Zámek Ambras - Innsbruck

Renesanční zámek Ambras byl postaven v kopcích na jihovýchodním okraji města Innsbrucku na místě původního hradu, o kterém jsou zmínky již od 10. století.

Hrad, který se stal již v počátcích 11. století centrem regionu, byl znám pod názvem Amras či Omras. Byl sídlem hrabat z Andechu, pocházejících z Horního Bavorska, později přešel do majetku tyrolského knížete.

Nádvoří zámku Ambras

Zámek v dnešní podobě tvoří dvě části: starší Horní zámek a mladší Dolní zámek. O velkorysou přestavbu středověkého hradu na reprezentativní renesanční sídlo se zasloužil především arcivévoda Ferdinand II. Vrcholným dílem italských architektů, které si na stavbu zámku najal, je zejména nádherný Španělský sál, postavený ve stylu pozdní renesance, který je vyzdoben portréty vládců Tyrolska.

V Dolním zámku jsou výstavní sály, kde Ferdinand vystavoval své sbírky různých kuriozit, přírodnin a umění. Jeho sbírka rytířských zbrojí, brnění a zbraní je jednou z nejvýznamnějších svého druhu na světě.

Zámek je obklopen nádhernými zahradami ve francouzském stylu, které pokračují anglickým parkem s jezírkem, rybníkem a umělou jeskyní. Traduje se, že právě v této jeskyni bývaly přijímány návštěvy, které přijížděly na Ambras a na uvítanou zde musel každý vypít na ex velkou číši vína. Kdo to nezvládl, dostal novou po okraj naplněnou číši na druhý pokus.

Ferdinand II. Tyrolský byl druhorozeným synem císaře Ferdinanda I. a jeho manželky Anny Jagelonské – té královny Anny, pro kterou její manžel nechal postavit na Pražském hradě letohrádek.

V roce 1547 se stal místodržícím v Českých zemích, kde se projevil jako velice schopný správce úřadu. V Praze si založil rezidenci, stavěl zde paláce a zakládal zahrady a obory.

Podle jeho návrhu byl postaven letohrádek s oborou Hvězda a právě zde založil své první sbírky umění, rytířských zbrojí a zbraní, které později převezl na Ambras a stal se tak prakticky prvním zakladatelem muzea.

Na zámku Březnice se seznámil s kupeckou dcerou Filipínou Welserovou, která tam byla na návštěvě u své tety Kateřiny z Lokšan a zamiloval se na celý život. S Filipínou se nechal v roce 1557 tajně oddat v tamní zámecké kapli a žil s ní šťastně až do její smrti. Díky tomuto nerovnému manželství se však nikdy nemohl stát následníkem trůnu, stejně jako jeho synové. Příběh této velké lásky poutavě popisuje Brigitte Ribeová ve své knize Krásná Filipína.

Po smrti Ferdinanda I. v roce 1564 se stal císařem jeho nejstarší syn Maxmilián II. a Ferdinandovi připadla vláda v Tyrolsku a Předním Rakousku. Jeho novým sídelním městem se tak stal Innsbruck. Hrad Ambras nechal přestavět na nádherný zámek pro svou milovanou Filipínu, která se stala uznávanou bylinkářkou a léčitelkou vyhledávanou lidmi z širokého okolí.

Po Ferdinandově smrti zdědil zámek i všechny sbírky jeho nejstarší syn Karel, který je prodal císaři Rudolfu II. Ten je ponechal na zámku Ambras, kde zůstaly až do 18. století téměř nedotčeny. Později byly většinou převezeny do Vídně, odkud byly během posledních desetiletí z části opět navráceny na Ambras.

V době od 9.11.2017 do 4.3.2018 se bude ve Valdštejnské jízdárně v Praze konat výstava věnovaná osobnosti arcivévody Ferdinanda II. Habsburského, která bude jistě skvělým zážitkem pro všechny milovníky historie.

Výhled ze zámku na vrcholky Alp
Nádvoří zámku
Nádvoří zámku Ambras

Zámek Ambras (Marie Kubešová)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marie Kubešová | pondělí 2.10.2017 18:49 | karma článku: 15,03 | přečteno: 714x
  • Další články autora

Marie Kubešová

Věčné město Řím

25.4.2023 v 20:33 | Karma: 14,32

Marie Kubešová

Jak jsem bojovala s nemocí

12.10.2022 v 10:22 | Karma: 21,53

Marie Kubešová

Žamberk

1.8.2022 v 13:32 | Karma: 13,34

Marie Kubešová

Zámek Bon Repos

26.7.2022 v 17:20 | Karma: 13,21

Marie Kubešová

Heřmanův Městec

21.7.2022 v 15:40 | Karma: 12,49