Euro, nepřítel převlečený za kamaráda

V roce 2004 jsme vstoupili do Evropské unie a tím začala i jednání, kdy a za jakých podmínek Česko vstoupí do Schengenského prostoru a do Eurozóny. Základní parametry, například ohledně přistěhovalecké politiky jsem rozebíral ve včrejším článku. Nyní bych se rád trochu zamyslel nad měnou, ke které díky letošním volbám pomalým, ale přímým krokem směřujeme.

A že se nejedná o nějakou malou změnu. Euro změní mnoho věcí a prakticky převrátí ekonomiku naruby. Je zde však na snadě, jestli je o co stát. Můžeme sledovat dění kolem sebe. Například skupina států nazvaná "PIIGS". Jedná se o pět ekonomicky nejslabích zemí Evropy. Tyto státy se zapojily do Eurozóny v roce 1999 a jedná se o Portugalsko, Itálii, Irsko, Řecko a Španělsko. 

Hned Řecko nám ukázalo, co by Eurozóna mohla znamenat pro stát jako celek. Evropská unie zkrátka jaksi nařídí každé zemi částku, kterou má jiné zemi půjčit. Když si navíc připočítáme solventnost takových států, bavme se spíše o daru. Možná existují kličky, jak se platbě vyhnout, nebo minimálně, jak ji dost omezit. Počítejte však s tím, že tato z pohledu EU "lakomá země" bude příště pod tvrdším tlakem ostatních zemí, které vše "odkývou". 

Další problém by mohl být fakt, že Eurozóna jako celek je již sama slušně zadlužená. Myslíte si, že si organizace nechá své dluhy pro sebe? Ani náhodou. Veškeré tyto dluhy se tak trochu nenápadně rozdělí rovnoměrně mezi členské země. Jakoby Česko samo o sobě nebylo zadlužené dost. 

Jediným kladem v této oblasti by mohlo být to, že pokud naše levicová politika rozdělí veškerý rozpočet "chudým" a dluh dosáhne neúnosné výše, mohli bychom EU požádat o pomoc a ta vyhoví. Ovšem zde je můj pohled na tyto dvě misky vah velmi skeptický a jednoznačně nevyvážený.

Další problém by mohl znamenat pro občany. Když si představíme obyčejné mléko. Dá se sehnat průměrně za 20Kč. Myslíte, že po zavedení Eura bude stát přesně stejně? Možná, je to Váš názor, ale já jako obchodník bych zvolil jednoduchou variantu, jedno Euro, tedy 26Kč. Je to pouhý příklad a ne zdaleka veškeré zboží musí nutně zdražit. Tvrzení například ODS je velmi přehnané, ale vězte, že v době zavedení Eura inflace přeci jen trochu poskočí. Naproti tomu mzdy zůstanou na chlup stejné. Má představa spočívá pokles reálně mzdy o nějakých 5% ze dne na den. Ale i to jsou peníze. 

Velkou výhodu by naopak samozřejmě získali podnikatelé vyvážející či dovážející zboží. Zde by se jednalo o ušetření mnoha času a peněz za převody měn a za víceměnový bankovní účet. A při tom, kolik Česko vyváží a dováží zboží, se rozhodně nejedná o nějaké malé úspory. Tím pádem však bohužel vznikne další hrozba a to je propad mezi chudými a bohatými vrstvami a o ten osobně fakt nestojím.

Euro je zkrátka velmi nevyzpytatelný prvek v Evropské unii, který může dávat i brát. Ovšem já, jakožto pracující člověk, se této měny velice obávám. Nejezdím nakupovat do zahraničí a má mzda sotva stíhá růst s inflací. Spíše nestíhá a po zavedení Eura by tak její ztráta ještě vzrostla. Proto já po zvážení všech kladů i záporů říkám NE.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: František Kubásek | středa 28.5.2014 14:00 | karma článku: 23,84 | přečteno: 1016x