Zámek Maleč

památník dvou významných osobností našeho národního obrození, Františka Palackého a Františka Ladislava Riegera.  

 

Zámek byl postaven na místě, které je zmiňováno již v roce 1278 jako dvůr rytíře Vintíře s okolní vesničkou Maleč.

Později zde byl vystavěn hrad Sokolov, který však během 15. století zanikl a na na jeho místě si postavil rytířskou tvrz Jiří Přibík z Otaslavic. 

V roce 1602 tvrz přestavěl Jan Beneda z Nečtin a  na Vilímově  na pozdně renezanční zámek, který byl pozdějšími majiteli upravován a rozšiřován.

Za staletí zámek vyměnil několik více či méně významných majitelů, z nichž každý na něm zanechal svou stopu. 

V roce 1687se stal majetkem Augustína Norberta Voračického z Paběnic, od něho přešel do vlastnictví Schönfeldů a posléze Auerspergů.

Od Františka Xavera z Auerspergu, který ho nechal  stavebně upravit a rozšířit, koupil zámek v roce 1862 významný český politik devatenáctého století František Ladislav Rieger. 

F.L.Rieger, nazývaný též vůdce národa, byl snad nejvýznamnější českou osobností  své doby.
Bojoval o českou národní identitu, nechyběl při žádném důležitém jednání, organizoval nejrůznější akce, kde se scházela uvědomělá česká společnost.

Je autorem první české encyklopedie Riegrův slovník naučný.
V roce 1897 byl císařem povýšen do šlechtického stavu a získal tak titul baron.

Oženil se s dcerou Františka Palackého, další významné osobnosti našeho národního obrození. 

Palacký se původně věnoval historii šlechtických rodokmenů, jejichž prameny sbíral po celé Evropě, což mu později posloužilo jako základ k jeho nejvýznamnějšímu dílu Dějiny národu českého v Čechách a v Moravě. 
Spolupracoval s Josefem Jungmannem a Josefem Dobrovským, byl nazýván otcem národa.

Jeho dcera Marie Riegerová Palacká, celý svůj život zasvětila charitě, obětavě navštěvovala ty nejchudší a nejubožejší, o které se starala.

Riegrových dcera Marie se stala spisovatelkou. Napsala životopis své matky Marie Riegrové a dědečka Františka Palackého, libreta k operám Antonína Dvořáka Diimitrij a Jakobín, do češtiny přeložila Evžena Oněgina.

Rodina Riegrova užívala 40 let zámek jako letní sídlo, posledních 14 let života, po smrti své ženy, tam pobýval i František Palacký, který zde napsal své Dějiny národu českého. 

Jezdil sem a tvořil také Antonín Dvořák, jehož klavír dodnes stojí v zámecké knihovně.

V roce 1951 byl zámek vyvlastněn vnukovi F.L.Riegra Bohuslavu Riegrovi.

Měl štěstí v neštěstí, že se nedostal do užívání JZD nebo armády.
V 70. a 80. letech zde bylo muzeum české hudby a veřejnosti byla přístupná i původní pracovna Františka Palackého.

V roce 1995  zámek restituovala doc. Věra Macháčková Riegerová, významná germanistka působící na Karlově Univerzitě a překladatelka zejména klasické německé literatury.

Dnes je majitelem její syn, Václav Macháček Rieger, pravnuk F.L.Riegera a prapravnuk F.Palackého, muzikant a bývalý kytarista skupin Karkulka a Country beat Jiřího Brabce.

Zámek převzal ve schátralém stavu a svůj život zasvětil jeho opravě, shánění chybějících částí původního mobiliáře a všech dostupných materiálů dokládajících plodný život, politický vývoj, národně buditelskou činnost a dílo obou svých významných předků.

V roce 2018, k 200. výročí narození F.L.Riegra a 220. výroči narození Františka Palackého, otevřel veřejnosti památník těchto dvou osobností, které svou celoživotní činností přispěly i k pozdějšímu vzniku samostatného československého státu.

Jsou zde  jejich původní pracovny s  psacími stoly a nepřeberným množstvím písemných materiálů vystavených ve vitrínách.

Kaple v přízemí i všechny interiéry v patře jsou krásně upravené, na všem  je vidět  zanícení, lásku a úsilí majitele, který návštěvníky sám po zámku provází.

Prohlídku doplňuje audiodoprovod historika prof. Jiřího Štaifa, namluvený Janem Hartlem a hudba Antonína Dvořáka.

Prohlídka zámku a procházka tichým zámeckým parkem s jezírkem je zážitkem nutícím k zamyšlení, jaké osobní nasazení, oběti a nadšení musely vést k tomu, abychom dnes byli tam kde jsme a kolik je toho lehkomyslně zapomenuto.

Je s podivem, jak malý zájem o seznámení s tak důležitým obdobím a nejvýznamnějšími osobnostmi naší historie 19. století projevují školy,  které by měly zejména v dnešní chaotické době vychovávat mládež také k národnímu uvědomění.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marie Kubešová | úterý 14.6.2022 9:20 | karma článku: 13,49 | přečteno: 280x
  • Další články autora

Marie Kubešová

Věčné město Řím

25.4.2023 v 20:33 | Karma: 14,32

Marie Kubešová

Jak jsem bojovala s nemocí

12.10.2022 v 10:22 | Karma: 21,53

Marie Kubešová

Žamberk

1.8.2022 v 13:32 | Karma: 13,63

Marie Kubešová

Zámek Bon Repos

26.7.2022 v 17:20 | Karma: 13,21

Marie Kubešová

Heřmanův Městec

21.7.2022 v 15:40 | Karma: 12,49