Vivat Schwarzenberg, v Izraeli jde i o naši věc.

Kníže Schwarzenberg je nejspíš naším nejlepším polistopadovým ministrem zahraničí. Dnes začínáme předsedat Evropské unii, což mě při sledování domácích slepičích kauz ( - a stejně slepičích reakcí jejich aktérů) naplňovalo trochou paniky. Premiér Topolánek - při vší upřímné snaze - prozatím neukázal schopnosti opravdu mezinárodního formátu. Ministr Schwarzenberg svými kroky v Izraelské otázce tuto důvěru opět budí.

Na setkání ministrů zahraničních věcí v Paříži totiž dobře vybalancoval dva extrémní postoje – vzdorovitý oportunismus malé země „která všem teď ukáže“ na straně jedné, a přehnanou servilitu malé země - která odkýve velké Francii jakkoli nabubřelý podnik - na straně druhé. Řekl jasně, že s Hammasem jako teroristy se nejedná, a vyjádřil Izraeli podporu, byť to prezidentovi Sarkozymu – který jede po Rusko-Gruzínském konfliktu na vlně privátní ambice stát se Řešitelem světových problémů – jistě není po chuti.

Co je Čechům do izraelsko-palestinského konfliktu? Víc, než se může zdát.

Jednak je zde rovina kulturně-náboženská. Ať si to přiznáme či ne, Židé jsou našimi staršími bratry. Myšlenkové souřadnice tohoto národa, který se na úsvitu dějin vynořil odněkud z pustiny, se staly spolu s řeckou filosofií základem evropské civilizace. Evropa nesmí připustit, aby tento národ, který téměř vyhladila za druhé světové války, byl zlikvidován jeho muslimskými sousedy dnes.

Dále rovina politická. Čechoslováci významně pomohli Izraeli už při počátečních bojích jeho existence v roce 1948. Kolaps izraelského státu by byl kolapsem křehké stavby, kterou evropské země spolu se Spojenými státy už 60 let pracně budují. Vážným způsobem by změnil poměr sil mezi arabskými a evropskými zeměmi, a tak či onak by se nakonec nepřímo dotkl každého z nás.

A nakonec rovina ryze praktická a aktuální: dnes jsme předsedy Evropské unie a pokud nemáme sklidit posměch za nicnedělání – musíme reagovat. A nejen to, máme možnost udělat víc, než vyhlašovat bezzubé výzvy k zastavení bojů. Můžeme po dlouhé době dát najevo jasný a silný postoj – že způsoby fanatického pohrdání životem muslimského Hammasu jsou v protikladu se základními evropskými normami. Podpořit izraelské právo na život a bezpečnost. Podpořit palestinské právo na budoucí stát, pokud se budou chovat civilizovaně a respektovat elementární pravidla soužití. Překonat vlastní slabost, způsobenou nejednotností, rozháraností a prázdnými deklaracemi a dát vědět, že Evropa má vůli podpořit u svých hranic své evropské civilizační hodnoty, které ji po tisíce let vytvářely.

Uznávám, že jsou to vysoké cíle, které se snadno stanovují, ale obtížně plní. Dnes jsme na kapitánském můstku Evropské unie my, deset milionů Čechů. Premiér Topolánek je kapitán, ministr Schwarzenberg může být dobrým kormidelníkem.

Hlavu vzhůru a hodně štěstí! Loď totiž řídíme my.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vít Kučík | čtvrtek 1.1.2009 17:12 | karma článku: 29,68 | přečteno: 2081x