Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Fotbal - odraz společnosti

Jestli vás zajímá, jaká je hospodářská situace krajů, regionů nebo míst, stačí podívat se na fotbalové tabulky. Kdo má peníze, má fotbal.

Podle tabulek lze až do druhé ligy odhadnout, který region se rozvíjí, který skomírá. Jistě, i na jiných místech se rodí nebo vyrůstají talenty. Ale pokud jsou to opravdové talenty, určitě je někdo brzo přeplatí a přetáhne do ekonomicky silnějšího klubu. To už přece připomíná i další oblasti našeho života, než jenom fotbal.

Kopaná na čelné úrovni už zdaleka nežije z diváků. Žije z televizních práv, z reklamy, z nákupu a prodeje hráčů a čert ví, z čeho všeho. To dost připomíná osud ekonomiky naší země. Ta už také dávno nežije z vlastní produkce, ale ze složitých vztahů globální ekonomiky. Částečně i tady platí, že čert ví, z čeho všeho.

Drobná korupce je ve fotbale běžná. Téměř nikoho už nepohoršuje. Nějak jsme pochopili, že rozhodčí už dávno nejsou amatéři, kteří si kazí neděli pobíháním po hřišti, ale že také musí živit rodinu. Jenom někdy pronikne na veřejnost větší aféra, ale těžko se rozmotává. Svědkové si nepamatují, své výpovědí mění a vůbec netuší, o co vlastně šlo. V konečné instanci takové podezření řeší orgán, který je sám na celé věci významně zainteresován.

Je-li pro slabé výsledky mužstva odvolán prvoligový trenér, jako zázrakem se objeví jako posila v jiném prvoligovém týmu. Velmi zřídkakdy se na takovém postu najde nějaké zcela nové jméno. Zahraniční trenéři? Nelze, nechápou přece specifika našeho fotbalu a nerozumí kolektivnímu nebo tradičnímu pojetí naší hry. Zvláštní ovšem je, že řada našich hráčů úspěšně působí pod zahraničními trenéry v zahraničních mužstvech.

Zase podobnost čistě náhodná? Když je nějaký ředitel pro neschopnost nebo zásadní pochybení odvolán ze své funkce, zanedlouho se objeví ve funkci obdobné. Společenství ředitelů ho prostě nenechá padnout. Také se velmi ojediněle objeví nějaké nové jméno. Patrně musí nahradit někoho, kdo odešel do důchodu nebo alespoň na věčnost. Jinak rotace kádrů pokračuje bez větších zádrhelů.

Český trenér mistrně ovládá taktickou hru. Jeho rozhodujícím zájmem není vyhrát. Tím si totiž příliš nepolepší. Důležité je především neutrpět debakl. Za to by ho mohli odvolat. Rozhodně tedy není výhodné riskovat. Kdyby to nevyšlo, bude kritizován. Pokud zápas jenom tak mužstvo odehraje, trenér to přežije. Bude kritizováno mužstvo, ne trenér a nic tak moc se zase nestane. Prostě to pokaždé nevyjde. Zase podobnost čistě náhodná?  

 Taktický faul. Všimněme si, s jakou samozřejmostí se tento výraz používá. Má být tak samozřejmý i v našem běžném životě? Nebo v politice? Naše morálka prostě chápe, že morálka nesmí být překážkou úspěchu. Naopak. Je kritizován spíše ten, který se ve vhodném okamžiku taktického faulu nedopustil, než ten, který se ho dopustil. Někdy si kladu otázku – nemělo by být sledování fotbalu mládeži nepřístupné? Už jsme si zvykli, že moudří, kteří řídí televizi, jsou přesvědčeni, že potoky krve zdaleka tak neohrožují výchovu mládeže jako nahé ženské tělo. Není třeba se obávat, že by tedy zakázali přenosy fotbalu pro podlamování morálky mládeže. Pokud se ovšem nebudou objevovat v hledišti fanynky nahoře bez. 

Hráč v posledních minutách zápasu upadne na malém vápně a my ho chválíme, jak byl šikovný – tedy pokud je náš. Splnil trenérův taktický pokyn a dosáhl desítky. Pokud je to hráč cizího mužstva, tak je to šašek, komediant a přejeme mu to nejhorší. Je třeba chápat, že chytrostí je možné obejít pravidla. To ovšem nikdy nemůže a nebude platit pro druhou stranu. Druhá strana a vlastně všichni ostatní jsou povinni pravidla dodržovat.

Závěrem lze učinit jasné shrnutí. Je zbytečné vydávat desítky milionů na sociologické a politologické výzkumy o stavu společnosti. Obrovské peníze by se ušetřily, kdybychom se místo těchto studií dívali na fotbal. Vypovídá o duši národa víc, než jakákoli anketa. 

 

Autor: Petr Lachnit | čtvrtek 23.11.2023 8:51 | karma článku: 14,66 | přečteno: 303x
  • Další články autora

Petr Lachnit

Festivalová megalománie

Tak nám v Karlových Varech po roce opět skončil festival přehlídky celebrit a necelebrit. K tomu mohli návštěvníci zhlédnout i filmy, ale o ně ve Varech až tak nejde. V hlavní roli tu opět vystupují peníze, samozřejmě i ty naše.

18.7.2024 v 8:52 | Karma: 18,22 | Přečteno: 330x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Lachnit

Protichůdné české svátky

Pražané, stejně jako lidé z celé republiky, si už tradičně užili prodloužený víkend. Státní svátky oslavili prací na chatě, výlety do přírody a mnoha podobnými aktivitami.

11.7.2024 v 8:56 | Karma: 9,18 | Přečteno: 271x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Lachnit

Platíte za to, co nechcete. Absurdita? Ne, realita

Celá řada mediálních odborníků tvrdí, že současný systém takzvaných koncesionářských poplatků se po více než třiceti letech přežil, a nabízejí jiná řešení.

4.7.2024 v 12:49 | Karma: 36,94 | Přečteno: 924x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Lachnit

Lovec závadných myšlenek

Víte, co je to pretorianismus? Jde o nadměrný vliv vojáků na politické dění, kdy mohou hrát i roli politických arbitrů, a tím se ztotožňovat s legitimními držiteli moci.

27.6.2024 v 8:51 | Karma: 20,00 | Přečteno: 274x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Petr Lachnit

Sociální síť také neznamená Facebook chudých

Sociální neznamená jen chudý, jak se vžilo při obvyklém používání tohoto slova ve vztahu k seniorům. Vždyť sociální síť také neznamená Facebook chudých. Význam se vztahuje ke společnosti. Senioři jsou součástí naší společnosti.

21.6.2024 v 8:15 | Karma: 8,68 | Přečteno: 128x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Policie na Vysočině zastřelila útočícího stafordšírského bulteriéra

21. července 2024  7:40

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Tisíce Izraelců chtějí, aby Netanjahu uzavřel před odletem do USA příměří

21. července 2024  7:29

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Tři klienti za dva dny. Úřad práce na poště neláká, provoz se nově rozšířil

21. července 2024

Premium Česká pošta již několik týdnů na vybraných pobočkách vyřizuje žádosti o část sociálních dávek. Úřad...

Americký ropný průmysl vzkvétá. Firmy generují rekordní zisky, produkce roste

21. července 2024

Americkým producentům ropy se navzdory globálním snahám o masivní expanzi obnovitelných zdrojů i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 157
  • Celková karma 14,21
  • Průměrná čtenost 360x
Nic člověka nepopouzí víc než pocit křivdy. Nic mu neubírá naději víc než nevíra ve spravedlnost. Nejedná se jenom o spravedlivý soudní proces. Jedná se o spravedlivou společnost vůbec. Spravedlivou v získávání vzdělání i zaměstnání, spravedlivou v poskytování léčebné péče, v zajištění důstojného stáří. Prostě ve všem, co se týká života člověka.

Zastupitel MČ Praha 5