Aktuální situace na trzích silně připomíná rok 2008

Předminulý týden na trzích byl divoký a pro mnohé zatvrzelé býky, kteří doufali v nekonečný růst trhů, to byl obrovský šok. Vždyť to byl pro akcie vůbec nejhorší týden za poslední dva roky.

Psala se historie

To je po dlouhé ziskové krasojízdě pořádně studená sprcha. To byl však jen začátek a nikdo netušil, co se bude dít v týdnu následujícím (tedy minulém).

Začít musíme vůbec největším překvapením, kterým je volatilita. Ta sice nějakou dobu postupně rostla, avšak rozhodně ne dramaticky. To se ale s příchodem minulého týdne změnilo. V pondělí 5. 2. došlo k historickému nárůstu volatility na americkém trhu a nezůstává proto s podivem, že jeden z nejpopulárnějších akciových indexů (Dow Jones) zaznamenal největší denní pokles v historii (bodově, nikoliv procentuálně).

Z grafu je patrné, že rozdíl oproti ostatním propadům je opravdu marginální. S tím, jak index za poslední roky vzrostl, se dá očekávat, že procentuální propad nebude až tak výrazný, jako ten bodový. Ono pondělí tak Dow Jones index uzavíral se ztrátou 4,6 %, což je největší procentuální propad od roku 2011.

A problémy se samozřejmě netýkají pouze Dow Jonesova indexu - hromadné výprodeje postihly vedle hlavních amerických akciových indexů také akcie samotných společností. A co víc - problémy se týkají také dalších světových trhů. Vždyť hned o den později, tedy v úterý, se propadl asijský index Nikkei o 4 % a australský S&P/ASX 200 o 3 %.

Lukrativní volatilita ukázala svou temnou stránku

Investice do indexu volatility prostřednictvím ETFs se od svého (relativně nedávného) vytvoření staly velmi populárními a celková tržní hodnota se dnes odhaduje na 8 miliard amerických dolarů. To je opravdu děsivé číslo. Nemůžeme se proto příliš divit, že se mnoho investorů a traderů nechalo zlákat lukrativitou indexu volatility a šlo do něj all-in. V některých případech dokonce s penězi svých klientů.

V tomto případě se volatilita extrémně nevyplatila hlavně těm investorům, kteří sázeli na její pokles, tedy zvolili investici do tzv. „VelocityShares Daily Inverse VIX Short Term ETN“.

Obchodování indexu volatility (VIX) se dokonce úplně zastavilo a některé společnosti bezprostředně po dramatickém nárůstu vydávaly prohlášení, že stáhnou výše zmíněné inverzní (shortovací) ETN plány na VIXu z oběhu. Jako první přišel s touto zprávou paradoxně jeden z největších hráčů ve "volatilním investičním odvětví" - Credit Suisse.

Proč došlo k tak zásadním propadům?

Přesné příčiny korekce je v tuto chvíli těžké identifikovat. Bílý dům již vydal oficiální prohlášení a prezident Trump se v něm silně opírá o dlouhodobý horizont, ve kterém je podle něj americká ekonomika v ideálním stavu. Připojil také klasické indikátory pro ekonomický růst (například nízkou nezaměstnanost). Právě růst ekonomiky však paradoxně může být hlavní příčinou propadů akciového trhu.

A na vině může být například právě zmiňovaná nízká úroveň nezaměstanosti v USA. S růstem ekonomiky roste vždy také riziko inflace, která je v USA již delší dobu velkou neznámou. Dalším negativním faktorem pro firmy v souvislosti s nízkou nezaměstnaností je tlak na vyšší mzdy. Můžeme dále pokračovat třeba strachem z radikálnějších změn v měnové politice ze strany FEDu, do jehož čela nyní navíc nastupuje nový šéf.

Zatím můžeme pouze spekulovat. Jedno je však jisté - americké akcie byly a stále jsou přehodnocené a neodpovídají reálným ekonomickým fundamentům. Ve středu jsme mohli sledovat další jízdu na horské dráze a ze slušných zisků nakonec hlavní akciové indexy uzavíraly ve ztrátě. Aktuální stav se tak může jevit jako příznivý pro nákup, ale výprodeje ještě ani z daleka nemusejí být u konce. Psychologická zátěž z těchto událostí je a ještě nějakou dobu bude na investorech znát. Je otázkou, jaký bude mít konečný důsledek.

Závěr

Akcie jsou tedy na rozcestí! Hlavní hranice všech tří amerických indexů byly testovány a i když se indexy odrazily zase vzhůru, rozhodně nemusí být všemu konec. Investoři evidentně každý nárůst využijí zase k prodejům.

Pokud tyto hranice indexy přesvědčivě prorazí, bude se jednat o prodejní signál. Připomeňme si, že Dow Jones může padnout až na hranici 6.000 USD nebo níže, pokud se krize skutečně naplno rozeběhne. Akcie sice rok letěly ještě více vzhůru, ale naše predikce jsou stále ve hře - propady budou naopak ještě větší.

Je zde však stále možnost, že indexy ještě poletí nahoru až třeba k historickým highs, což by byl opravdu skvělý prodejní signál.

Zůstaňte v bezpečí, mějte připravený svůj risk management a buďte připraveni.

Autor: Krystof Bartos | čtvrtek 15.2.2018 18:16 | karma článku: 18,05 | přečteno: 940x