Cestování po Skotsku - Edinburgh

  Navštivte nejkrásnější a nejromantičtější město Skotka. Město nádherných historických památek, romantických zákoutí a hřbitovů, kde regulérně straší. Nasajte atmosféru a vraťte se v čase o staletí zpět. 

 

Já jsem Edinburgh navštívila několikrát a pokaždé jsem se tam ráda vracela. Milovala jsem toulky starobylými ulicemi a uličkami kamenných domů z nichž podle místních v každém druhém straší.

Hezká je procházka po Princes street kolem památníku Waltera Scotta, z něhož je krásný výhled na hrad a dále přes park Princes Street Gardens nahoru k hradu, nebo na opačnou stranu na vrch Calton Hill, kde můžete obdivovat památníky National Monument nebo Nelson Monument, projít se kolem observatoře a pokochat se nádherným pohledem na město.

Edinburgh je město tří hradů. Ten největší a nejznámější, Edinburgh Castle je dominantou, která majestátně shlíží na starobylé ulice a zelené parky z vysoké tmavě šedé skály, na které byl před staletími postaven. První písemné zmínky o pevnosti na tomto místě sahají až do 7. století. V dnešní době hrad nabízí spoustu zajímavostí. Můžete si zde prohlédnout korunovační klenoty, navštívit vojenské muzeum nebo nestarší kostel v Edinburghu St.Margaret´s Chapel a mnoho jiného.

Druhý hrad, nebo spíše palác Holyroodhouse je dosud sídlem královny během jejích pobytů ve Skotsku. Velká část komplexu je vřejnosti přístupná a upomíná mimo jiné na období, kdy zde žila skotská královna Marie Stuartovna. Je zde dokonce k vidění její kazeta na šití a výšivky.

Právě v Holyroodu došlo k vraždě královnina tajemníka Rizzia, kterého nechal zabít její manžel lord Darnley.

Původně na tomto místě bylo opatství z 12. století, jehož zřícenina zde stojí dodnes. Podle pověsti se král David I., který byl ve zdejších lesích na honu dostal do nebezpečí a ve chvíli, kdy se situace zdála beznadějná, vběhl mu do cesty bílý jelen, se zlatým křížem mezi parohy a zachránil ho. Král na tom místě z vděčnosti založil opatství, které nazval Holyrood- Svatý kříž.

I třetí hrad – Craigmillar Castle hrál důležitou roli v dějinách Skotska, ale dnes z něj již zbyla jen zřícenina, která je však udržovaná a veřejnosti přístupná..

Asi nejznámější ulicí Edinburghu je Royal Mile, která vede historickým centrem města od hradu až k Holyroodu. Jsou zde obchůdky, restaurace, různí pouliční umělci a stánky s drobnými uměleckými předměty a šperky a také dům, ve kterém kdysi žil fanatický náboženský reformátor a zakladatel skotské presbyteriánské církve John Knox. Dnes je v domě muzeum Johna Knoxe.

Jen pár kroků od centra města se překvapivě můžete ocitnout v kouzelné středověké vesnici Dean Village, kde dosud stojí několik starých mlýnů na divoké řece Leith.

Tajemně působí staré hřbitovy, kde lze najít náhrobky různých historicky známých osobností a všeobecně se věří, že na nich straší.

Nejznámější a údajně dokonce nejstrašidelnější hřbitov na světě je Greyfriard´s. V roce 1679 za vlády Karla II. docházelo k velkému pronásledování presbyteriánů, kteří byli zavíráni do vězení, mučeni a popravováni. Když byla vězení plná zavírali je na hřbitově Greyfriard´s, kde nedostatkem jídla a bez přístřeší většina z nich nepřežila zimu. Kdo přežil, byl popraven. Od těch dob jejich duše nenalezly klid a na hřbitově straší.

Nejvíce mrtvých měl na svědomí soudce sir George Mackenzie, zvaný krvelačný. Když zemřel, byl pochován do  hrobky na témž hřbitově, kde byly pohřbeny ostatky jeho obětí.

V r. 2006 se do hrobky vloupal bezdomovec a od té doby se její okolí stalo nejnebezpečnější částí hřbitova.

Návštěvníci, kteří tam přišli byli napadáni neznámou silou. Ze hřbitova prchali zbiti, pokousáni, s oděrkami, škrábanci a podlitinami. Úřady byly bezradné, dokonce povolaly kněze vymítače ďábla, ale ani ten neuspěl a po několika dnech zemřel na infarkt. Město vydalo prohlášení, že na hřbitov je vstup povolen jen na vlastní nebezpečí a část hřbitova, kde je Mackenzieho hrobka nechalo uzavřít..

Tato část hřbitova je dnes oddělena bytelnou mříží a nápis na bráně informuje, že vstup je možný pouze s průvodcem v určitých uvedených hodinách a osobám nervově labilním a kardiologicky nemocným je přímo zakázán.

 

Edinburgh nabízí také spoustu možností různých výletů do okolí. Městskými autobusy se dostanete prakticky kamkoliv.

Firth of Forth je kouzelné místo na pobřeží , kde se vám naskýtá úchvatný pohled na tři dlouhé mosty přes ústí řeky Forth, která se zde vlévá do Severního moře. Známý je hlavně železniční most, který byl postaven v r. 1890. Nejnovější třetí most byl dokončen teprve zcela nedávno. 

Další zajímavostí na okraji Edinburghu je zřícenina hradu Roslyn a Roslynská kaple, známá z knihy Da Vinciho kód. Podle legendy je pod jejími základy zakopán bájný Svatý Grál. V době mé návštěvy byla kaple obestavěna lešením a probíhala zde rozsáhlá rekonstrukce. Vnitřní prostory však byly přístupné a skutečně stály za vidění.

 

Zajímavostí, se kterou jsem se jinde nesetkala jsou odsvěcené kostely sloužící jako divadla, koncertní síně nebo restaurace. Po prvním dojmu znesvědcení jsem musela uznat, že jsou tyto prostory zajímavě a účelně využity.

V Edinburghu nelze zabloudit. I kdybyste ten pocit měli, stačí sednout si někde na lavičku a roztáhnout mapu města a v tu chvíli si někdo přisedne a ptá se vás, co hledáte.

Skoti jsou dobrosrdeční a komunikativní, takže se to obvykle neodbude pouze radou, ale rozvine se konverzace v mezích vašich jazykových znalostí.

Jsou zvědavi odkud jste, co tam děláte, dost často uslyšíte, že navštívili Prahu nebo jiné české nebo slovenské město. Poptají se, co už jste v Edinburghu viděli a doporučí, kam byste se určitě ještě měli podívat.

Naplánujte si návštěvu Edinburghu v době některého z festivalů, kterých se tu koná každoročně několik. Nejznámější a nejvyhledávanější je Edinburgh Fringe, který patří mezi největší kulturní události na světě a každý rok v srpnu přiláká do Edinburghu zhruba milion návštěvníků.

Ve všech divadlech a koncertních síních se hraje několik představení denně, otevřeny jsou všechny galerie. Na některá představení a do vybraných galerií je vstup zdarma.

Další velmi oblíbený festival je Homecoming Scotland , na který se sjíždějí Skotové z celého světa. Ustrojeni do kiltů v barvách podle příslušnosti ke starým skotským klanům pochodují za zvuku dud městem v nekonečném průvodu.

Známý je i Edinburghský filmový festival, který se koná každoročně v červnu nebo Hudební festival Edinburgh Jazz and Blues Festival, kdy odevšad zaznívá nádherná rytmická hudba.

Málokteré město vám může nabídnout tak pestrou paletu zážitků jako Edinburgh.

 

 

 

Autor: Marie Kubešová | neděle 7.2.2016 0:00 | karma článku: 13,69 | přečteno: 1499x
  • Další články autora

Marie Kubešová

Věčné město Řím

25.4.2023 v 20:33 | Karma: 14,32

Marie Kubešová

Jak jsem bojovala s nemocí

12.10.2022 v 10:22 | Karma: 21,53

Marie Kubešová

Žamberk

1.8.2022 v 13:32 | Karma: 13,34

Marie Kubešová

Zámek Bon Repos

26.7.2022 v 17:20 | Karma: 13,21

Marie Kubešová

Heřmanův Městec

21.7.2022 v 15:40 | Karma: 12,49