Bude očkování v Číně povinné?

Čína zatím plní své očkovací cíle, i když i tady je spousta lidí proti očkování. A tak přichází na řadu finanční motivace nebo třeba vajíčka zdarma. Objevují se zprávy o tom, že by očkování mohlo být v budoucnu i povinné. Uvidíme.

Na stránkách Our World in Data (ourworldindata.org) si člověk může vyhledat celkový počet podaných dávek a plně naočkovaných lidí v jednotlivých zemí. K 10. červenci bylo v Číně plně naočkováno prý 223 milionů lidí. Země podle zpráv z konce června podala alespoň jednu dávku 40 % obyvatelstva. Do konce letošního roku by to už mělo být celých 70 % (asi 980 milionů lidí). Podle New York Times bylo v Pekingu plně naočkováno už 80 % obyvatel starších 18 let. Podle reakcí lidí na internetu a známých v okolí, je stále spousta těch, kteří se do toho moc nehrnou. Z velké části je to určitě i na základě špatných zkušeností s vakcinací v minulosti. V roce 2018 například vypukl skandál kolem dětských vakcín, chybných jich mělo být asi 253 338 (černý kašel, tetanus, záškrt). V červenci toho roku dokonce v Pekingu vyšla malá skupina lidí demonstrovat před vládní budovy a internetem se šířila velká vlna rozhořčení a nedůvěry. I když prý šlo “pouze” o nefunční očkování, bez jakýchkoliv vedlejších účinků. Dohromady za ty roky těch špatných dávek napočítali prý přes milion. V roce 2015 vyšla zpráva tvrdící, že téměř polovina čínských potravinářských závodů nesplnila mezinárodně uznávané standardy. Pak je tu známá kauza o závadných výrobcích kojenecké výživy. Číňané, kteří čtou zprávy a sledují dění, nejsou včerejší a neostýchají se během těchto kauz ozvat a vyjádřit (v mezích možností) svůj názor. Některé diskuze se utiší, ať už přirozeně nebo s přičiněním vlády, ale lidé vědí.

Manžel mi před pár dny říkal, že vláda si teď nedovolí lidem nařídit, aby se nechali naočkovat. Všude po městě tak pobíhají dobrovolníci, kteří lákají na očkování, a teď navíc lidé v Šanghaji dostanou za první dávku příspěvek 500 RMB - 1650 Kč. V provincii Anhui prý nabízeli vajíčka zdarma, v Pekingu nákupní kupóny, jinde zdarma cesta do vakcinačního centra.

Šíření Delty mnohé ale asi změní. 13. července vyšla zpráva, že regionální vláda v provincii Zhejiang (hned vedle Šanghaje) bude tlačit obyvatele starší 18 let do toho, aby se nechali plně naočkovat. Druhá dávka by měl proběhnout nejpozději do 25. srpna. Neočkovaní nebudou mít přístup na veřejná místa, což zahrnuje i školy a nemocnice. Zprávu prý zveřejnil místní úřad na svém oficiálním účtu na aplikaci Wechat, následně ji ale smazal. Samozřejmě to přineslo ostrou kritiku, tak uvidíme, jak se bude celá situace vyvíjet. 

U mě na škole už je naočkovaná většina zaměstnanců. Škola je vysílala na etapy do očkovacích center autobusy. Z 14 cizinců se nechali naočkovat pouze dva - pár, který v Číně dlouhodobě žije se svými dětmi. V okruhu mých známých je to také spíše minimum. Navíc se proslýchá, že při návratu do Číny bude muset člověk stejně do karantény 14+7 dní, očkování neočkování. Manžel to tedy vzdal, nemělo by to smysl. V Evropě uvidíme, jak se bude situace vyvíjet a jak bude složité  (organizačně a finančně) cestování. Vzhledem k tomu, že bude vyjíždět na zápasy a tréninky, bude možná očkování nejjistější. I když, jak čtu, tak kolikrát ani plné očkování nestačí. Upřímně, je to bordel.

Autor: Kateřina Krumpálová | středa 14.7.2021 18:16 | karma článku: 18,40 | přečteno: 432x