Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Potřeba dobra a spravedlnosti ve světě

To, že ideály nejsou jen prázdné pojmy, ukazuje nespočet špatných příkladů ve světě, kde správné fungování společnosti je narušováno deformovaným chováním, rozvratnou činností a osobní nezodpovědností. Na případu Ukrajiny můžeme vidět, k čemu může dojít ve společnosti, v níž byly zavrženy lidské hodnoty jako tolerance, nenásilí a úcta k druhému. Tam kde je vhodné podhoubí, rozvratné živly nahlodávají nemocný organismus a připravují cestu k jeho rozchvácení a destrukci. Přes všechny snahy mírové diplomacie a celosvětové osvěty se bohužel množství násilných konfliktů ve světě nezmenšuje a nacionalismus, o kterém se věřilo, že bude v éře globalizace patřit do muzejních vitrín, si naopak našel své stálé místo.

Ztráta hodnot, ideálů, úcty a pokory, zavržení náboženství a víry, orientace na konzum a materialismus - to je velice nebezpečná kombinace. V minulosti jsme byli svědky toho, jak se velké a dobře etablované říše v důsledku vnitřní rozpolcenosti a vyhaslosti přes noc roztříštily, sesunuly jako domeček z karet, když byly vystaveny tlaku nepříznivých okolností, nebo nových skutečností. Na jejich místo nastoupila nová, primitivnější kultura, která si na troskách své předchůdkyně vytvořila vlastní svět.To, že by současná civilizace měla nějaké privilegium, že by byla nepotopitelná, si snad nikdo nemyslí.

Problémů, které ze všech stran a směrů útočí, je více než kdy předtím. Jak snadné je nyní vyvolat v určité části světa chaos, rozvrátit nějakou zemi, vyvolat kolaps na trhu. Tím větší nároky se kladou na soudržnost společnosti a jak osobní tak kolektivní zodpovědnost. Několik lidí může nekalou činností přivodit velké problémy mnoha. Malá skupinka extrémistů může uvrhnout zemi do strachu a zničit dlouho a pracně budovaný mír. Pokud je preventivní a mírová činnost zanedbávána, mohou být její výsledky několika cílenými útoky rozprášeny. Vyvolat nedůvěru, pocit ohrožení a boj je s trochou peněz a lidí snadné, vybudovat přátelské vztahy a důvěru, to je těžší. Děláme dost pro to, abychom si zasloužili žít v míru?

Chování členů společnosti určuje trend, kterým se celek ubírá. Každé zaváhání a podlehnutí sobeckým cílům a zájmům, každý kompromis s ďáblem podvrací stabilitu společnosti a činí ji zranitelnější a otevřenější zlovolným silám, které si brousí zuby na jakékoliv sousto, které je v dosahu. Nedostatečná úcta ke své zemi, k národnímu majetku, ke svým spoluobčanům, s nimiž sdílíme chtě nechtě naše životy, vede k rozkrádání toho, co mělo všem přinášet užitek a prospěch, ke znevažování toho, co mělo být chloubou národa, k zaprodávání jiným, kteří těmito nedostatky netrpí.

Poučení, které bychom si měli jako národ a občanstvo společného státu vzít, je: nezanevírejme na hodnoty, na význam národního bohatství, nezavrhujme úctu ke společenství, k lidem a k životu, neztrácejme víru, a nezabíjejme to, co je dobré. Protože když si nebudeme vážit toho dobrého, a za pár drobných jej prodáme, nebudeme pěstovat dobré zvyky a dobré chování, čeká nás jen špatná budoucnost, kde každý přijde o to, čeho si nedostatečně vážil. Vše co zanedbal, ztratí, a dostane to ten, který se o to dokáže lépe postarat.

Pocity marnosti, deprese a zoufalství jsou jen neklamnými příznaky toho, že společnost ztrácí víru a s ní vůli žít a zachovat svoji existenci do budoucna. Naproti tomu jiné etnikum je již připraveno se toho, co nevděční Evropané sami zahazují, chopit a náležitě využít. Vůle k životu a víra v dobro budou určujícími znaky těch, kteří v nadcházejících bojích o světlo uspějí. Ti, u kterých převládne pesimismus, nenávist a zloba, budou čelit destrukci jejich zanedbaného majetku, společného dědictví. Společnosti, v nichž převládne soudružnost, tolerance a víra v mírové soužití a řešení problémů, v nadcházejícím čase změn přežijí. Spravedlnost a poctivé jednání s ohledem na obecný prospěch budou elementy podporujícími životaschopnost a její vyhlídky do budoucna a pomohou jí uchránit se před zkázonosnou mocí.

Jednejme tedy čestně a spravedlivě, bez ohledu na vlastní prospěch a nedovolme zlu uchytit se v našem středu. Svou prací napomáhejme rozvoji a prosperitě, odhalujme zločiny a nepravosti v našem státě a obracejme je v spravedlnost. Každá taková snaha o očištění našeho společného domu se v budoucnu mnohonásobně vyplatí. Jakékoliv napomáhání a tolerování zlého jednání a smýšlení se naopak s nevyhnutelným účinkem vrátí i s úroky. Společnost může krásně fungovat a být bezpečná a vzorná i bez zákonů, policie a trestů, když budou občané dobré mysli, loajální vůči sobě a lidu, když učiní dobro svou svrchovanou a nejvyšší hodnotou, a být spravedlivým a prospěšným své obci bude jejich vnitřním neporušitelným přesvědčením.

Ladislav Zelinka

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Zelinka | středa 4.2.2015 11:11 | karma článku: 11,86 | přečteno: 425x
  • Další články autora

Ladislav Zelinka

Česko je ztraceno

ODS posiluje, vládní strany mají nebývalou podporu. Jak je to možné? Poslední volby ukázaly tuto znepokojivou skutečnost, které se dá jen těžko rozumět.

2.10.2022 v 12:11 | Karma: 35,31 | Přečteno: 1559x | Diskuse| Politika

Ladislav Zelinka

Prezidentské volby 2023: Vlastenecký prezident Josef Skála?

Mainstreamová média poněkud opomíjejí tohoto kandidáta na hrad. Není divu. Je komunista, kritizuje režim, Vládu a snaží se sjednotit českou levici a vlastence. Nepřekvapí, že mají vážné obavy z toho, že by se mu to mohlo povést.

23.7.2022 v 19:07 | Karma: 19,50 | Přečteno: 660x | Diskuse| Politika

Ladislav Zelinka

Vítězství nad nezákonnými opatřeními? Už se nesmí opakovat

Po více než dvou letech už spolehlivěji víme, o čem celá záležitost, která hýbala světem a byla tématem číslo jedna i u nás, byla.

21.6.2022 v 14:54 | Karma: 26,05 | Přečteno: 732x | Diskuse| Společnost

Ladislav Zelinka

Prezidentské volby 2023: Pohled na kandidáta na Hrad - Petr Pavel

Za necelý rok by se měly konat volby prezidenta ČR, představme si tedy dalšího kandidáta, dnes to bude Petr Pavel.

7.3.2022 v 11:29 | Karma: 16,26 | Přečteno: 670x | Diskuse| Politika

Ladislav Zelinka

Prezidentské volby 2023: Pohled na dva kandidáty na Hrad

Volby se mají konat přibližně za rok, můžeme se však již nyní podívat, kdo kandiduje. Dnes bych chtěl představit dvě osobnosti.

26.1.2022 v 14:18 | Karma: 14,00 | Přečteno: 812x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Královna fetiše rozdráždila Ameriku. Její fotografce se klaní i feministky

22. května 2024

Seriál „Nejkrásnější fotografka“ či „nejlepší pin-up fotografka na světě“. Taková čestná přízviska si...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Turek: Z Nerudové mi bývá špatně, o hlasy komoušů a progresivistů nestojím

24. května 2024

Bývalý automobilový závodník a lídr Přísahy s Motoristy Filip Turek patří mezi černé koně...

Česko explodovalo zlatou hokejovou radostí, fanoušci v Praze kolabovali

26. května 2024  11:40,  aktualizováno  23:29

Česko v neděli zažilo hokejový svátek. Fanoušci vyrazili sledovat finále mistrovství světa na...

Pavel se zranil na motorce. V nemocnici na pozorování zůstane několik dní

23. května 2024  20:03,  aktualizováno  22:32

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale vyžádají si...

ANALÝZA: Válka mezi světem a Izraelem? Proč se po něm šlape a žádají sankce

28. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli Od Izraele se v probíhajícím konfliktu s Hamásem část světa odvrací. Například zpravodajka OSN...

Byli jsme jen kořist. Získali mě přes nejistoty, vypráví exčlenka Sinčchondži

28. května 2024

Premium Před křesťanskou sektou Sinčchondži varují odborníci napříč celou republikou. Jak je možné, že...

Jedoucí auto zasáhl na Plzeňsku blesk, na místo museli přijet hasiči

27. května 2024  23:36

Málo vídaná situace se v sobotu odpoledne udála na Plzeňsku mezi obcemi Kožlany a Kralovicemi. V...

Potvrzeno, francouzští vojáci povedou výcvik na Ukrajině. Mají dorazit i F-16

27. května 2024  18:25,  aktualizováno  22:46

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 33
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1189x
Politolog, publicista, spisovatel a badatel na volné noze. Absolvent VŠE v Praze, obory politologie, diplomacie.

Články o společnosti, politice, vývoji ve světě, mezinárodních vztazích; odzbrojení, bezpečnost, změny ve společnosti; aktuální témata i ohlédnutí se za důležitými okamžiky historie české i světové.