadvaceti letech zemřel raper Pavel Protiva, informovalo hudební vydavatelství Blakkwood, pro...
Prohrát a umřít. Chtěl být prezident USA, ale sesypal se pár dní po volbách
Seriál S odstoupením Joea Bidena z boje se ta pravděpodobnost snížila, přesto to nelze vyloučit – jeden z...
Austrálie republikou? Ať si o tom rozhodne sama, napsal Karel III.
Britský král Karel III. potvrdil, že rozhodnutí, zda Austrálie zůstane konstituční monarchií, nebo...
U rozhledny Bára na Chrudimsku spadl ze skály muž, zemřel
U rozhledny Bára v městských lesích Podhůra u Chrudimi v sobotu odpoledne spadl ze skály 74letý...
Buď válku vyhraje mezinárodní právo, nebo Rusko, míní ukrajinistka
Na Ukrajině se začíná mluvit o volbách. Lidé si myslí, že se prezident Zelenskyj i jeho vláda...
Pronájem přízemních kanceláří 3+k o velikosti 57 m2
Přístavní, Praha 7 - Holešovice
16 100 Kč/měsíc
- Počet článků 42
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1226x