Rom absolvent nemůže najít práci, chudáček....

Diskriminace, slovo, které by se dle mého názoru mělo při neoprávněné použití trestat stejně jako jakékoliv jiné křivé obvinění. Další důkaz je tento případ.

Na idnes.cz se objevil článek. Redaktoři úspěšně mezi absolventy vysokých škol bez práce nalezli Roma a vynalezli příběh o diskriminaci. Dojemný příběh, který nám, bílým hnusákům, má nadnést slovo Rom a s ním si spojit automaticky přívlastek "oběť". Zde je tento článek. Je sice hezké, že se kluk snažil a že to dotáhl na dokončení VŠ. To samozřejmě zaslouží pochvalu a nepochybuji, že vystudoval čistě a čestě. I když se v článku jasně zdůrazňuje, že byl podporován profesory a vystudovat pro něj bylo snažší než pro bílé "Při studiu na vysoké škole si Luboš svůj handicap, že je jiný než ostatní, nijak neuvědomoval. S žádnou diskriminací se nesetkal, profesoři ho podporovali." To ale idnes.cz nezajímá, to diskriminace není.

Nezískal práci a místo něj přijali o rok mladší dívku, absolventku té samé školy. A tak sháněl dál. Mimochodem, to místo nakonec ve firmě na částečný úvazek dostal. Tady to dost zavání jednáním firmy, která se bála Roma nezaměstnat, ale berme to jen jako domněnku, i když jsem to již zažil. Všude stejná odpověď - odmítavá. Je třeba si však již zde něco uvědomit. Zhruba každý desátý absolvent VŠ si najde práci odpovídající jeho kvalifikaci až po dvou i více letech, často po praxi v jiné, nezasloužené nižší pozici. Zde je to sváděno na známosti, z mého pohledu na špatný dojem a vystupování oněch uchazečů (přístup k pohovoru, správný motivační dopis..) a hlavní prolém tkví prostě v nedostatku pracovních míst na takovýchto pozicích.

Ale tady pan Rom vidí problém jinde. Diskriminace, diskriminace a diskriminace. Nic víc. Nejen, že byl, dle náznaků v článku, tak trochu protlačován, on si přeje tentýž přístup i v další části života. "Když jsem neposlal fotky, pozvali mně k pohovoru, když jsem dorazil, neprošel jsem prvním kolem, přestože jsem splňoval veškeré požadavky..." a tak dále, vypovídá Rom. Bohužel, může to tak být. A může to být i náhoda. Vzhled není při práci v textilním průmyslu nikterak podstatný. Tady je důležitá praxe, milý pane. Vždy dostane přednost někdo s vyšší praxí, vícerem štěstí či lepšími známostmi. Ale to je život, ne rasismus.

Já tady chápu, že jsou lidé naštvaní, že i přes VŠ se nedostanou hned tam, kam by chtěli. Ale uvědomte si, že ne všichni tito lidé (naprostý malinký zomek) jsou Romové. To je nesmysl. Apeluji na Romy, ať všude nestrkají slovo "rasismus". Jeho zneužívání bych já nazýval vydíráním a křivým obviněním a lidi, kteří by taková nařčení nedokázali, bych posílal normálně k soudu jako nějakou mstivou ženskou, která chlapa obviní ze znásilnění. Důsledek je totiž vždy stejný. Ničení pověsti, vydírání, nátlak.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: František Kubásek | čtvrtek 27.11.2014 9:52 | karma článku: 39,96 | přečteno: 3210x