Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mordechaj Maisel

Mordechaj ben Šemuel Maisel ve zkrácené formě Mordechaj Maisel byl jedním z nejvýznačnějších obyvatel rudolfínské Prahy. Zaujal Jiráska (Staré pověst české) i Davida Ganse (Ratolest Davidova).

Mordechaj Maisel se narodil v roce 1528 v Praze. Pocházel ze staré židovské rodiny, která odvozovala svůj původ od exilarchy Mar Ukby. Jméno Maisel se v Praze objevuje okolo roku 1425, byl to rabín Jicchak Ajzik Maisles me-Prag. Nejstarším doloženým předkem byl jeho děd Meir Maisel, který měl se dvěma ženami (Gitl a Dubra) asi 10 dětí. Jedno z nich, Samuel byl otcem Mordechaje.

O mládí Mordechaje Maisela se skoro nic neví, ale předpokládá se, že byl on i jeho rodina dekretem císaře Ferdinanda z roku 1541 vyhnán s ostatními židy z Prahy. Židé byli nařčeni ze založení velkého množství požárů, spolčování se z Turky, kažení mince a dalších věcí. Dekret byl zrušen v roce 1545. Židé byli znovu vypovězeni v roce 1559, návrat jim byl povolen o dva roky později.

První písemná zmínka o Mordechaii Maiselovi pochází z roku 1569, jedná se o záznam obchodních vztahů mezi ním a Isaacem Roefem. Maisel si později vzal jeho dceru Chave za svojí první ženu. To již v Čechách vládl Maxmilián II, který byl k židům o hodně vstřícnější. V roce 1567 potvrdil židovská privilegia, uvolnil podmínky pro obchodování židů a přislíbil, že je nikdy nevyžene. Právě obchodování bylo asi původním zdrojem Maiselova bohatství. Jirásek ho sice připisuje trpaslíkům a primasovi Jizchakovi, který se stal jeho tchánem, Gans o jeho původu nemluví, ale jiné zdroje zmiňují obchod. Výčet jeho obchodních aktivit je impresivní, obchodoval s kovy, hedvábím a kořením, měl obchodní spojení v celé Evropě a na Blízkém východě. Byl společníkem v několika stříbrných a zlatých dolech. Založil úspěšný bankovní dům. Od roku 1592 směl svoje půjčky registrovat u Nejvyššího purkrabí a od roku 1593 směl obchodovat neomezeně. Dále se mu dostalo speciální protekce proti křesťanským žalobám. Stal se dvorním židem Rudolfa II půjčoval dvoru peníze. Půjčoval členům panovnického rodu a veškeré vysoké šlechtě. Byl dlouholetým členem Rady židovských starších a od roku 1592 primasem Židovského města pražského.

Byl ovšem i štědrým mecenášem. Podporoval a šatil chudé, bezúročně půjčoval malým řemeslníkům, každý rok provdal dvě vylosované panny, podporoval studenty, vědu a umění. Vybudoval tři studovny (klausy, později přebudované na Klausovu synagogu) a povolal k nim z Mikulova Jehudu Löwa ben Becalela více známého jako rabi Löw. Vybudoval Židovskou radnici, nechal vydláždit hlavní ulice v pražském ghettu a některé nechal opatřit lampami. Vystavěl špitál pro chudé, postavil dům pro veřejné lázně a mikve. Pražské židovské obci daroval několik svitků Tóry se zlatým a stříbrným náčiním. Podporoval i chudé židy v Polsku. Nechal vystavět Vysokou synagogu a se svojí druhou manželkou Frumet nechal vybudovat nádhernou synagogu dnes nazývanou Maiselovou. Výčet jeho dobročinnosti se zdá být nekonečný. Dokonce daroval 100 tolarů na výstavbu kostela sv. Salvátora.

V roce 1598 Rudolf II. znovu potvrdil všechna jeho privilegia a slíbil, že Maisel může naložit se svým majetkem podle svého uvážení. Maiselova poslední vůle byla sepsána v souladu s Imperiální chartou 1. března 1601 a obsahovala odkazy chudým, jeho synagoze, dva domy jeho synovcům a velké množství peněžních odkazů císaři, příbuzným a chudým celkově víc než 50 000 zlatých. Mordachaj Maisel zemřel 13. března 1601. Rudolf II. sice poslal na pohřeb zástupce, ale svůj slib nedodržel. Veškerý Maiselův majetek v ceně asi 545 000 zlatých, byl zabaven Českou kanceláří a Maiselovi synovci Šemuel Maisel a Moše Kafka byli zatčeni. Maiselovi dědici a židovská komunita sice protestovali, ale dohady trvaly až do roku 1699 a zůstaly nevyřešeny.

Arno Pařík vysoce hodnotil Maiselovu činnost jak v českém, tak i v celoevropském kontextu. Pražská židovská komunita zažívala za jeho života a pak ještě dalších čtyřicet let obrovský rozvoj a prosperitu. Stala se po Římu druhou největší v křesťanské Evropě. V Evropském kontextu se stal předlohou pro dvorní židy, kteří se stali zprostředkovateli modernizace židovstva v letech 1650 až 1750.

Autor: Václav Kunft | neděle 26.5.2024 9:35 | karma článku: 16,09 | přečteno: 226x
  • Další články autora

Václav Kunft

Červnová louka

Mám rád červen. Je již teplo, ale není vedro. Přechod z jara do léta, od květů k plodům. A ta občasná bouřka jen pročistí vzduch.

16.6.2024 v 10:26 | Karma: 12,55 | Přečteno: 331x | Diskuse| Poezie a próza

Václav Kunft

Různé tvary tmy

Jsou různé druhy tmy, děsivé, tišící, nic neříkající. Není jenom tma fyzická, tedy absence světla, jsou i jiné absence a hrůzy.

13.6.2024 v 13:58 | Karma: 10,58 | Přečteno: 289x | Diskuse| Poezie a próza

Václav Kunft

Dvě dlaně.

Co bylo v životě jen tak a co opravdové? Co bylo v životě sen a co pravé? Nevím, možná že oboje, ale to přece není možné. Nebo je?

9.6.2024 v 10:59 | Karma: 11,39 | Přečteno: 352x | Diskuse| Poezie a próza

Václav Kunft

Zahrada Libozvuky

Tak jsem si to ošklivé počasí dovolil odlehčit dalšími libozvuky a ono se kupodivu zlepšilo. Libozvuky (podsekce poslednin) nemusí dávat smysl, ale musí znít hezky.

6.6.2024 v 10:06 | Karma: 11,02 | Přečteno: 328x | Diskuse| Poezie a próza

Václav Kunft

Nerozvážná nevěra

Pro letmou chvilku a náhodné pokušení se dá zahodit něco, co bylo léta budováno. Hloupost, nebo nesmyslná hra? Kdo ví?

2.6.2024 v 16:50 | Karma: 15,56 | Přečteno: 484x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

Ruská jaderná ponorka plula u pobřeží Floridy. Fotky ukazují její poškození

19. června 2024  13:53

Ruská flotila, která navštívila Havanu, se rozdělila. Část pluje od Kuby směrem k Venezuele,...

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Tři dny v práci, poté domů s majákem. Ministr Bek jel záchranářskou uličkou

19. června 2024

Premium Ministerstvo školství proplácí coby přespolnímu politikovi Mikuláši Bekovi (STAN) přes 57 tisíc...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel ve 13:23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

Kdyby evakuovali školu, žil by, říká bratr oběti. Rakušan podle něj něco kryje

20. června 2024

Premium Rodiny obětí střelby na fakultě kritizují policii – ta i ministr vnitra mlčí. „Kdyby policie řekla,...

Romance dvou diktátorů. Severokorejský vůdce Kim kuje pikle s přítelem Putinem

20. června 2024

Premium Tak už to prasklo: severokorejský diktátor Kim Čong-un si našel nového „nejlepšího přítele“....

Východem Česka prošly silné bouřky a krupobití. Padající strom zabil člověka

19. června 2024  7:32,  aktualizováno  23:41

Pásmo velmi silných bouřek prošlo přes východní Čechy, Moravu a Slezsko. Bylo mezi nimi i několik...

Vondra zesměšnil gender Kolaji. Trapárna, eklhaft, reagují Bartoš a další

19. června 2024  22:02

Lídr koalice SPOLU Alexandr Vondra, který získal křeslo v Evropském parlamentu, se na platformě X...

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...

  • Počet článků 275
  • Celková karma 12,30
  • Průměrná čtenost 270x
Dědek ročník 1946. Původním povoláním básník a tremp. Potom exulant, starostlivý otec, podnikatel, trochu cestovatel. Nyní důchodce píšící své posledniny. Celoživotní student.

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

  • Eva Sádecká