Rožmitál pod Třemšínem

je známý především jako dlouholeté působiště Jakuba Jana Ryby. Nutno předeslat, že toto podbrdské městečko na první pohled nepůsobí nějakým úžasným dojmem, ale pokud tam strávíte pár dní,

bude se vám zarývat pod kůži den ode dne čím dál víc.

Historie Rožmitálu pod Třemšínem je zajímavá a pestrá.

Původní osídlení, které se odhaduje zhruba od 10. století, se rozkládalo na území dnešního Starého Rožmitálu, první písemnou zmínku však máme až z r. 1265.

Původně stával na vrchu Třemšíně hrad, založený rodem Buziců.

Podle pověsti jeden z Buziců, Jetříšek z Buzovic, přemohl na lovu holýma rukama divoké prase, které pak na zádech přinesl až na knížecí dvůr. Odtud se údajně traduje pověst o Bivojovi i původ kančí hlavy v rodovém erbu.

Jiná pověst praví, že jeden z pánů Buziců zabloudil na lovu a když dojel na vyvýšené místo v lese, odmítl jeho kůň pokračovat v cestě a začal hrabat kopyty, až vyhrabal kříž, ukrytý v zemi. Buzic kříž vyzvedl a na jeho místě nechal postavit kostel, snad předchůdce dnešního kostela Povýšení sv. Kříže.

Kostel Povýšení Svatého kříže ve Starém Rožmitále je skutečně nejstarší památkou Rožmitálu.Původní kostel, s půdorysem ve tvaru kříže, pocházel z počátku 13. století. V 18. století byl přestavěn v barokním stylu, ale tvar kříže byl zachován dodnes.

Jako kněz zde působil v létech 1524-1527 autor Kroniky české Václav Hájek z Libočan a mnohem později, v létech 1972-78 také kardinál PhDr. Miloslav Vlk. Právě zde došlo k zákazu jeho kněžské činnosti na dlouhých 10 let.

Jednou z nejcennějších památek kostela jsou nádherné historické varhany, na které v létech 1788-1815 hrával Jakub Jan Ryba.

Jakub Jan Ryba přišel do Rožmitálu ve svých 22 letech a působil zde jako učitel a regenschori. Pro své pokrokové názory a způsoby učení čelil neustálým kritikám svého okolí a musel se tvrdě protloukat, aby uživil svou početnou rodinu. Tíži všech svých problémů nakonec neunesl a v roce 1815 dobrovolně odešel ze světa. Pochován je na hřbitově u kostela.

Za svůj život vytvořil více než 1000 hudebních skladeb. Nejznámější je Česká mše vánoční, která se každý rok o Vánocích hrává v kostele Povýšení sv. Kříže za účasti publika z širokého okolí.

Nedaleko kostela, na pahorku obklopeném bažinami, byl postaven kamenný hrad. Podle pověsti bylo nutno nejdříve se prosekat houštinou růží, proto byl hrad pojmenován Rosenthal.

Rod Buziců se časem změnil na pány z Rožmitálu.

Do dějin vstoupila především Johana z Rožmitálu, která se stala druhou, moudrou a osvícenou manželkou krále Jiřího z Poděbrad.

Její bratr, Jaroslav Lev z Rožmitálu, projel ve službách krále mnoho zemí starého kontinentu, kde šířil pověst a slávu českého království. Podle deníku rytíře Václava Šaška, který se cest zúčastnil, napsal Alois Jirásek známou knihu Z Čech až na konec světa.

Jeho syn, Zdeněk Lev z Rožmitálu, byl sice nejvyšším pražským purkrabím, avšak panství zadlužil, a tak se stal pánem na Rožmitále Florián Gryspek z Gryspachu, který panství koupil od jeho věřitelů.

Po bitvě na Bílé hoře byl veškerý majetek Gryspekům zkonfiskován a novým majitelem se stalo pražské arcibiskupství až do roku 1948. V zámku byly byty a kanceláře státních lesů, poté byl v 90. letech vrácen pražskému arcibiskupství, které však na jeho opravy a údržbu nemělo finance. Dnes je v rukou soukromého vlastníka, který se snaží alespoň částečně objekt rekonstruovat.

Zámek

Zámek stojí u břehu Zámeckého rybníku, kolem kterého vede Johančinou alejí krásná cesta až do Starého Rožmitálu, kolem Cvokařského muzea ke kostelu.

Zajímavé je Podbrdské muzeum, které se mimo jiné věnuje památce Jakuba Jana Ryby a pánů z Rožmitálu.

Městečko nabízí krásné procházky kokem několika rybníků a příjemné posezení v některé z hospůdek přímo u vody nebo ve stylové cukrárně hned u náměstí.

My jsme si Rožmitál vybrali, mimo jiné, také jako výchozí bod k dalším krásným výletům do okolí. Snadno se odtud dostanete například do Březnice nebo do Blatné. Zámky Březnice i Blatná rozhodně stojí za návštěvu.

Kostel Sv. Jana Nepomuckého
Náměstí s radnicí
K zámku
Domky v podzámčí
Domek zvaný Platejz
Socha Sv. Václava na kamenném mostě
Svatý Jan Nepomucký na mostě
Ubytování jsme měli v malém útulném penzionu
Zámecká Hospoda

Starý Rožmitál

Kostel Povýšení Sv. Kříže

 

Portál ze zrušeného bočního vchodu fo kostela
Na tyhle varhany hrával J.J.Ryba

 

Hřbitov u kostela
Fara
Vstup volný a povinný
Cvokaři nemuseli do první ani do druhé světové války, protože vyráběli cvočky do vojenských bot. Cvokařstvím se živily celé vesnice.

Podbrdské muzeum v Rožmitále

Model Pražského hradu vyrobený ze stébel slámy

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marie Kubešová | čtvrtek 3.9.2020 10:37 | karma článku: 14,58 | přečteno: 367x
  • Další články autora

Marie Kubešová

Věčné město Řím

25.4.2023 v 20:33 | Karma: 14,32

Marie Kubešová

Jak jsem bojovala s nemocí

12.10.2022 v 10:22 | Karma: 21,53

Marie Kubešová

Žamberk

1.8.2022 v 13:32 | Karma: 13,63

Marie Kubešová

Zámek Bon Repos

26.7.2022 v 17:20 | Karma: 13,21

Marie Kubešová

Heřmanův Městec

21.7.2022 v 15:40 | Karma: 12,49