Cesta kolem světa - Siem Reap a Angkor Wat
18. června 2017
Vzhledem k tomu, že stejně nemůžu spát, tak se vyhrabu z postele ještě před budíkem, tak tiše, jak to jde se přesunu z pokoje, sednu na motorku, chvíli bojuji s tím, aby se mi povedlo rozsvítit a jedu. Míjím několik zklamaných tuktukářů, kteří stojí u výjezdu z naší uličky a neustále všem nabízí svoje služby, i když asi dost něúspěšně, protože kdykoliv tam jdu, pořád tam stojí. Otravné a někdy až skoro agresivní děti pořvávající dolar, dolar, tu naštěstí tak brzo nejsou.
Pouštím se po silnci směrem k chrámům. Po asfaltu se jede dobře, dokonce už se odhodlám zrychlit i na 20 km/h a po chvíli dokonce na 45, což je maximální rychlost mého modrého vozítka. Motorku parkuji před Angkor Watem, přeběhnu most a zjistím, že na místě u vodní plochy stojí už teď víc než stovka lidí a všichni čekají, až vyjde slunce. Chvíli tam ještě čekám, hledám nějaké hezké místo na focení, ale nakonec sednu na motorku a jedu dál.
Tím pádem mám až do odpoledne skoro všechny chrámy sama pro sebe.
S davy lidí se potkávám přesně ve chvíli, kdy odcházím a přejíždím k dalšímu. To mi poměrně vyhovuje. Na největší dav a tlačenici narazím až u chrámu Ta Prohm, který se vyznačuje zdmi obrostlými obřími stromy. Některé části chrámu jsou opravené, na některých místech je ale jen horda suti s nápisem – nebezpečné území a kolem chrámu se smí chodit jen v předem určeném směru a koridorech. I tak si tu turisté skoro šlapou po hlavě.
Před velkými a hojně navštavovanými chrámy, jako je právě Ta Prohm, případně vodní chrám Neak Pean jsou vybudována malá pódia a na nich hrají kapely složené z válečných invalidů a vybírají peníze na charitu.
Pro mně už nastává čas vyrazit zpět do města. Ujedu ještě asi 6 kilometrů, když se motorka z ničeho nic zastaví. Bez varování. Prostě jede a najednou ne. No paráda. Představím si, jak v šíleném vedru budu tlačit těžký stroj 6 km do města a chce se mi brečet. No jo, ale co mam dělat. Seskakuju a tlačím. Po chvíli jede motorka v protisměru, otočí se a jde se zeptat, jestli mi může pomoct. Nedokážu si představit jak. Nakonec to ale pán vymyslí. Z nosiče sundá svojí hamaku, vytáhne z ní lana, sváže je k sobě a velí: „Sedneš na mojí motorku, pojedeš a potáhneš mě za sebou.“ Snažím se ho přesvědčit, že já na velké motorce jezdit neumím. „Není to těžké!“ Vysvětluje, jak nastartovat, zařadit a po pár metrech ale zhodnotí, že to fakt nepůjde. Tak jinak. Uvazuje mojí motorku na pevno za svojí, před tím se snažil špagát držet v ruce. Sedá na svojí motorku a táhne mě za sebou.
Když se mi pak díky mizerným brzdám nepodaří dost rychle zastavit a příliš dlouhé lano se zamotá do předního kola, tak všechno převáže ještě jednou na kratší vzdálenost a můžeme jet. Jakmile se vracíme k městu a začne houstnout provoz, je to už trochu nebezpečné. V každé křižovatce pak vjede opatrně do jejího středu, rozpaží obě ruce se zdviženými dlaněmi a pokračuje. Do teď se divím, že jsme celou cestu přežili ve zdraví. U půjčovny se se mnou loučí, odmítá peníze a odjíždí zase svojí cestou.
Paní z půjčovny se zase omlouvá, že mi zapomněli dát vizitku s telefonním číslem, na které se má volat, když dochází baterka, aby dovezli novou. No jo, ale stejně nemám telefon, takže by mi to nepomohlo. Odevzdávám motorku i přilbu a vracím se do hotelu.
Asi za 3 hodiny začne šílený liják. Měla jsem štěstí, že mě nepřepadl na cestě. Pokud bych motorku celou cestu tlačila, vrátila bych se zřejmě promáčená na kost.
Po dešti odcházím na večeři a na kokos a následně se v hostelu potkávám s Georgem a seznamuji se s pár dalšími lidmi. Sedáme si k bazénu a povídáme. Někteří jsou tu na dovolené, jiní jako dobrovolníci. Pomáhají budovat školu v jedné malé vesnici. Sedíme a povídáme asi do půlnoci, pak se odebírám do postele. Spánek ovšem stále není příliš kvalitní.
19. června 2017
Celý den trávím v hotelu. Párkrát se jdu zchladit do bazénu, ale primárně si naplánuji cestu domů. Hodím do vyhledavače letenek odlet z Yangonu na konce července a hledám nejlevnější variantu. O 6 000 Kč levnější, než druhá nejlevnější je letenka do Porta. Jak se dostat z něho do Prahy, začnu řešit až později. Teď jsem ráda, že mám letenku do Evropy a na jednu stranu se těším domů, na druhou mě mrzí, že se moje cestování pomalu, ale jistě, chystá ke konci.
Ještě taky píšu naší vrchní sestře, jestli bych se mohla vrátit do původní práce. Schválí mi to, čímž mi návrat dost usnadní. Zpětně musím říct, že jsem měla obrovské štěstí. Kdyby už na jejím místě byla osoba, kterou nám tam nasadili později, asi bych si cestou domů musela hledat práci jinde.
Večer se opět vydávám na trh na večeři a kokos. Už jsem tu skoro jako doma.
20. června 2017
Ráno mě překvapuje velká fronta u recepce. Její vznik se objasňuje docela rychle. Změnili heslo na wifi, takže si všichni jdou pro nové a protože recepčnímu došli poznámkové lístečky, píše ho na toaleťák.
Počkám si, až jsou všichni uspokojeni a jdu se přeptat na autobus do Saigonu (dnes Ho Chi Minh, ale to je moc dlouhé na vypisování…). Na jízdenky tu mají speciální stolek pro pracovníka cestovní agentury, takže musím chvíli počkat, než přijde. Nakonec se domlouváme na odjezd zítra v noci, protože dnes už nemají noční autobus, ale jen denní a byla bych na hranicích zřejmě příliš brzo, když mám vízum až od 21. Beru tedy lístek na přímý spací autobus zítra o půlnoci a vyrážím se projít po městě. Porozhlédnu se po místních chrámech, tržištích… U nějakého společenského domu cvičí spousta lidí asi jógu. Ti, kteří se nevejdou na nádvoří, cvičí na ulici. No o Siem Reap se nedá říct, že by to bylo město ošklivé, ale nějak přehnaně krásné taky ne.
Večer trávím jako obvykle.
21. června 2017
Tentokrát se rozhodnu, že si zajdu na pořádnou snídani do jedné z restaurací. Dám si k ní výbornou kávu a následně se jdu na chvilku projít městem a pak sednout do společenské místnosti hostelu a zpracovávat fotky.
Venku je takové podivné počasí, celý den zataženo, chvílemi prší, ale ne tak strašně, jako jsem tu zvyklá.
Pořádný liják začne až po setmění a ve chvíli, kdy se začnu chystat k odjezdu.
U hostelu nás vyzvedne dodávka, která nás doveze k cestovní agentuře, kde nás nechají stát venku na dešti a čekáme na autobus. Ten je celkem zvláštní. Nemá sedačky, jen lehátka ve dvou patrech. Vybírám si jedno spodní, na mojí výšku je dost těsné, ale nakonec se mi tam pod dekou s princeznami podaří docela rychle usnout.
22. června 2017
Zarazí mě, když nás asi v 5 ráno začnou budit, že vystupujeme. Domnívám se, že jsme na hranicích a překvapuje mě, jak je to brzo. Omyl, nejsme na hranicích, jsme v hlavním měste Phompenhu a máme přestupovat. Přestoupit znamená, že nás pošlou na taxi, ať se necháme odvézt k agentuře a tam počkáme na ranní autobus. Přemýšlím, jestli to myslí vážně. Protože tahle představa přímého autobusu trochu odporuje zdravému rozumu. Když nás ještě řidič varuje, abychom si nebrali tuk tuk, jehož řidič nemá modrou košili, začínám se bát. Nakonec nás ale naskládají do několika tuk tuků s tím, že jeho cena je v ceně jízdenky, byť z nás samozřejmě pak tuktukáři zkoušejí vymámit další dolary. Vystupujeme u agentury a potkáváme se s dost naštvanými lidmi, kteří si zaplatili „přímý bus“ ze Siem Reap v 8 večer, takže je ve dvě ráno vyhodili tady a stejně jako my mají čekat do 8 ráno na další.
A tak čekáme. Před 8 přijede starý a dost omšelý autobus, náš autobus. Jdu dovnitř a vybírám si jednu samostatně stojící sedačku v zadní části. Problém je, že drží jen na jednom šroubu na jedné noze, takže jakmile se autobus rozjede, sedačka se se mnou začne otáčet a pohybovat. Stěhuju se na jinou, ta už drží v podlaze, ale zase velice blízko té předchozí, takže se mi do mezery mezi nimi nevejdou nohy. Sedám si tedy přes dvojsedačku a nohy nechávám do uličky.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 5.
Camping Mougas - Saians cca 35 km. Stále pokračuji v cestě podél oceánu do Santiaga a jako obvykle si trochu pobloudím a část cesty si dokonce zopakuji.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 4.
Caminha - Camping Mougas cca 32 km. Překračuji hranice do 20. a posledního státu mojí cesty - Španělska. Camino dnes vede jednou z nejkrásnějších částí při pobřeží Atlantského oceánu.
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 3.
Viana do Castelo - Caminha. Oficiálně by to měla být cesta na 28 km. Díky bloudění to ale bylo zřejmě o dost víc...
Klára Kutačová
Cesta kolem světa - Camino de Santiago na kole (Portugalskou pobřežní cestou) den 2.
Esposende Marinhas - Viana do Costelo (cca 25 km). Včera jsem se rozhodla, že nebudu trhat kilometrické rekordy a pojedu každý den do 30 km. Času mám dost a chci si cestu víc užít.
Klára Kutačová
Když se vládní představitelé vysmívají vlastním nařízením...
... a všem lidem, kteří je stále dodržují, ať už z vlastního přesvědčení, anebo čistě z obavy z možných sankcí.
Další články autora |
Aralské jezero vstává z mrtvých. Voda se vrací a do ní i život
Objem vody v severní části Aralského jezera se od roku 2008 zvýšil téměř o polovinu, uvedly...
Miliardář Leon Tsoukernik po užití léku zkolaboval. Není jasné, zda se probudí
Miliardář a blízký přítel Ivany Gottové Leon Tsoukernik (51) zkolaboval ve svém sídle v Chodové...
Havárie historické bojové techniky na jihu Čech: dva mrtví, osm zraněných
Při ukázkách historické bojové techniky u Horního Dvořiště na jihu Čech došlo k tragické nehodě....
Kdo nečeká, není Čech. Antireklama na Českou poštu ovládla sítě, smějí se i pošťáci
Sociálními sítěmi se od středy rychle šíří zábavné video režiséra Vladimíra Špičky, které si dělá...
„Ukrajina přestane existovat už letos.“ Kreml předpovídá i zánik Moldavska
Bývalý šéf ruské tajné služby FSB a jeden z nejbližších poradců diktátora Vladimira Putina Nikolaj...
Přímé lety, kultura, studium. Fiala s vietnamským protějškem uzavřeli partnerství
Posílení obchodních vztahů, ale také užší spolupráci ve vědě a výzkumu mezi Českem a Vietnamem si...
Poslední akt teroru. Hamás vnutil propuštěným Izraelkám dárkové tašky
Premium Jsem nejšťastnější na světě, uvedla v pondělí Emily Damariová, která se o den dříve spolu s Romi...
Ochrana před Trumpem. Biden dal preventivní milost generálovi i epidemiologovi
Končící americký prezident Joe Biden udělil preventivní milosti generálu Marku Milleymu,...
Ypsilonka končí. Nový ředitel Tománek z ní udělá studentskou scénu DAMU
Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan DAMU v Praze František Tománek, jehož koncepce...
- Počet článků 283
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1085x
Snila jsem o cestě kolem světa, se kterou jsem začala pomalu a pozvolně před devíti lety, kdy jsem se vydala poprvé sama do Íránu, kam jsem se ráda ještě dvakrát vrátila. Od té doby jsem se snažila (většinou sama) každý rok vycestovat do bližších i vzdálenějších míst, nasávat jejich atmosféru a co nejvíc fotit.
Moje prozatím největší, nejdelší a nejvzdálenější cesta se uskutečnila od 8. ledna do 17. srpna 2017 kdy jsem se nejprve přidala do devítičlenné posádky na cestu Aviou Jižní Amerikou https://www.facebook.com/aviou.cz/ a následně již sama pokračovala do USA, Kanady, Jihovýchodní Asie a Západní Evropy. Během 222 dní jsem navštívila území 20 států a vystřídala rozličné dopravní prostředky včetně skládacího kola, které jsem koupila v Bangkoku, projela na něm kousek Barmy a nakonec ho letadlem dopravila do Portugalska a (ne)dojela s ním do Santiaga de Compostela. Tím jsem obletěla a objela zemi kolem do kola, viděla nespočet nádherných míst, zažila mnoho neskutečných věcí a hlavně jsem potkala spoustu úžasných lidí.
A o tom všem bych vám ráda vyprávěla s pomocí svého blogu...
Seznam rubrik
- Lofoty 2016
- Země zaslíbená
- Po stopách Nikdykde
- Neuschwanstein
- Norsko 2013
- Tyrkysová země II.
- Tyrkysová země III
- Ze života s Chrtem v nouzi
- Nessie na výletě
- Jak jsme (ne)bydlely
- Pochod Marodů - Nízké Tatry
- Expedice Absurdistán
- (Sou)žití s fofrklacky
- Šifrovačky s Dogtopusem
- Výlety po ČR
- Skandinávské bloudění 2015
- Tyrkysová země I.
- Nezařazené
- Osobní
- Cesta kolem světa