Proč pro pomoc syrským sirotkům nelze použít Wintonův systém ani zkušenosti z jugoslávské

migrace? Jak to souvisí s informacemi od starých indiánů a s tím, co jsme řešili před několika lety, kdy jsme o migraci myslí ještě v takové míře ani nezavadili? 

V roce 2011 a 2012 řešila alespoň část naší společnosti konec světa. Už v roce 2009 jsme o tom se studenty diskutovali. Hysterici mluvili o nějaké katastrofě, realističtí lidé se podívali do starých spisů Mayského kalendáře (ze kterého ta informace pochází) a do reality současnosti a byli schopni vysoudit to, co se potom skutečně v reálu dělo a dějese i dál:

Vývoj světa se kontinuálně urychluje a svět se propojuje. Do roku 2012 byli schopni staří Mayové kdysi předpokládat, jak se asi svět bude vyvíjet a tak se také dělo. Ale říkali a psali, že po roce 2012 nabere vývoj světa tak rychlé obrátky, že nemají šanci to dopředu vědět, bude hodně záležet na nás. A tím se myslel "konec světa". Byl to konec starého světa, do jisté míry alespoň v nejhrubších rysech předpovídatelného a od roku 2013 žijeme nový svět, který přináší nečekané více, než dříve. 

Je to dáno různými faktory, některé z nich zmíním:

a) Technický pokrok, který vyučován a jsa v mentálním poli lidstvu generuje čím dál rychleji nové objevy.

b) Obory jsou někde hodně propojené a někde naopak - dochází k velké specializaci a tak není snadné předpokládat, co to udělá s celkem do budoucna.

c) Propojili jsme se dopravou.

d) Propojila se i náboženství (v pozitivním) a ostny různosti se ale také zostřily.

e) Propojili jsme se skrze internet a mobilní telefony, téměř všichni mají fotooaparát a videokameru v rámci svého přístroje. 

V rámci toho se komplikuje obchod - na jednu stranu můžeme mít na co si vzpomeneme a také lidská tvořivost se může dostat všude (mohu vlastnit něco užitečného, co vymyslel někdo na druhém konci světa) - což je skvělé. Na druhou stranu se plýtvá pohonnými hmotami a hlavě se ztrácí lokální hospodářství, zejména zemědělství, což má tragické dopady na krajinu a do budoucna samoúživnost. 

Technický pokrok nám umožňuje rychleji komunikovat, sdílet informace, ale zároveň nás oddaluje sama sobě - lidským kontaktům, vnímání sebe sama, fyzické orientaci atd., tj. základním darům planety Země, hmoty a lásky, zkušenostem ve vztazích s lidmi z masa a kostí. Velká výzva to skloubit - technické vymoženosti a základní dary života na planetě Zemi. Právě z tohoto důvodu indiánští šamani zvou Evropany do svých zemí a kromě toho, že vědí, že je těžební business vyhubí. Vnímají důležitost své moudrosti a léčitelských dovedností v rámci hlubokých duchovních a přírodních učení jako opozitum pro rovnováhu velmi technického světa. Podobně tak činí jogíni od sedmdesátých let minulého století, když učí i v Evropě a Americe. 

Dalajláma je klíčovou postavou pro vědomí toho, co mají náboženství společná. Kromě toho, že si fyzicky prožil v různých obdobích všechna zásadní náboženství světa a uměl z nich vytáhnout krásné jádro a to společné (základ světa)  i rozdílné (různé cesty), připomíná lidem, že v dalším vývoji lidstva je cílem, aby lidé pochopili, že právě jednotlivá náboženství jsou různé cesty, ale psychologický základ je jeden. V tom právě přichází transpersonální psychologie, která je i v Čechách už velmi dobře etablovaná (vzpomeňme i na Stanislava Grofa), se zásadními poznatky o lidské psychice, které jsou pro lidskou duši patrně univerzální (včetně principů psychohygieny apod.). 

V rámci náboženských konfliktů, zasahování západu do kultur východu, klimatické změně, propojení přes internet a mobily ale došlo ještě k jednomu fenoménu: Luk se totiž napíná k prasknutí nejen tím, že se podmínky zhoršují nebo komplikují (kromě pozitivních jevů), ale i tím, že při globálním propojení se propojuje svět jako takový. Propojuje se komunikace a tím i touhy, ovlivňujeme se navzájem. A tak touha migrantů po mobilu a našem pohodlí je zcela pochopitelná. Jenže přístup ke studiu a k práci se u různých kultur liší - je to propsané i do genů: Sever po staletí nucen k zajištění tepla na zimu musel a musí být pracovitý, na poušti toho moc neuděláte a v tropickém deštném pralese jíte ovoce ze stromů a občas ulovíte nějakou rybu, chýška stačí. Žije se na pohodu. Indie v koncentraci na Bytí (část společnosti - brahmíni) či na výuku základního žití také není Evropa. 

Proto nelze srovnávat pomoc Wintonovu evropským dětem  za specifických válečných podmínek, kdy byli lidé rádi za to, že přežili a když dostali vzdělání, tak to byl zázrak, s dnešní dobou. Nelze ani srovnávat současnou migraci s migrací jugoslávskou, protože ta probíhala v době, kdy jsme žádné internety a mobily neměli, ani obchodní centra na každém kroku a konzumismus v takové míře. Bylo to v době, kdy jsme hledali sami sebe a sice opojeni konzumem, nebyl konzum tak prostoupený společností a únik do virtuální reality (který se děje potom o to snadněji migrantům v cizím prostředí) ještě vůbec nenastal. Ten přišel pomaloučku někde okolo roku 2004 a já ho ve škole zaznamenala v roce 2007 - pouze v rovině toho, že občas mi nějaké dítě dalo pokyn jak počítači a začala se projevovat první nervozita a zhoršená schopnost formulovat celé věty. Od roku 2009 jsem pozorovala už markantnější změny. 

Ještě v roce 2014 neměly ve škole všichni chytré telefony (obr. Procproto). Dneska od určitého ročníku jsou to skutečně skoro všichni. Pokud rodina a škola funguje, únik do virtuálních světů není takový, ale pokud jsou závažnější obtíže, je to lákadlo veliké. I v případě laxní duše daného člověka, což se děje kromě problematicky fungujících rodin (i dědičné) nezanedbatelnému procentu Rusů. Dříve se dostávali do Čech jen nejproaktivnější Ukrajinci a Rusové, teď jdou další a ne zdaleka všechny rodiny žijí nějakým vytvarovaným stylem. Někdy je to skutečně úplná "cochcárna" a začíná se pomalu, ale pozorovatelně vytvářet nová vrstva společnosti. Věřím, že i jako školy dostaneme větší pravomoci a možnosti s tímto stavem něco dělat a tak možná i lenivějším duším v proaktivnosti pomoci nárazem na holou skutečnost. 

Proto v této zcela nové situaci po problematických zkušenostech ze západu není možné se divit, že i my učitelé klademe řadu otázek v rámci přijetí syrských uprchlíků a vůbec v rámci migrace jako takové. Vztahuje se to totiž k tomu, že kromě jinakosti kultury (což ani u Jugoslávců nebylo tak markantní) je zde rozdíl časový!! se vším, co výše popisuji. 

Kromě vše zmíněných rozdílů oproti Wintonových dětem a částečně i uprchlíkům z Jugoslávie muslimské a obecně i syrské rodiny drží hodně pohromadě a tak děti v uprchlických táborech v Libanonu se přirozeně ujala širší rodina, dětí v Řecku muslimská komunita, nejsou tam samostatné děti a Syřané se naopak bojí, že jim svěřené děti budou vzaty, neboť je pro ně důležité je vychovávat v jejich kultuře (nejen islámu). Vzhledem k posílení Bašara Asada a zastavení některé humanitární pomoci do Libanonu se ocitají uprchlíci v těžké situaci. Vrátit do Sýrie se chtějí všichni, ale jen někteří mohou - ti, co nejsou na černé listině. Ti, kteří na černé listině jsou (10-20%), o těch je třeba debatovat - jak jim pomoci, neboť jejich návrat by znamenal téměř jistou smrt. Pomoc ale znamená buď si vzít sem celé široké rodiny, nebo jim pomoci mimo naše území - v uprchlických táborech. Obě varianty skýtají řadu problémů, ale jsou k věcné diskusi bez paniky. Když vezmu variantu příchodu rodin do Čech, tak by to znamenalo integraci, nikoliv dočasnou pomoc, protože na černé listině budou doživotně. Pokud bychom se k tomu rozhodli, vyvstává ale jasná otázka, jak to prakticky provést? Jak s tím nakládat ve školách a při jejich velké množivosti, jak s tím naložit do budoucna a kolik jich vůbec přijmout? Je totiž jasné a nelze vůbec uvažovat o jiné variantě, že budou chtít žít islám a svoji kulturu a to znamená kromě možného zahalení (u některých) nesmět plavat, kreslit postavy, protesty proti postavám apod. vůbec, velký otazník, zda se budou chtít učit jazyk (zkušenosti jsou spíše špatné). 

Více viz: https://video.aktualne.cz/dvtv/kutilova-sirotku-ze-syrie-se-ujaly-jine-rodiny-plan-prevezt/r~55abb6eac0df11e890ecac1f6b220ee8/

Proto se pomoci dětem nezříkám, ale odmítám se do ní vrhat bezhlavě neodborně. Od roku 2014 žádám o odbornou diskusi na dané téma a zatím jsem se jí až na pár odborníků nedočkala.  Chybí jako odborné celospolečenské téma. Okamura a pod jejich tlakem Babiš je rovina strašení a rovin získávání politických bodů (a samozřejmě i to změnilo a mění pole vnímání), ale zásadnější vidím výše zmíněná témata. Prosím tedy všechny lidi se zkušeností s migrací, výukou jazyků, azylem i integrací odlišných kultur, nechť se semknou v odbornou skupinu. Pokud někdo bude mít pocit, že má smysl i mě oslovit, tak to samozřejmě jde, a jinak přidávám svůj článek z nedávné doby, kde jsou i konkrétnější otázky: 

https://kulhava.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=679366

V DISKUSI POD TÍMTO ČLÁNEK PROSÍM O SLUŠNOST, VĚCNOST A VZTAH K TOMUTO ČLÁNKU. 

Alena Kulhavá

Autor: Alena Kulhavá | sobota 29.9.2018 11:35 | karma článku: 18,28 | přečteno: 991x

Další články autora

Alena Kulhavá

Poprask kolem kněze Marka Orko Váchy: Přečtěte článek až do konce

Měl být Marku Orko Váchovi zrušen malý úvazek v Praze? Co říká církevní právo a proč se nemalá část věřících vůči rozhodnutí arcibiskupa Graubnera brání? Kam se církev vyvíjí? Co čeká Otce Váchu?

17.2.2025 v 21:00 | Karma: 19,31 | Přečteno: 913x | Společnost

Alena Kulhavá

Je čas odklonit se od Pařížské dohody?

Už před lety jsem prostudovala 13 knih v angličtině o klimatu, který mi zaslal náš přední klimatolog. Pařížskou dohodu se nám nepodařilo naplnit, Donald Trump nastupuje a Čína začíná válcovat světový obchod. Co dál?

22.1.2025 v 23:56 | Karma: 14,34 | Přečteno: 543x | Společnost

Alena Kulhavá

Greendeal nebo cirkulární ekonomika a ekonomické příležitosti Čechů?

To, že změna klimatu je realitou víme většina z nás od roku 2019. Tam začal i intenzivnější greedeal (pochopitelně). To, že nás z ohrožení (kromě počtu obyvatel) mohou vytáhnout jen real. technologie, víme také. Co tedy s tím?

15.11.2024 v 22:08 | Karma: 6,93 | Přečteno: 180x | Společnost

Alena Kulhavá

Důchodová reforma pod drobnohledem

Které části důchodové reformy Mariana Jurečky nám pomohou a jak se podaří vyřešit komplikaci dvou poslanců jiných stran? Co ještě čeká současnou vládu (a která ministerstva) čeká a co čeká tu budoucí?

11.11.2024 v 0:38 | Karma: 9,94 | Přečteno: 438x | Společnost

Alena Kulhavá

Jak aktivně oslavit vznik Československa?

Jsme v různých životních fázích, ale tři věci potřebuje naše republika v těchto dnech v souvislosti s oslavou vzniku Československa určitě a můžete je snadno udělat s menší námahou. Ta čtvrtá je už náročnější.

28.10.2024 v 10:41 | Karma: 7,15 | Přečteno: 157x | Společnost

Nejčtenější

Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje

20. dubna 2025  8:48,  aktualizováno  13:55

Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...

Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií

21. dubna 2025  18:19

Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Dan Bárta si traumaticky poškodil sluch, J.A.R. přesouvají vyprodané koncerty v Lucerně

16. dubna 2025  19:27

Populární kapela J.A.R. musela přesunout na jiný termín dva vyprodané koncerty v Lucerna Music Baru...

Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec

18. dubna 2025  9:30,  aktualizováno  19.4 7:18

Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...

Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let

21. dubna 2025,  aktualizováno  12:07

Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...

Menší motivace hlásit nákazu v chovu? Stát značně snižuje náhrady za ušlý zisk

24. dubna 2025

Premium Pokud se do chovu zvířat dostane ptačí chřipka nebo třeba salmonelóza nebo jiná na člověka přenosná...

Vojačky USA už nesmějí mít lehčí fyzické testy než vojáci. Kdo dvakrát neprojde, letí

24. dubna 2025

Premium Skoro je záhadou, že kvůli tomu feministky a bojovnice za práva žen ještě nezahájily protestní...

Jak zemřel vrah českého vojáka. A proč teď čtveřici z elitních jednotek hrozí doživotí

24. dubna 2025

Premium Byl říjen 2018 a afghánský voják Vahidulláh Chán z ničeho nic začal na vojenské základně Šindand v...

Ukrajina trvá na příměří před rozhovory o míru. Zelenskyj chválí schůzku v Londýně

23. dubna 2025  23:02

Pět klíčových zemí - Ukrajina, USA, Velká Británie, Francie a Německo - jednalo v Londýně ohledně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 240
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1146x
Učím biologii, chemii, zeměpis, výchovu ke zdravÍ, hudební výchovu, letos i kroužek doprovodné kytary. Zároveň jsem (již jen okrajově) poradcem ve zdravém životním stylu a pro léčbu chronických onemocnění. Zpívám, zajdu občas na mši, zatancovat, miluji hudbu, přírodu, příležitostně medituji, maluji, praktikuji jógu a "vím, že nic nevím". Jsem vděčná za život na Zemi. 

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.