Žlutá záře nad Londýnem

Nebe nad Londýnem se minulé pondělí zahalilo do žluta a slunce se proměnilo v rudou ohnivou kouli. Blížila se pouze bouře a nebo to byla předzvěst úplně něčeho jiného? Předzvěst apokalypsy, kterou přinese Brexit?

Žluté nebe, rudé slunce. Sociální sítě se plnily fotkami a nejrůznějšími články o tom, proč to tak je a co za tak zvláštním výjevem stojí. Někdo poukazoval na konec světa, na apokalypsu, já vyhlížela na ulici zombie a někdo nostradamovsky předvídal, že se na Británii žene pohroma zvaná Brexit. A co když tihle nostradamové měli pravdu?

Bylo nebylo jedno království, kde hloupí lidé byli slyšet a ti rozumní seděli potichu v rohu. Klepali si na čelo a čekali až se to šílenství zase přežene, ale ono se nepřehnalo.

 

Před referendem probíhala tvrdá mediální masáž - bilboardy podél silnic, nepřeberné množství novinových článků, politici vystupovali a řečnili, neustálé shoty v televizi o tom, jak po Brexitu bude všechno super a fajnový. Jak zdravotnictví, které stojí za starou bačkoru, začne znovu vzkvétat. Nigel Farage (šéf kampaně Vote Leave) sliboval, jak 350 milionů liber každý týden přiskotačí na podporu britského zdravotnického systému místo toho, aby se těmito penězi krmila příšera zvaná Evropská unie.

Jak cizinci již nebudou obírat tvrdě pracující Brity o práci. Čím vznikne více pracovních míst, sníží se nezaměstnanost. Britové byli masakrováni mediální masáží. Objevil se nacionalismus a tradicionalismus ve své nejhorší podobě. Lidé měli pocit, že musí vyjádřit svůj názor a nespokojenost. Ti pro odchod byli slyšet, hlučně projevovali svůj názor. Ti druzí takřka mlčeli. Za okny se v hojné míře dmuly plakáty“Vote Leave”. Těsným výsledkem si ti nepříliš bystří britští občané zvolili odchod z Evropské unie.

 

  • Následky?!

Okamžité! Britové byli rozčarováni. Stejně jako Cameron, jejich rozhodnutí bylo tak nějak na truc a z hecu. Valná většina se oháněla tím, že netušili jaké to bude mít následky a že by chtěli hlasovat znovu.

Libra se začala propadat a takřka z minuty na minutu ztrácela na hodnotě. Na více jak 24 hodin byly pozastaveny veškeré převody peněz.(Ne, že bych se taky nepokoušela si ještě v relativně dobrém kurzu převést nějakou tu libřičku na český účet.)

V nastálém zmatku se začali někteří jedinci (zejména mladá britská tepláková generace) projevovat agresivně a v rámci hesla “Británie Britům, vždyť my si zvolili odchod!” začali terorizovat cizince. Naneštěstí několik útoků skončilo i smrtí.

Téměř rok a půl od referenda se leccos změnilo. Nevraživost některých obyvatel vůči cizincům tu je stále, ale ta tady byla, je a bude.

Ceny potravin se dál šplhají nahoru. Běžný nákup se prodraží o několik liber.

Stejně tak návštěva restaurace či hospody. Důvodem zdražování v pohostinství není pouze zvýšení nákladů na suroviny, ale také propastný nedostatek zaměstnanců.         Kde jsou teď ti, co vykřikovali, že my “cizáci” z Evropský unie obíráme Brity o pracovní místa. Proč britské pohostinství zažívá jednu z největších krizí? Proč chybí v restauracích až 75% zaměstnanců. Hotely postrádají uklízečky, restaurace kuchaře a servírky, farmy sezónní brigádníky. Od referenda je zaznamenán pokles žádostí o práci z řad cizinců z EU až o 80%. Ano, nezaměstnanost klesla na historické minimum z roku 1975 na pouhých 4,3%. Podřadná minimální mzdou placená místa zejí prázdnotou a o ty kvalifikovanější práce je stále stejný nával. Holt ten “plev” z Evropy přestal docházet a už nedělá Britům posluhovače.

Lidé přestali do Británie masivně přicházet, ale za to hojně odcházejí. Nejen ti, kteří přišli z evropské unie, ale také rodilí Britové, kteří nesouhlasí se současným vývojem země.

Ve vládě sedí lháři, kteří se díky svým lžím dostali k moci. Co na to, že jedním z nejsilnějším Brexitovým argumentem byla lež.“Byl to jeden z omylů, které kampaň Leave udělala,“ řekl Nigel Farage den po referendu o slibovaných milionech na záchranu zdravotnictví.

Kurz libry se stále propadává. V prosinci 2015 měla libra hodnotu okolo 39 korun, nyní je to o deset korun méně.

 

Uvidíme, co Británii přinese jaro 2019, kdy nastane Brexit, možná to bude něco víc než pouze saharské písky zbarvující nebe do žluta.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Kristýna Burgerová | úterý 24.10.2017 8:30 | karma článku: 20,83 | přečteno: 885x
  • Další články autora

Kristýna Burgerová

Tak jsem se dočkala!

21.12.2021 v 9:00 | Karma: 32,00

Kristýna Burgerová

Móderní firemní kultůra

20.10.2021 v 9:00 | Karma: 37,00

Kristýna Burgerová

To by se v Česku nestalo!

13.10.2021 v 9:00 | Karma: 44,31