Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Křesťanské a židovské kořeny Evropy 6 – Rozvoj vzdělanosti

Evropa (a s ní i Amerika, alespoň ta severní) vykazuje v posledních několika málo staletích nebývalý rozvoj vzdělanosti a s tím spojený rozvoj vědy a techniky.

 

V době, kdy křesťanství začínalo, bylo ve světě několik kulturních center: Římská říše, Blízký a Střední východ (Perská říše) nebo Čína, která stála tehdy asi nejvýš. Západní část římské říše však o trochu později postihla velká pohroma: Nájezdy Germánů zničily prvně severní část říše okolo Dunaje, pak Galii (Francii) a nakonec i vlastní Řím. Zničení bylo velmi důkladné: Budovy byly vypálené, knihovny zničené, školy přestaly existovat, dokonalá síť římských silnic se přestala udržovat a zanikla, zničili i vodovody zásobující města vodou. Pár škol přežilo v dnešním Španělsku. Snad není bez zajímavosti, že většina Germánů útočících na Řím už nevyznávala původní germánské náboženství, ale přijali ariánství, nové náboženství, které uznávalo Ježíše, ovšem jen jako proroka a dále měl v ariánství velký význam kult hrdinů. V těchto bodech se shodovali s islámem, který tehdy ještě neexistoval. Plenění Franků se otupilo, když někdy kolem r. 500 přijal jejich král Chlodovik křest. Kromě Germánů plenili oblast někdejší Římské říše nájezdy barbarů z východu, snad až z mongolských stepí. Asi nejhorší byli Hunové.

Teprve v r. 800, kdy byl korunován Karel Velký, nastalo období, kdy se mohla začít pěstovat vzdělanost. Karel nechal shromáždit všechny zbytky antických knihoven a mniši to museli přepsat na pergameny. Docela je mne je mnichů líto, museli přepisovat například i milostnou poezii. Nikdo jiný však tenkrát nebyl, kdo by to mohl udělat. Toto období se nazývá Malá renesance.

Pak se ve střední Evropě objevili Maďaři, kteří vyvrátili Velkomoravskou říši a obrátili se do dnešní Itálie, několikrát tuto oblast vyplenili. Kolem roku 1000 přijal jejich král Štěpán křest a usadili se. Rozvoj vzdělanosti mohl pokračovat. Na počátku 13. století začali v několika proudech postupovat do Evropy Mongolové pod vedením Džingischána. Na východě Evropy již však byla Ruská říše a ta je zadržela. Sice v roce 1241 jeden proud Mongolů (Rusové jim říkali Tataři) zpustošil Maďarsko a druhý proud zpustošil Polsko a jedna část zajela drancovat i na Moravu, ale hlavní vlnu zachytili Rusové. Boje trvaly mnoho staletí. Zvrat nastal v r. 1380, kdy Rusové zvítězili na Kulikové poli. Krym získali Rusové nazpět až v r. 1783, část Tatarů na něm žije dodnes. Zatím co Rusové ve středověku zadržovali příliv Mongolů, v Evropě se budovaly katedrály, které dodnes představují perly stavitelství, mniši iluminovali nádherné rukopisy a zakládaly se univerzity. V té době byly položeny základy evropské vzdělanosti, i když vzdělanost mnohých jiných oblastí byla tenkrát daleko před Evropou. I vzdělanost Maurů okupujících Španělsko byla před Evropou. Teprve v 18. století se Evropa dostává ve vzdělanosti na prvé místo ve světě. Navíc díky Newtonovi a mnoha dalším byla vystavěna matematika, fyzika a další vědní obory. Proč během 3 století došlo k tomu, že se Evropa dostala na špici a vzdálila se ostatním, tomu se většina historiků a filozofů vyhýbá. Já jsem narazil na vysvětlení, že židé a křesťané považují svět za stvořený Bohem, který sídlí mimo tuto zemi. Přírodu jakožto stvořenou je možné měřit, zkoumat a pitvat. Další náboženství mají představy, že bohové jsou součástí přírody. Příroda je pro ně posvátná, mají k ní úctu a neodvažují se ji zkoumat. Moc mě to nepřesvědčuje, protože muslimové pohled na svět jakožto stvořený převzali od židů a křesťanů, v přírodních vědách však nevynikli. Nedávno jsem zachytil článek, že na nějaké čínské univerzitě publikovali studii, kde skutečnost, že je Evropa předběhla, vysvětlovali stejně: pohledem křesťanů na přírodu jakožto stvořenou. K tomuto pohledu podle nich nedošlo ani konfuciánství. Tedy ani Číňané nepřinesli jiné vysvětlení.

Podle mne hrálo jistou roli soupeření mezi katolickými a protestantskými školami. U nás to byly v 16. století např. bratrské školy a školy jezuitů. Na druhé straně však vím, že to nemůže být ten hlavní důvod, protože na světě bylo mnoho oblastí, kde vedle sebe existovala dvě náboženství a nestalo se to katalyzátorem vzdělanosti.

Autor: Ladislav Jílek | středa 14.12.2016 23:03 | karma článku: 13,18 | přečteno: 209x
  • Další články autora

Ladislav Jílek

Lukáš, Jitka a Irena 4/16 Nevydařená kolaudace bytu

V srpnu bylo založeno družstvo, my jsme se hlásili o čtyřpokojový byt a o dvojgaráž v suterénu. Jeden kolega v práci onemocněl, bylo třeba, aby někdo dokončil jeho práci. Vzal jsem to na sebe. Každá koruna navíc bude dobrá.

26.9.2023 v 8:22 | Karma: 12,00 | Přečteno: 367x | Diskuse| Poezie a próza

Ladislav Jílek

Lukáš, Jitka a Irena 3/16 Dokončení studií a svatba

Já jsem to měl v práci náročné. Začali mi svěřovat složitější úkoly a současně jsem chtěl dokončit studium s červeným diplomem. Po ukončení studia mi v práci svěřovali pak docela náročné úkoly.

25.9.2023 v 8:11 | Karma: 9,86 | Přečteno: 287x | Diskuse| Poezie a próza

Ladislav Jílek

Lukáš, Jitka a Irena 2/16 Rozchod a opětné sblížení

Několikrát se v mém životě stalo, že se nakupilo několik událostí, které jsem musel současně zvládat.

24.9.2023 v 9:55 | Karma: 11,90 | Přečteno: 329x | Diskuse| Poezie a próza

Ladislav Jílek

Lukáš, Jitka a Irena 1/16 Seznámení

V následující povídce je do vyprávění vypravěče vloženo vyprávění pana Lukáše. Každé vyprávění je psáno odlišným typem písma.

23.9.2023 v 21:35 | Karma: 11,83 | Přečteno: 306x | Diskuse| Poezie a próza

Ladislav Jílek

Poslední autobus – 3. Jeden cestující chyběl

Tento příběh vyprávěl jeden štamgast z jedné vesnické hospody a začíná stejně jako předchozí. Uprostřed vesnice stála hospoda a u ní byla autobusová zastávka.

15.9.2023 v 9:42 | Karma: 19,00 | Přečteno: 549x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Bitva o Kolumbijskou univerzitu. Policie udeřila na zabarikádované studenty

1. května 2024  7:08,  aktualizováno  8:32

Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím...

Úprava pravidel čištění odpadních vod v EU bude mít zřejmě vliv na cenu léků

1. května 2024  8:09

Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy...

Role digitálních služeb České televize bude posilovat, říká její nový ředitel

1. května 2024

Jan Souček stojí od října v čele veřejnoprávní televize. V kandidátském projektu uvedl mimo jiné...

Česko si letos během oslav prvního máje připomene i dvacet let v EU

1. května 2024

Sledujeme online Začínají každoroční oslavy prvního máje. V Praze pořádají tradiční setkání strany hnutí a spolky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 421
  • Celková karma 18,38
  • Průměrná čtenost 521x
Žiji v Ostravě, povoláním hutník, narozen 1943, katolík - dost důvodu pro to, abyste mne nečetli.