Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výzvy prezidenta směrem k vládě,možnosti a výzvy občanů: Nová situace, realita ze zákulisí

Co bude dál? Voliči Petra Pavla  i Andreje Babiše mají nové možnosti. Jak to? Jaké? Využijeme toho? Umíme se podívat i na vlastní Stín? Umíme využít i toho pro sebe i ve společnosti?   

REÁLNÁ SOUČASNÁ POVAHA PETRA PAVLA

Projev vyhlášení výsledků volby prezidenta i následující den ukázal reálné i těm, kteří Petra Pavla nesledovali na facebooku (rozhovory), nesetkali se s ním osobně:

- Střízlivost ve věcných jednáních (zvyk koncentrace na věc a v nepříliš mnoha slovech vyjádřit podstatné).

- Emoce v emotivních situacích:  v den vyhlášení výsledků, na náměstích, se ženou druhý den a dokáži si představit i při oslavách.

- Srdce: V setkání s lidmi: Nejmarkantnější s dětmi ve škole a se starými lidmi, ale také při představování a poděkování svému  týmu i ženě. 

- Bezva férový chlap: Potvrzují členové týmu, vyprávěl mi můj kamarád (kterého si vážím a je lidský) vysoko v armádě, který s ním spolupracoval. 

- Smysl pro humor: Znát z humorných rozhovorů, předvolebního rozhovoru na Českém rozhlase, z osobních setkání i z vyhlášení výsledků voleb (první řeči). 

VELMI PROBLEMATICKÁ MINULOST PETRA PAVLA A VÝZVY PRO NÁS Z TOHO VYPLÝVAJÍCÍ

Více než polovinu svého života Petr Pavel fixuje ve svém jednání to dobré a demokratické po okamžiku, kdy vylezl z tátovy bubliny. Ano, vždy může nastat situace, kdy se 

- u něj projeví nějaké slepé místo z minulosti v jeho povaze

- zvyky z vojenství.

Ale nebezpečí, vzhledem k praxi i z civilní oblasti (i teď v delší předvolební kampani, kdy byl v kontaktu s lidmi i se svým týmem) to podle mě není zase tak velké. Tím spíše, že v NATO byl nikoliv nějakým náčelníkem, který by dával rozkazy, ale předsedou, která naopak musí být mistr v hledání co nejcitlivěji, nejdiplomatičtěji a zároveň nejjasněji cest k tomu, aby se členské země NATO na něčem dohodly. Přesto ho v tom občané (a samozřejmě jeho tým) mohou hlídat. 

Větší výzvou pro nás může být skutečně se ponořit do jeho životopisu a číst tam to "zaslepení", které v životě zažil a nechat se oslovit touto výpovědí o Stínu, minele i s tím, že se nám udělá špatně (vystavila jsem se tomu) a dotkneme se vlastního Stínu (třeba s jiným obsahem). Pak si můžeme zvědomit vlastní cestu a i vývoj Petra Pavla a třeba zde pro někoho může být nějaká inspirace. 

Zároveň každé bolavé setkání se s vlastním Stínem člověka vede nejen k odpuštění si vlastních chyb (kromě poučení se z nich), ale i k realistickému vnímání sebe sama jako celku Persony, Stínu, duše. Může vést k lásce k sobě sama i k pochopení a lásce k druhým lidem (což nevylučuje hranice a připomínky k jejich jednání). 

V historii jsou kromě "prozření",  "změny Cest" i popsaná  "Obrácení" a to i v Bibli: např. gauner Šavel v obrácení na svatého Pavla, život svatého Augustina je také "síla" a sám svatý Augustin ho jako svědectví zapsal. Jejich život je po té plný lidství, protože si sami se sebou zažili své. Ale může o tom hovořit  např. i můj kamarád, který seděl 4 roky ve vězení (podvod na státu, vinu si naště+stí přiznal už ve vazbě) a po čase byl např. špičkovým vedoucím pro děti, ve škole vypráví, píše fantasy knihy apod. Stejně tak vynikající nesmírně laskavý a i ženám s rakovinou pomáhající masér, který v mladické nerozvážnosti zabil v divokých 90.letech spolu s kumpány velkého gaunera pro ozdravení podnikatelského prostředí v situaci, kdy zde nebyl funkční systém apod. To je další level, mimo Petra Pavla, který ani žádný trestný čin nespáchal. 

PŘÍKLAD PRO NÁS  Z PŘEDVOLEBNÍ KAMPANĚ

Petr Pavel se snažil o neagresivní kampaň (byť některé billboardy a výroky jsou diskutabilní a některou ostrost v řeči mu kritizovala i jeho žena), zaznamenala jsem dvě nepřesnosti věcné (v rámci politiky vlády). 

Byla jsem přizvána ke spolupráci v posledních 10 dnech volební kampaně ve druhém kole: Atmosféra malinké části týmu + dobrovolníků byla pozitivní, tvůrčí a podporující. Když jsem viděla při prvním projevu po vyhlášení výsledků volby prezidenta nastoupit všechny základní členy předvolebního týmu, měla jsem slzy v očích: Jeden krásnější člověk než druhý: Nejen ušlechtilou vizáží, ale i vyzařováním, atmosférou (připomínky k nepřiměřenosti bych měla k moderátorce večera výsledků) , svědectvím o spolupráci. Už to může být inspirací pro 

a) spolupráci s prezidentem (časem se věřím uskupí funkční skupina pro kontakt se spoluobčany kromě fyzického objíždění vlasti prezidenta ČR)

b) spolupráce v jakémkoliv jiném spolku

c) děti ve škole (i způsob jednání týmu i pana prezidenta)

REVIZE STRUKTURY MINISTERSTEV 20.STOLETÍ PRO PROBLÉMY 21.STOLETÍ

Jeden ze zásadních problémů, se kterým se vláda potýká, je struktura ministerstev: Sedí zde úředníci různého pracovního nasazení ve struktuře odpovídající 20.století a nikoliv 21.století, kdy je ministr bombardován problémy od lidí fyzicky, ze sociálních sítí, z médií. Ministra odpovídá za ministerstvo, pracuje 16 - 18h denně (konkrétně např. Marian Jurečka)  a nejen, že s kamarády a méně důležitými lidmi se 4 roky neuvidí, ale musí bohužel odmítat i některá zásadní důležitá setkání (s lítostí), protože se to prostě do diáře nevejde. Na druhé straně jinak strukturovaný např. NERV je v některých ohledech pružnější a tak ministerstva vypadají jako neschopná. Tím spíše ta, kde se léta nedělaly strukturální reformy nebo ne dostatečně a ministr přichází na ministerstvo nutně z vnitřní řečnickou otázkou "odkud začít"?  a nestíhá prostudovat všechny materiály, které mu externí expertní skupiny posílají. 

Chtěla bych mít naději, že prezident bude moci v tomto prezident v pomoci se systémovými odborníky ministerstvům (ministrům) pro změnu fungování ministerstev do funkčnějších celků (a je otázka, zda si to vyžádá či nevyžádá legislativní úpravy), abychom zvládli řešit tak komplexní problémy, které před námi v ekonomice, ekologii, energetice, sociální oblasti i školství stojí? Kéž by alespoň trochu, nebo započal debaty o tom.

MOŽNOST ZAPOJIT SE DO SPOLUPRÁCE

Kéž by do budoucna užitečná část předvolebního týmu Petra Pavla pokračovala v práci a to zejména v mediální oblasti (uvádět věci na pravou míru, vnímat otázky lidí), zprostředkování efektivní spolupráce prezidenta s občany. Kéž máme možnost a i chuť se podle aktuální situace a našich možností (a i chuti) zapojit. 

S přáním panu prezidentovi Petru Pavlovi dovednosti užít toho nejlepšího ze sebe (a i v tom ještě díky nové funkci prezidenta povyrůst, jak příležitosti a výzvy umožňují) a s přáním nám téhož srdečně

Alena Kulhavá

 

Autor: Alena Kulhavá | neděle 29.1.2023 20:29 | karma článku: 13,62 | přečteno: 429x
  • Další články autora

Alena Kulhavá

Uvedení na pravou míru fake news pana ministra Beka a návrhy řešení situace ve školství

Pan ministr Bek (ale i další min.před ním) zveřejňovali falešné informace o platech učitelů, pan min. Bek k tomu přidává další výrazně zkreslené info. tom, jak jeho návrhy opatření nepostihnou výuku dětí. Řešení i prostor pro vás.

25.11.2023 v 18:31 | Karma: 24,44 | Přečteno: 619x | Společnost

Alena Kulhavá

17. listopadu 2023 s tématem "Den studentů"

Den studentů...oslava statečnosti a svobody...akcent na rozvoj člověka... proč učitelé nestávkovali za svoje platy, ale stávkujeme 27.11. v rámci nepochopení, co je dnes realita základních škol, v jaké jsme situaci? Desatero

17.11.2023 v 23:21 | Karma: 38,89 | Přečteno: 4717x | Společnost

Alena Kulhavá

Proč je současná vláda "tak mimo realitu" i když jsme do ní vkládali tolik nadějí?

Situace je z mého pohledu horší v tom, že nejde o "zkorumpovanou vládu" "vládu odtrženou úplně od reality" "populistickou vládu". Vnímám spíše problémy hlubší, které by se projevily, ať by se do vlády dostala ta či ona politická

23.10.2022 v 16:02 | Karma: 37,29 | Přečteno: 15309x | Společnost

Alena Kulhavá

Hlubší otázky kovidu a jeden hrot mezi očkovanými a neočkovanými

V předchozím článku jsem popisovala současnou aktuální situaci zdravotní a sociální, v tomto článku píši o hlubším podhoubí, kde nás čekají výzvy možná pro každého z nás:

28.11.2021 v 17:17 | Karma: 18,23 | Přečteno: 869x | Společnost

Alena Kulhavá

Botswanská mutace: Trocha čísel a biologických a sociologických osvětlení mýtů koronaviru

Vystudovala jsem přírodovědeckou fakultu: Snažím vzhledem ke složitosti problému jak jen jde jednoduše a zároveň pokud možno nezkresleně osvětlit některé klíčové body: Týká se to i omikron varianty covidu:

26.11.2021 v 21:55 | Karma: 44,36 | Přečteno: 14016x | Společnost
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Kompletní OH 2024 v Paříži díky televizi Telly

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Získejte 100 televizních kanálů na 30 dní zcela zdarma díky internetové televizi Telly. Součástí...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

Vláda schvaluje „český“ Green Deal. Prudce zdraží benzin, uhlí i stavby

17. července 2024

Premium Benzin a nafta podraží od roku 2027 až o deset korun, stavět nové domy bude složitější kvůli...

Ve Vídni zatkli dvaatřicetiletého Čecha. Dvěma meči napadl jiného muže

23. července 2024  13:26

Dvaatřicetiletý český občan v úterý ráno v bytě ve vídeňské čtvrti Favoriten dvěma meči napadl...

V cizině hlasovat, pak si to rozmyslet a volit jinak. Senátoři návrh nechápou

23. července 2024  10:41,  aktualizováno  13:20

Možnosti, kterou dá korespondenční volba Čechům v zahraničí, odvolit poštou a pak si případně...

Pořízek Oliver vážil po porodu přes pět kilo. Na svět přišel ve zlínské nemocnici

23. července 2024  13:04

Výjimečnou událost zažili v porodnici Krajské nemocnice T. Bati (KNTB) ve Zlíně. Před několika dny...

KOMENTÁŘ: Biden to vzdal, ale i tak má v ruce trumfy Trump

23. července 2024

Premium Joe Biden si přiznal, že je moc starý, aby obhajoval prezidentský post. Nahradit ho má...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 234
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1163x
Učím biologii, chemii, zeměpis, výchovu ke zdravÍ, hudební výchovu, letos i kroužek doprovodné kytary. Zároveň jsem (již jen okrajově) poradcem ve zdravém životním stylu a pro léčbu chronických onemocnění. Zpívám, zajdu občas na mši, zatancovat, miluji hudbu, přírodu, příležitostně medituji, maluji, praktikuji jógu a "vím, že nic nevím". Jsem vděčná za život na Zemi. 

Seznam rubrik