Krakov

Nádherné město, rozkládající se  nad Vislou, kde z vrchu  Wawel  na řeku zhlíží majestátní královský hrad, má bohatou a zajímavou historii, již od dob svého založení mnohokrát provázanou s historií naší země. 

Jeho název může pocházet od keltů, kteří podle archeologických nálezů oblast obývali, nebo také, jak praví jedna z legend podle slovanského knížete Kraka,  nebo snad podle legendárního krále Crocco. 

První zmínka o Krakově pochází z roku 966 v souvislosti s vládou přemyslovského knížete Boleslava I. 

Přemyslovci Krakov ovládali až do r. 999, kdy byl dobyt vnukem Boleslava I., polským knížetem Boleslavem Chrabrým.

V roce  1000 bylo v Krakově založeno biskupství a v roce 1038 se stal hlavním městem Polska.

Od roku 1320, kdy byl v katedrále na Wawelu korunován polský král Vladislav Lokýtek, jehož jméno bylo odvozeno od jeho malé postavy, konaly se zde korunovace mnoha dalších polských králů až do roku 1734.

Původní gotický hrad byl za Jagelonců  téměř od základu přebudován.

Několikrát byl poničen požáry a vpády cizích vojsk, ale vždy byl znovu postaven a obohacen o další sakrální stavby.

Přestože bylo v roce 1609 královské sídlo přestěhováno do Varšavy a Wawel poněkud ztratil na svém významu,  nadále se v jeho katedrále konaly korunovace a členové královských rodů byli v kryptě  dál pochováváni.

Když v roce 1795 Polsko zaniklo a Krakov připadl Habsburkům, byla ve Wawelu zřízena vojenská posádka, kterou zrušil až v roce 1905 František Josef I., který nechal celý hrad zrekonstruovat opět do historické podoby.

V meziválečném období bylo na Wawelu sídlo polského prezidenta, po válce zde vzniklo muzeum.

Katedrála sv. Stanislava a sv. Václava je důležitým centrem katolické církve.

Ale pojďme dál, Starým městem na Krakovský rynek s jeho dominantou Mariánským kostelem, krásnou budovou tržnice ze 13. století, radniční věží, která je pozůstatkem původní, dnes již neexistující radnice a kostelíkem svatého Vojtěcha.

Navštivme historickou budovu Jagelonské univerzity Collegium maius, která byla založena v roce 1364 jako druhá nejstarší univerzita v Evropě, po naší Karlově univerzitě.

Rozhodně nesmíme vynechat návštěvu muzea knížat Czartoryských, kde je vystaven originál překrásného obrazu Leonarda da Vinci Dáma s hranostajem.

A můžeme pokračovat do původně židovské čtvrti Kazimierz s několika synagogami, mnoha historickými budovami včetně mikve a židovským hřbitovem.

Projdeme uličkami s množstvím hospůdek, které zvou, abychom se posadili, dali si nějakou specialitu a za zvuků židovských melodii nasáli  atmosféru.

Ale je třeba si prohlédnout také oblast bývalého židovského gheta a Schindlerovu továrnu, která více než tisícovce židů zachránila život. Mnozí jistě viděli Spielbergův film Schindlerův seznam.

Je třeba se na chvíli zastavit a postát na náměstí, kde jsou, na jinak prázdném prostranství, jen židle jako památník a symbol těch, kteří tam čekali na transport do koncentračních táborů.

Krakov je město mnoha dojmů a je třeba věnovat mu dost času, nikam nespěchat, všechno si v klidu zažít, nechat ho na sebe působit a pak už se jen ve vzpomínkách vracet na místa, která nás nejvíc oslovila.

 

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Marie Kubešová | neděle 24.10.2021 23:10 | karma článku: 16,13 | přečteno: 296x
  • Další články autora

Marie Kubešová

Věčné město Řím

25.4.2023 v 20:33 | Karma: 14,32

Marie Kubešová

Jak jsem bojovala s nemocí

12.10.2022 v 10:22 | Karma: 21,53

Marie Kubešová

Žamberk

1.8.2022 v 13:32 | Karma: 13,34

Marie Kubešová

Zámek Bon Repos

26.7.2022 v 17:20 | Karma: 13,21

Marie Kubešová

Heřmanův Městec

21.7.2022 v 15:40 | Karma: 12,49