Budoucnost bude patřit Indii a podobným zemím

Že mají tzv. emerging markets (rozvíjející se trhy) rozsáhlý význam pro světovou ekonomiku v příštích dekádách, to vám řekne skoro každý.

Často můžeme na toto téma slýchat názor, že nás například Indie nebo Čína (asijské země obecně) brzy přerostou. Když se však začnete vyptávat více, odpovědi a argumenty už nezní tak přesvědčivě, jako úvodní nebojácné prohlášení, že nás tyto země co nevidět spolknou.

Když nejsou k takovému prohlášení po ruce žádné odbornější argumenty, přijde do hry klasická fráze: „Vždyť se podívej, kolik jich je!“. I když o tom asi většina lidí, kteří takto argumentují, ani neví, vlastně mají úplnou pravdu. Demografie je jedním z hlavních důvodů, proč nás tyto ekonomiky dohánějí. Morgan Stanley Capital International Emerging Market Index eviduje 24 zemí, které se kvalifikují jako rozvíjející se a pro mnohé by mohlo být velkým šokem, že Česká republika je na seznamu také.

Jedná se o tyto země:

Čile, Brazílie, Kolumbie, Egypt, Řecko, Maďarsko, Indie, Indonésie, Malajsie, Mexiko, Maroko, Katar, Peru, Filipíny, Polsko, Česká republika, Čína, Rusko, Jižní Afrika, Jižní Korea, Tchaj-wan, Thajsko, Turecko, Spojené arabské emiráty

Takových seznamů je samozřejmě více a některé zahrnují také další země, jakými jsou například Argentina, Hong Kong, Jordánsko, Kuvajt, Saudská Arábie, Singapur či Vietnam. Všechny oči by se však měly v diskuzi o rozvíjejících se zemí (trzích) upírat na dvě země - Indii a Čínu. Právě v jejich případě je výše zmiňovaný „slepý“ argument, že nás předeženou kvůli výší populace, více než na místě. Vždyť jen tyto dvě země dohromady představují domov pro 40 % z celkové pracovní síly naší planety. Když se pak podíváme na ekonomickou výkonnost, ani nás už nepřekvapí, že kombinace těchto dvou ekonomik ($27,8 bilionů) lehce přeroste jak tu evropskou ($19,18 bilionů), tak tu americkou ($18 bilionů).

Hlavním tématem dnešního článku je však vliv urbanizace. Ten s demografií úzce souvisí, protože se jedná o přesun obyvatelstva z vesnic a farem do měst. Urbanizace je bezpochyby jedním z největších poháněčů ekonomického růstu. Vždyť přechod z vesnice a převážně farmářského života do města často znamená téměř ztrojnásobení platového ohodnocení! S vyššími příjmy však přicházejí také vyšší výdaje, a to úplně za všechno. A právě proto se porodnost v rozvinutých zemích stále snižuje - náklady jsou zde obrovské a většina lidí je se zakládáním rodiny opatrnější. Urbanizace zde dosáhla maximální úrovně a lidé z měst raději čekají na jistější situaci (zakládají rodinu později) a mají spíše méně dětí, jelikož je jejich výchova v porovnání s vesnicí daleko nákladnější.

Země, které se dnes řadí mezi plně rozvinuté, začaly s urbanizací (která úzce souvisí s industrializací) již v 18. století a dnes je většina těchto zemí z 80 - 90 % soustředěna ve městech, tedy plně urbanizována. Když se ale podíváme na celou situaci globálně, zjistíme, že je naše planeta urbanizována pouze z 54 %. A jak rychle míra globální urbanizace roste? Od roku 1920 zažíváme urbanizační boom, jak znázorňuje následující graf od naší partnerské výzkumné společnost Dent Research. Plná tmavě modrá křivka značí historickou míru urbanizace a přerušovaná světle modrá křivka značí predikovanou míru urbanizace v příštích letech.

 

Urbanizační a tím pádem také ekonomický růst můžeme proto očekávat zejména v zemích východní hemisféry. Nejhůře je na tom jih Asie, kde je míra urbanizace pouhých 33 %. Zahrnuje přitom právě výše zmiňovanou Indii, která se drží na podobně tragických úrovních. Jen o něco málo lépe je na tom Subsaharská Afrika s celkovou mírou urbanizace okolo 38 %. Najdeme zde země, jako je například Keňa, které mají nějaký potenciál, ale jejich míra urbanizace je mizivá (v případě Keni se jedná o žalostných 26 %). Pak tu máme východní Asii a Tichý oceán, kde jsou na tom s celkovou mírou urbanizace o poznání lépe - okolo 58 %. Součástí této oblasti je například Čína, která si drží míru urbanizace na 57 %. Nakonec tu máme Střední východ a severní Afriku, kde míra urbanizace již dosahuje velmi slušných hodnot - 65 %.

Demografické a urbanizační trendy se dají poměrně lehce predikovat a pokud se ptáte, jaké země sledovat a na jaké trhy se zaměřit, dnes jsme na vaší otázku odpověděli. Za nás je volbou #1 pro další dekády Indie.

Autor: Krystof Bartos | pátek 13.4.2018 13:06 | karma článku: 10,77 | přečteno: 556x