Riziko na hlavních akciových trzích je nyní obrovské

I přes fakt, že je aktuální vývoj amerických akciových trhů velmi nestálý a nepředvídatelný, zatím ještě nemůžeme tvrdit, že by se jednalo o medvědí trend. I zkušení investoři však pojišťují či dokonce opouštějí své pozice...

Ti nejprozíravější investoři si své pozice na akciových trzích hromadně pojišťují. I já jsem se rozhodl své portfolio zabezpečit a zadal jsem hned několik „pojišťovacích příkazů“ na otevřené pozice. Mnoho akcií jsem se rozhodl prodat úplně - to je totiž vůbec nejlepší pojistka - čemu v současném tržním prostředí nevěřím, toho se raději zbavím. Ponechal a pojistil jsem si tedy pouze takové pozice, které mi dávají smysl z opravdu dlouhodobého hlediska.

Býci stále vedou

V minulém týdnu sice došlo k proražení důležitých hranic na hlavních akciových indexech a trh se díky tomu pohybuje na reálnějších úrovních, ale propady nebyly tak výrazné. Býci zaujímají 55 % trhu, zatímco medvědů je pouhých 15,7 %. Počet medvědů by se tak musel nejméně zdojvnásobit, aby přišel signál k nákupu akcií. Prozatím se tedy více vyplatí čekat.

To samozřejmě neznamená, že nemůžeme nic dělat. Již několikrát jsem se zmiňoval o síle opčních strategií, se kterými se i já neustále učím. Díky opcím a dalším hedgeovacím nástrojům může každý investor vydělávat i v případě, že se trh nehýbe skoro vůbec. A co může dělat úplně každý investor (i ten, který si na aktivní opční strategie netroufne)? Pojistit své portfolio v těchto nejasných dobách a počkat si na výraznější výprodeje.

Nadhodnocení trvá i po korekci

Jak je zmíněno v odstavci výše, korekce nebyla dostatečná a dokazuje to i tzv. price-to-sales ratio (porovnává cenu akcie společnosti s jejím celkovým obratem) S&P 500 indexu. Median dosahuje hodnoty 2,5, a to znamená rekordní maxima. Abychom si tuto statistiku uvedli do širšího kontextu - pokud je průměrná hodnota vyšší než 1,5, průměrné roční výnosy z indexu jsou pouze 2,5 %. Nyní se můžeme jen domnívat, jakých hodnot budou výnosy dosahovat, dokud se price-to-sales ratio nevrátí do normálu, ale k závěru, že budou spíše negativní, dojdeme i bez složitých výpočtů.

Pokud víme, že jsou valuace na takovýchto hodnotách a co to přináší a přičteme si k tomu možnost ještě výraznější korekce, která může přijít v podstatě kdykoli, proč bychom šli s kapitálem na akciový trh?

My stále vytrváváme a nad akciovým trhem jsme nezlomili hůl, ale jsme o poznání opatrnější. Náznaky medvědího trhu vidíme na každém rohu - akciový trh nám posílá rozporuplné signály v podstatě každý den. Příkladem může být třeba silná opening price (vysoká cena za nákup aktiva přesně v době otevření dané burzy) a slabá closing price (výsledná hodnota aktiva při uzavření dané burzy). Tento trend můžeme nyní sledovat v podstatě na každodenní bázi a považujeme ho za jasně medvědí. Když trhy připíšou v průběhu dne přes procento zisku a uzavírají okolo nuly nebo v mírném mínusu, rozhodně to není normální.

Závěr

Zatím je tedy lepší s novým kapitálem spíše počkat, protože risk/reward ratio, není nikterak příznivé. Některé zásadní věci trh úplně ignoruje (například změny na vysokých ekonomických postech ve Washingtonu - odchod Garyho Cohna, který byl Trumpovo hlavním ekonomickým poradcem, mluví za vše), ale to je nám spíše sympatické - měli bychom upřímně radost, kdyby se trhy nenechaly tolik ovlivnit politickým cirkusem. Zrovna odchod Cohna je však poměrně zásadní a nebyl to žádný dobrovolný odchod do důchodu - Cohn zkrátka nesouhlasil s Trumpovo politikou a v některých bodech agendy to bylo natolik zásadní, že se rozhodl skončit.

Trh se tedy chová dost nevyzpytatelně a naše další rozhodnutí se budou odvíjet od událostí, které přinesou následující dny.

Autor: Krystof Bartos | pátek 23.3.2018 12:54 | karma článku: 11,78 | přečteno: 590x