Nebyli jste v Chebu?

No tak to byste měli co nejdříve napravit. Já jsem tam strávila krásný a pohodový poslední prázdninový týden, úžasný relax po všem tom letním bláznění.  

I pro babičky jsou letní prázdniny náročné, obzvláště pro ty, které toho chtějí ještě hodně stihnout. A takový odpočinkový týden v příjemném penzionu na okraji města, a přesto pár minut od centra, kde je nakumulováno vše, co tady českoněmecká historie za staletí zanechala, to je třešnička na dortu.

První písemná zmínka o Chebu pochází z roku 1061, ale vykopávky dokazují osídlení slovanským hradištěm už v 9. století.

Počátkem 12. století získala území hrabata z Vohburgu a markrabě Diepolt II. na místě bývalého hradiště postavil kamenný hrad. Cheb se stal součástí bavorské severní marky.

V roce 1165 získal chebsko římský král a císař Fridrich I. Barbarossa, zvaný Rudovous, který hrad přestavěl a rozšířil.

Nechal postavit románský palác, Černou věž, vystavěnou ze sopečného tufu (proto černá), která byla součástí opevnění a nádhernou patrovou kapli zasvěcenou sv. Erhardovi a Uršule. 

Hradní kaple Sv. Erharda a Uršuly

Křížové klenby jejího románského přízemí podpírají čtyři sloupy s krásně zdobenými patkami a hlavicemi. Otvor uprostřed klenby tvoří průhled do vyššího patra, kde opět čtyři sloupy z bílého mramoru drží křížovou klenbu.

Kaple

 

Status města byl Chebu udělen v roce 1179.

Od roku 1322, kdy dal Ludvík IV. Bavor město jako zástavu Janu Lucemburskému, patřil Cheb do zemí Koruny České, ale obyvatelstvo zde bylo převážně německé.

Po smrti Jiřího z Poděbrad, posledního českého krále, který zde pobýval, připadl hrad městu.

Po požáru v roce 1472 byl hrad opět opraven.

černá věž

V době baroka byl hrad součástí opevnění města, ale později, kdy už ztratil svoji funkci, byl  ponechán svému osudu a chátral. Až v roce 1895 přistoupilo město k částečné rekonstrukci, aby se předešlo úplnému zřícení.

Za dob husitských zůstával Cheb katolický, teprve později sem pronikla reformace.

V roce 1723 se Cheb stal svobodným královským městem.

Po první světové válce se do sudetského Chebu  /něm.Egeru/ stěhovalo za prací i české obyvatelstvo, ale v době hospodářské krize, kdy byli bez práce Němci i Češi, začaly se probouzet nacionalistické nálady a henleinovská propaganda padala na úrodnou půdu.

Vrcholem všeho pak byl triumfální projev Adolfa Hitlera na Chebském náměstí. Češi i němečtí antifašisté město houfně opouštěli a stěhovali se do vnitrozemí. Sudety byly připojeny ke Třetí říši.

Po roce 1945 bylo odsunuto německé obyvatelstvo a Sudety byly osídlovány Čechy a Slováky. Přišli sem zlatokopové, kteří vyplenili, co se dalo a zase zmizeli, ale také lidé, kteří se zde usadili a žijí tady dodnes.

Cheb je dnes krásné město, kde jeho pestrou historii potkáváte na každém kroku.

Dominantou města je gotický chrám sv. Mikuláše a Alžběty.

Kostel Sv. Mikuláše a Alžběty
Dosud jsem v žádném kostele neviděla dětský koutek
nějakém kostele dětský koutek

 

Zajímavý je také kostel sv. Bartoloměje, který byl součástí špitálu postaveného v r. 1271 bratrstvem Sv. Ducha.

Spravoval ho rytířský řád Křížovníků s červenou hvězdou, který založila v r. 1237 Sv. Anežka Česká. Byl to jediný katolický rytířský řád, který vznikl v Čechách a jediný mužský řád založený ženou.

Kostel Sv.Bartoloměje
Řád křížovníků s červenou hvězdou

Chebský františkánský klášter je nádhernou křížovou chodbou propojen s kostelem Zvěstování Panny Marie, který je jedním z nejstarších halových kostelů u nás. 

Kostel zvěstování Panny Marie

V roce 1285 se zde konala slavná svatba Václava II. a Guty, dcery římského krále Rudolfa I.

Zajímavostí je kaple, kterou využívaly klarisky ze sousedního kláštera, dokud si nepostavily vlastní kostel. Vznikl tak vlastně ženský a mužský dvojklášter, což bylo rozhodně neobvyklé.

Křížová chodba

 

 

Klášter
Kašna ve Františkánské zahradě

 

Klášterní dvůr

Ve Františkánské klášterní zahradě je dnes lapidárium, kde přímo před kostelem stojí sochy V. I. Lenina a Julia Fučíka, což působí poněkud kuriózně.

Veliký Lenin s malým Juliem Fučíkem v klášterní zahradě :-)
Stojí přímo před kostelem
Nechybí ani udatný pohraničník
Kostel Sv. Kláry

Za návštěvu rozhodně stojí chebské muzeum, umístěné v jednom z nejstarších měšťanských domů s krásným gotickým portálem. Najdeme zde nejrůznější upomínky na císařského generalissima Albrechta z Valdštejna, který zde několikrát pobýval, což pro město vždycky znamenalo drancování a pustošení a nakonec zde byl 25. 2. 1634 zákeřně zavražděn. Je zde vystavena partyzána, kterou byl probodnut a bílá zkrvavená košile, která samozřejmě není původní, ale působí věrohodně.

Socha Valdštejna

 

Valdštejnův pokoj, kde měl být zavražděn i s "jeho" zakrvácenou košilí

Dominantou chebského náměstí Krále Jiřího z Poděbrad je známý Špalíček. Je to komplex jedenácti částečně hrázděných kupeckých domů, lemujících uzoučkou Kramářskou uličku, které zde jako kramářské boudy a masné krámy vznikaly od 13. do 15. století a jejich půdorys se od těch dob podstatně nezměnil.

Špalíček

V údolí Ohře pod Chebským hradem se rozkládá krásně upravený park s možnostmi procházek, posezení s pěkným výhledem a různého sportovního vyžití Krajinka. Jde o u nás ojedinělý projekt proměny pustého a zanedbaného území v rekreační zónu.

Poslední den nás v Chebu zastihlo ještě zahájení Valdštejnských slavností.

Valdštejnovy slavnosti

 

A když už jste všechno viděli a máte kilometry v nohách, je příjemné vrátit se do penzionu s malou hospůdkou a posedět na zahrádce u kávičky nebo u pivka ve společnosti milých majitelů a denních štamgastů.

Chebské náměstí

 

Domy na náměstí

 

Radnice
Špalíček

 

Kašna se sochou Herkula
Kašna se sochou rytíře Rolanda před radnicí

 

 

 

 

 

 

Chebské divadlo

 

 

 

 

 

 

Autor: Marie Kubešová | středa 11.9.2019 16:05 | karma článku: 14,43 | přečteno: 387x
  • Další články autora

Marie Kubešová

Věčné město Řím

25.4.2023 v 20:33 | Karma: 14,32

Marie Kubešová

Jak jsem bojovala s nemocí

12.10.2022 v 10:22 | Karma: 21,53

Marie Kubešová

Žamberk

1.8.2022 v 13:32 | Karma: 13,34

Marie Kubešová

Zámek Bon Repos

26.7.2022 v 17:20 | Karma: 13,21

Marie Kubešová

Heřmanův Městec

21.7.2022 v 15:40 | Karma: 12,49