Trhy jsou na hraně: kritická situace nebo pokračování býčího trendu?

O vývoji trhů jsem vás informoval v minulém článku, který reagoval na historické propady amerických akciových trhů. Problémy se nevyhnuly ani největší asijské či australské burze a výprodejová krasojízda ještě nemusí být u konce.

Minulý týden jsme byli svědky zásadních propadů, které přišly doslova jako blesk z čistého nebe. Opět se tedy potvrdila stará známá pravda, že trhy rostou spíše pozvolna, kdežto ke korekci dochází velmi rychle. Přestože ekonomické indikátory byly spíše pozitivní, i samotné akcie amerických firem pocítily korekci na vlastní kůži. A zasažena nebyla jen Amerika - Asie i Austrálie taktéž pocítily korekci na vlastní kůži!

Co teď?

Po dramatickém týdnu, ve kterém hlavní akciové indexy v USA klesli z lednových maxim cca o 10 %, se investorům honí hlavou jen jedna otázka: Co se bude dít dál? Čeká nás pokračování býčího trendu, nebo budou pokračovat propady a konec korekce je v nedohlednu? S největší pravděpodobností se jedná o korekci, která signalizuje nadcházející medvědí trend.

Akcie se nyní nadechly k poslednímu vzestupu a pak se vše velmi svižně otočí. Podobný vývoj jsme mohli sledovat v případě bubliny na asijském trhu (Nikkei v roce 1989), americkém technologickém trhu (Nasdaq v roce 2000) nebo v případě zlaté bubliny v roce 2011.

Co z toho plyne pro nás?

Když víme, co se v minulosti již několikrát v podobných situacích stalo, bylo by hloupé jen sedět a čekat, až to přijde. Tyto znalosti nám dávají možnost celkem přesně predikovat vstupy a výstupy (nejprve samozřejmě výstupy), takže se nám nemůže stát, že budeme mezi těmi, kteří prodají (vystoupí z pozic) až po nejzásadnějším propadu. A pochopitelně když toto víme, počkáme si na nákup (vstup do pozic) až po krachu, který nejen že je nevyhnutelný, ale nyní se zdá být doslova na spadnutí.?

Podle metodologie elliottových vln přišla vlna A (růst), vlna B (pokles), vlna C (růst), vlna D (pokles) a konečně vlna E (zlomový růst). Stejný vzorec jsme mohli vidět na Dow Jonesově indexu v roce 1929.

Právě poslední vlna nahoru (E) se nejčastěji projeví jako tzv. rising bearish wedge. Jakmile dojde k proražení spodní hranice, znamená to konec růstového trendu a bublině je konec. Tyto hranice byly na všech hlavních indexech několikrát testovány v minulém týdnu.

 

Co nás čeká

V každém případě - jakmile se potvrdí fatální krach, trhy odepíšou při nejmenším 40 % v prvních 3 měsících a bezmála 80 % v následujících 2 až 3 letech. Již v minulém týdnu testovaly hlavní akciové indexy (Dow, S&P, Nasdaq) dno svých trendových linií hned třikrát, ale vždy se vrátily zpět do „normálu“. V pátek dokonce dno prorazily, aby se však na konci vrátily zpět mezi trendové linie. V tomto týdnu však trhy opět statečně bojují, ale obávám se, že je jejich boj předem prohraný.

Podle našich studií je velmi pravděpodobné, že trhy půjdou nyní mírně nahoru - budou se snažit z propadů oklepat (pokusy o býčí trh 2.0) a následně půjdou nějakou dobu spíše do strany. Poté znovu otestují dno trendových linií a během několika málo týdnů dojde k jejich finálnímu proražení.

Toto je pravděpodobný scénář, nicméně není nic jisté a je potřeba vše sledovat a počkat na potvrzení. Stále je možné, že akciové indexy vyrostou až o 10 % zpět na svá maxima, vytvoří dvojitý vrchol a až poté budou pokračovat dolů.

V těchto chvílích je extrémně důležité mít připravený správný risk management. Pokud to není vaše silná stránka, zůstaňte mimo trhy. Nimcéně oba scénáře skrývají potenciál, na který já osobně již delší dobu čekám.

Autor: Krystof Bartos | pátek 16.2.2018 18:00 | karma článku: 14,04 | přečteno: 521x